Vyrobte si doma silný zázvorový olej, ktorý môže nahradiť tabletky na bolesti, sirup na kašeľ a vyliečiť radu zdravotných problémov

Zázvor je cenený tisícky rokov za svoje liečivé a kulinárske vlastnosti, najmä v starovekej čínskej, indickej a gréckej civilizácie. Mahabharata, indický sanskrtský epos zo 4. storočia pred nl, dokonca popisuje dusené mäsové jedlo, ktoré používa zázvor ako zložku. V ayurvédskej medicíne je zázvor považovaný za kľúčovú rastlinu.

Nakoniec zázvor bol vyvezený do rímskej ríše a stal sa v Európe široko obchodovaný arabskými obchodníkmi. Používala sa tiež ako zložka do sladkostí. Do 13. až 14. storočia sa zázvor – spolu s čiernym korením – stal bežne obchodovaným korením.

Zázvor je dnes jedným z najflexibilnejších potravinových prísad. Môže sa jesť čerstvý alebo sušený, ako čaj, alebo strúhaný do zeleninového šalátu. Sušený koreň je zdrojom tinktúr a doplnkov a je tiež premenený na zázvorový olej, energizujúci a vznášajúci olej so širokým rozsahom použitia.

Zázvorový olej má tenkú konzistenciu a je svetlo žltej farby s príjemne štipľavou arómou. Vôňa sa mení podľa destilácie a kvality použitého zázvoru. Najviac aromaticky vynikajúci zázvorový olej je však pochádza z destilácie čerstvého koreňa zázvoru.

Použitie zázvorového oleja

Výhody zázvoru na zmiernenie bolesti sú dnes veľmi známe a keď dám prednosť použitiu čerstvého zázvoru, môže mať tento prospešný prospech aj zázvorový olej. Pri použití topicky, zázvorový olej môže pomôcť zmierniť bolesti, ako aj podporiť normálny krvný obeh.

Aromaterapeuti tiež oceňujú upokojujúce a otepľujúce vlastnosti zázvorového oleja, ktoré pomáhajú riešiť problém s trávením. V skutočnosti ide o najobľúbenejší spôsob využitia zázvorového oleja: zmierňovanie akéhokoľvek trápenia, ako je nevoľnosť, poruchy trávenia, hnačka, plyn a dokonca ranná nevoľnosť.

Tu sú niektoré spôsoby použitia zázvorového oleja na rôzne zdravotné problémy:

Naneste dve až tri kvapky do rozptyľovača alebo umiestnite na vatovú tkaninu alebo vreckovku a potom vdychujte. To pomôže obnoviť a oživiť vaše telo, myseľ a dušu.

Zmiešajte dve až tri kvapky do aromatického oleja a používajte ako masážny olej. To pomáha zmierniť bolesti chrbta, artritídu, svalovú bolesť, reumatizmus a zlomeniny, rovnako ako stimulovať váš obehový systém a oživiť vaše libido.

Môžete ho tiež pridať do horúceho kúpeľa.

Inhalujte pomocou difuzéra alebo odparovača na zmiernenie sinusitídy, bolesti v krku a výtok z nosa. Môže tiež pôsobiť ako dekompresívny prostriedok.

Zloženie zázvorového oleja

Výťažky zo zázvorového oleja väčšinou pochádzajú z jeho silných mono- a seskviterpenoidov, ako je neral, geranial, 1,8-cineol, zingiberen, B-bisabolén a B-seskvi-fhelandrín. Obsahuje tiež a-pinén, B-pinén, campén, linalool, borneol, y-terpineol, nerol, geraniol a geranylacetát.

Výhody zázvorového oleja

Veľké výhody dávky zázvorového oleja sa pripisujú jeho protizápalovým, tráviacim, expektorančným, antiseptickým, karmínovým, analgetickým a stimulujúcim vlastnostiam. Pomáha pri zmierňovaní rôznych zdravotných problémov, ako napríklad:

Problémy súvisiace s žalúdkom a črievami – zázvorový olej pomáha pri podpore správneho trávenia a môže byť veľkým prostriedkom na liečbu kŕčov, dyspepsie, poruchy trávenia a plynatosti. To môže tiež zvýšiť chuť do jedla, čo je skvelé pre ľudí, ktorí sa snažia získať váhu.

