Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké katastrofálne dopady môže mať na vaše telo nadmerná konzumácia alkoholu?

Niektorí z nás si dajú pohárik po dlhom a stresujúcom dni v práci, iní vypijú viac ako je potrebné pri nejakej divokej párty v piatok večer.Veľa z nás zažilo už kocovinu, a vie, že to nie je nič príjemné. Okrem toho, že alkohol môže zato, že sa nám točí hlava, keď sme opití, núti nás viac chodiť na záchod a robí nás unavenými na druhý deň, má na naše telo negatívne dopady aj dlho potom ako sme alkohol pili. Málokto premýšľa o tom, aké má alkohol dopady na naše telo. Poďme sa pozrieť čo sa v skutočnosti deje s našim telom, keď pijeme tento ,,nektár bohov“.

Centrálny nervový systém

Najväčší vplyv alkoholu na naše telo je spôsob akým ovplyvňuje náš centrálny nervový systém. Prejavuje sa to tak, že sa nám ťažšie rozpráva, strácame rovnováhu, čiže chôdza a artikulácia sú pre nás hotovou katastrofou. AK budete piť často a príliš veľa, vaša pamäť sa začne postupne zhoršovať a začnete mávať výpadky pamäte. Poškodenie centrálneho nervového systému môže dokonca spôsobiť bolestivosť a necitlivosť vo vašich rukách a nohách.

Tráviaci systém

Alkohol je skutočným nepriateľom pre váš tráviaci systém. Tráviaci systém začína v ústach a končí v hrubom čreve a alkohol môže poškodiť každú jeho jednotlivú časť. Príliš veľa alkoholu môže spôsobiť zubný kaz, ochorenie ďasien a vredy na jazyku. Pri nadmernom pití na druhý deň môže spôsobiť reflux žalúdka, pálenie záhy a dokonca aj žalúdočné vredy. Alkohol sťažuje vášmu tráviacemu traktu absorbovať dôležité živiny, čo môže spôsobiť, že tak budete mať nedostatok vitamínov a minerálov, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie vášho organizmu.

Obehový systém

Nadmerné pitie alkoholu má obrovský vplyv aj na váš obehový systém a srdce. Komplikácie s tým spojené môžu zahŕňať nepravidelný srdcový tep, mŕtvicu, srdcové zlyhanie alebo dokonca infarkt. Ľudia ktorí majú cukrovku sú naviac vystavení riziku nízkej hladiny cukru v krvi. Príliš veľa alkoholu môže tiež spôsobiť otravu buniek srdcového svalu.

Imunitný systém

Keď váš imunitný systém musí bojovať s alkoholom, o to ťažšie potom bojuje s vírusmi a bacilmi, rovnako ako s akýmkoľvek druhom choroby. Ľudia čo pravidelne pijú alkohol sú náchylnejší na prechladnutia a pomalšie sa im aj hoja rany. Nadmerné pitie spôsobuje aj vyššiu náchylnosť k potenciálne smrteľným chorobám, ako je tuberkulóza, zápal pľúc alebo rakovina.

Pečeň

Vaša pečeň je zodpovedná za veľa životne dôležitých funkcií a akonáhle ju trvalo poškodíte, jediná cesta ako z toho von je transplantácia. Našťastie vaša pečeň má aj jednu úžasnú schopnosť a tou je, že ak jej dáte priestor a čas dokáže sa sama obnoviť. Poškodenie pečene alkoholom vo vážnejších prípadoch môže prerásť až do cirhózy pečene, kedy je transplantácia pečene nevyhnutná.

Koža

Alkohol negatívne vplýva na stav vašej pokožky. Spôsobuje predčasné vrásky, roztrhnutie ciev a kapilár na povrchu pokožky, čo sa prejaví ako červené škvrny predovšetkým na pokožke vašej tváre.

ZDROJ:takprosto.cc

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>