Zelený čaj má cenné vlastnosti. Žiaľ pre niektorých ľudí však môže predstavovať hrozbu!

Hodnotné vlastnosti zeleného čaju sú pre väčšinu ľudí dobre známe. Jeho zložky hrajú dôležitú úlohu pri prevencii vzniku nádorov, znižujú stres, dodávajú energiu a spomaľujú starnutie organizmu. Najmä sa odporúča namiesto kávy piť zelený čaj. Žiaľ, kontraindikácie na pitie tohto nápoja sa spomínajú len zriedka.

To, čo je príliš veľa, je nezdravé. Príliš časté pitie zeleného čaju spôsobuje tlak na obličky. Okrem toho opláchneme potrebné mikroživiny z tela. Podporuje tiež nedostatok draslíka a vitamín B1, a čo je najdôležitejšie – zhoršuje vstrebávanie železa. Pre ľudí, ktorí nejedia správne, pitie zeleného čaju môže spôsobiť viac škody ako úžitku.


Poškodenie obličiek a pečene

Extrémne cenné polyfenoly obsiahnuté v zelenom čaji, ktoré ho robia tak zdravé, sa môžu obrátiť proti nám. Pitie zeleného čaju podporuje prácu obličiek a pečene. Piť príliš veľa tohto nápoja však vedie k poškodeniu týchto orgánov. Ľudia so zlyhaním obličiek by sa mali poradiť s lekárom skôr, ako sa dostanú na tento čaj.

Stojí za zmienku, že príliš veľa je naozaj veľké množstvo. No, nemali by sme prekročiť 10 šálok zeleného čaju denne.

Nedostatok železa

Zelený čaj, podobne ako čierny čaj, poškodzuje vstrebávanie železa, ktoré milovníci tohto nápoja môžu viesť k anémii. Stojí za to piť zelený čaj, ale aspoň jednu hodinu po jedle. V opačnom prípade sa železo s jedlom neabsorbuje v tele.

Opláchnutie mikroprvkov

Ľudia, ktorí počas dňa pijú len zelený čaj, niekedy dokonca 2-3 litre, musia brať do úvahy, že to povedie k vylúhovaniu vitamínov a minerálov z tela. Zelený čaj je diuretikum. Ak veľa pijeme a zároveň sa nestaráme o vyváženú stravu a suplementáciu, môžeme stratiť viac ako získať.

Problémy so spánkom

Zelený čaj silne stimuluje, ak ho varíme správnym spôsobom. Mnohí ľudia sa však nevzťahujú na teplotu vody a čas varenia, takže nemôžu určiť, či bude infúzia relaxačná alebo stimulačná. Pitie zeleného čaju večer môže spôsobiť vážne problémy so spánkom. Preto sa neodporúča piť večer, najmä ak sú problémy so zaspávaním.

Zelený čaj + lieky

Ak užívate akékoľvek lieky, radšej sa vzdávajte zeleného čaju. Môžete sa tiež poradiť s lekárom a opýtať sa na možné následky.

Tehotenstvo

Tehotné ženy môžu konzumovať zelený čaj v malom množstve. Väčšie množstvá však môžu byť škodlivé. Hlavnou nevýhodou tohto nápoja je obsah kofeínu, ktorý sa neodporúča pre tehotné ženy. Nadbytok zeleného čaju môže tiež znížiť absorpciu kyseliny listovej. Stojí však za to, aby ste pili zelený čaj počas tehotenstva, ale neprekračujte 1-2 šálky jemnej infúzie denne.

ZDROJ:kobieceinspiracje.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>