Otrava jedlom – antiseptické a karminizačné vlastnosti zázvorového oleja môžu pomôcť pri liečbe otravy jedlom, ako aj pri črevných infekciách a bakteriálnej dyzentrii.

Malária a žltá horúčka – Štúdia zistila, že zázvorový olej môže pomôcť zneškodniť komára Anopheles culicifacies, ktorý je hlavným nosičom malárie v Indii.

Respiračné problémy – zázvorový olej môže pomôcť zmierniť a liečiť kašeľ, chrípku, astmu, dýchavičnosť a bronchititídu. Čerstvý zázvor dokáže skutočne odstrániť hlien z hrdla a pľúc a bežne sa pridáva do čaju pre svoje utišujúce účinky.

Bolesť – zázvorový olej môže pomôcť pri znižovaní prostaglandínov, čo sú zlúčeniny spojené s bolesťou.

Ochorenia srdca – Pravidelné používanie zázvorového oleja môže pomôcť znížiť riziko vzniku krvných zrazenín a arteriosklerózy, ako aj znížiť hladinu zlého cholesterolu v krvi.

Dospelí, ktorí konzumujú zázvor denne, môžu znížiť riziko ischemickej choroby srdca o 13 percent, pričom pravdepodobnosť ochorenia klesá, keď sa denný príjem zázvoru zvyšuje.

Hypertenzia – dospelí, ktorí konzumujú zázvor denne, majú 8% nižšie riziko vzniku hypertenzie (vysoký krvný tlak).

Chronické ochorenie – výskum publikovaný v časopise Nutrition naznačuje, že denný príjem 2 až 4 gramy zázvoru denne môže pomôcť predchádzať chronickým ochoreniam.

Ako si vyrobiť zázvorový olej

Zázvor je tradične parou destilovaný na výrobu zázvorového esenciálneho oleja, ale môžete si vytvoriť aj vlastnú infúziu zázvorového oleja doma. Tu je to, čo robiť:

materiály:

  • Čerstvý zázvor
  • 1 1/2 šálky olivového oleja
  • Miska na pečenie
  • Strúhadlo na syr

postup:

1. Dôkladne vypláchnite šálku čerstvého zázvoru, vrátane pokožky, a niekoľko hodín nechajte vyschnúť.

2. Olivový olej nalejte do misky na varenie.

3. Nastrúhajte zázvor na jemnejšie, ako syr. Pridajte do olivového oleja a dobre premiešajte.

4. Vložte zmes do rúry a nechajte ju ohriať pri nízkej teplote (150 stupňov Celzia) aspoň dve hodiny.

5. Vylejte zmes cez bielu tkaninu, aby ste ju filtrovali a vybrali kúsky zázvoru. Po filtrovaní všetkého oleja vytlačte zostávajúci olej z plátna.

6. Prelejte zázvorový olej do čistých liekoviek alebo fliaš a skladujte na chladnom suchom mieste.

Táto infúzia zázvorového oleja môže zostať čerstvá až do šiestich mesiacov.

Ako funguje zázvorový olej?

Zázvorový olej sa skladá z 90 percent sesquiterpenes, ktoré sú zodpovedné za jeho protizápalové, antibakteriálne a iné liečebné vlastnosti. Pri topickom alebo inhalačnom pôsobení má otepľujúci a energizujúci účinok. Môžete tiež požiť zázvorový olej, ale odporúčam to robiť pod dohľadom kvalifikovaného lekára.

Nežiadúce účinky zázvorového oleja

Ak máte nejakú citlivosť na koreň zázvoru, nepoužívajte zázvorový olej vôbec. Niektoré potenciálne vedľajšie účinky zázvorového oleja sú pálenie záhy, vredy v ústach, nevoľnosť a kožné vyrážky (pri aplikácii topicky). Ak užívate akýkoľvek druh liekov, poraďte sa s lekárom skôr, či je bezpečné používať či prehltnúť zázvorový olej.

ZDROJ:familylifegoals.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>