Vyživte rastliny v záhrade s odpadom z kuchyne- 5 roztokov, ktoré sú lepšie ako hnojivá z obchodu

Organické hnojivo bolo kedysi jedinou alternatívou k pestovaniu rastlín. Dnes je na trhu veľa spôsobov, ako hnojiť záhradné rastliny. K dispozícii je veľa profesionálnych prípravkov prispôsobených všetkým druhom rastlín.

Aj keď sú ľahko dostupné a často efektívne, hodnotné environmentálne správanie bude niečo vytvárať od nuly. Organické organické hnojivo sa môže pripraviť doma, často zo surovín, ktoré už nepotrebujeme.

Ručne vyrábané hnojivá sa používajú už od staroveku, najmä preto, že syntetické alternatívy neboli v tom čase známe. Umelé výrobky môžu rýchlo vyživovať pôdu, ale môžu mať aj dlhodobé negatívne účinky. Poľnohospodárstvo by neexistovalo bez prírodných hnojív.

Aj keď sa hovorí, že korene rastlín nerozlišujú jeden druh hnojiva od iného, ​​priemyselné opatrenia vedú k nerovnováhe medzi rastlinami. Nielenže znižujú prítomnosť mikróbov vhodných pre rastliny, ale ničia aj užitočné dážďovky.

Výhodou prírodných hnojív je to, že obsahujú kompletný súbor prvkov potrebných pre rastliny a majú dlhodobé účinky. Sú tiež zdrojom humusu, takže zlepšujú kvalitu pôdy.

Ako pripraviť vlastné organické hnojivo? Dozviete sa z tohto článku.

1. Organické hnojivo z banánovej šupky

Toto hnojivo spevňuje najmä kvety s vyznamenaním najromantickejších druhov rastlín – ruží.

Banánová šupka je jednou z najlepších zložiek na výrobu organického kompostu vďaka obsahu  draslíka. Tento esenciálny minerál je jednou z najdôležitejších živín pre rastliny, pretože sa podieľa na fotosyntéze a posilňuje ich tkanivá.

Okrem toho šupka banánov pomáha oživiť rastliny, zaručuje ich rast a intenzívnejšiu arómu. Môžete ho použiť niekoľkými spôsobmi.

Čo by ste mali robiť?

 • Ošúpeme banánovú šupku, nakrájame na niekoľko prúžkov a uvaríme v hrnci s vodou. Varte 15 minút.
 • Chvíľu odložte.
 • Nakoniec organické hnojivo aplikujte tradične okolo rastliny. Môžete zanechať kožu.

2. Jablčný ocot ako organické hnojivo

Kyselina octová obsiahnutá v octe jablčného muštu pomáha pri hnojení rastlín na kyslých pôdach . Pamätajte, že nesprávne použitie hnojiva má okrem iného svoje následky: škvrny na trávniku, vädnutie lístia a odumretie rastliny.

Preto by sa malo dôkladne skontrolovať, pre ktoré pôdy je dané organické hnojivo najvhodnejšie.

Čo by ste mali robiť?

 • Pridajte polievkovú lyžicu jablčného octu do vody a zavlažujte rastliny tradičným spôsobom.
 • Aplikáciu opakujte najmenej raz mesačne.

3. Vaječné škrupiny

Na vytvorenie organického hnojiva budete používať ľahko dostupné už nepoužiteľné prvky, napríklad zvyšky prírodných produktov. Ak máte po jedle vaječné škrupiny, použite ich.

Škrupiny môžu byť hnojivo samotné alebo s podporou iných prísad. Obsahujú obrovské zásoby vápnika a zabraňujú apikálnej hnilobe paradajok, papriky a baklažánu.

Čo by ste mali robiť?

 • Rozdrvte škrupiny, ktoré zostali po jedle, a položte ich na pôdu vedľa rastlín.
 • Môžete ich tiež vysušiť, zmeniť ich na jemný prášok a umiestniť ich vedľa rastliny.
 • A čo viac, môžete tiež použiť vodu z varených vajec. Z času na čas ich zalejte rastlinami.

Tip: Toto hnojivo funguje dobre pre rastliny, ktoré potrebujú  zásaditú alebo neutrálnu reakciu . Ocení to: skalné rastliny: karafiát, houseleek, saxifrage; listnaté stromy: buk obyčajný, javor, javor, jaseň, jabloň; Kríky: čierna fialová, zimostráz, lomikár.

4. Popol z dreva ako organické hnojivo

V prírode sa nič nestratí. Popol z dreva môže podporovať rozvoj kvetov a ovocia pre mnoho rastlínTáto prírodná zložka obsahuje veľké dávky draslíka a fosforu, ktoré sú potrebné na obohatenie a výživu pôdy.

Na druhej strane obsahuje repelenty proti mravcom a iné druhy škodcov. Pamätajte však, že nie je vhodný pre všetky druhy pôdy. Malo by sa tomu zabrániť v prípade kyslých substrátov, pretože drevný popol mení pH pôdy.

Čo by ste mali robiť?

 • Zhromaždite veľké množstvo drevného popola a rozriedite ho vo vode.
 • Usporiadajte okolo rastlín.
 • Ak chcete, rozotrite tenkú vrstvu popola 2-3 cm od stonky.

Poznámka: Uistite sa, že popol nie je z lesov kontaminovaných ťažkými kovmi alebo z prvkov, ktoré ich kontaminujú. Ak áno, ich použitie môže záhradu zničiť.

5. Organické hnojivo s riasami

Riasy ako organické hnojivo sú pre každého prekvapením, pretože málokto si je vedomý svojich vynikajúcich vlastností pre rastliny. Dajú sa kúpiť v čerstvej aj sušenej forme.

Hnojivá s prídavkom extraktu z morských rias sú obzvlášť účinné v stresových situáciách pre rastliny, ako sú: chlad, sucho, nedostatok slnka, prebytočná voda. Sú bohaté na jód, manitol a kyselinu algínovú.

Vďaka používaniu rias rastú rastliny zdravo a nevädnú. Takéto prírodné hnojivo chráni záhradu pred niektorými škodlivými mikroorganizmami. Gibberellíny obsiahnuté v riasach sú zodpovedné za stimuláciu bunkového delenia, zvýšenie rastu stoniek, indukciu a stimuláciu produkcie kvetov.

Čo by ste mali robiť?

 • Odrežte riasy a pridajte ich do vedra vodou.
 • Vedro zakryte a nechajte pôsobiť 2 alebo 3 týždne.
 • Po uplynutí tejto doby použite pripravenú zmes na premočenie rastlinnej základne.
 • Pre malé rastliny stačí naliať do 2 šálok vody s riasami. Pre stredné a veľké rastliny: od 4 do 6 šálok.

Ak chcete vyživovať svoju záhradu a podporovať vývoj svojich rastlín: použite prírodné organické hnojivá. Vyberte si svoj obľúbený spôsob a nezabudnite skontrolovať, na ktorú pôdu sa najlepšie hodí. Existujú aj iné riešenia, napríklad použitie kávového základu alebo kompostu zo zeleného čaju.

ZDROJ:krokzdrowia.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>