Voňavá bazalka, najjednoduchší spôsob, ako si rozmnožiť doma túto skvelú bylinku

Bazalka je jednou z najobľúbenejších byliniek, ktoré sa stále častejšie objavujú v našich domácnostiach. Niet sa čomu diviť, bazalka je nenáročná na starostlivosť a má mnohostranné využitie. Samotná prítomnosť v domove odháňa pavúky, muchy a ďalších škodcov? V záhrade je bazalka taktiež veľmi prospešná. Bazalka má úžasný vplyv na okolitú bio-kultúru.Vôňa a biologické látky, vychádzajúce z listov bazalky pôsobia ako prirodzená ochrana pred škodcami pre paradajky, uhorky, cibuľu, papriku a kapustovité rastliny. Bazalka tiež odpudzuje vošky a molicovité parazity.

Bazalka je bohatá na vitamín C a ďalšie živiny, ktoré prospievajú nášmu zdraviu. Je to vynikajúca prísada do najrôznejších receptov a letných šalátov. Najlepšia je jednodznačne čerstvá, neváhajte a namnožte si toľko užitočnej rastlinky, koľko len chcete.

Rozmnožovanie bazalky z odrezkov

Najjednoduchší spôsob, ako bazalku rozmnožiť je pomocou odrezkov. Zároveň je to aj najrýchlejší spôsob pre každého, kto nechce čakať, kým vyklíčia semienka.

Z rastliny odrežte ostrým nožom niekoľko zdravých odrezkov. Je dobré, aby boli nad každým rezom 2-3 články, z ktorých vyrastajú lístky a ďalšie výhonky.

Potom väčšie spodné páry lístkov odstránime. Stonky vložíme do vody do priehľadného pohára a uložíme na okno. Ja som používala odstátou dažďovú vodu a bazalke sa v nej skvele darilo.

Vodu meníme každé dva dni a keď odrezky vyženú korene, presadíme ich jednoducho do substrátu. Zakorenenie odrezkov trvá rôznu dobu, v závislosti od vegetačného obdobia rastliny. V období mesiacov júl až september je to však najrýchlejšie – trvá to týždeň až dva.

ďaľší spôsob

Bazalku môžete pomocou odrezkov rozmnožovať aj tak, že ju rovno zasadíte do substrátu. Na odrezky použite stimulátor zakoreňovania a jednoducho ho vložte do priepustného substrátu. Kvetináč s bazalkou je dobré prikryť plastovým vreckom, vďaka čomu zabezpečíte rastlinke dostatočnú vlhkosť. Pravidelne kontrolujte vlhkosť – substrát nesmie uschnúť. Pre zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu je dobré po týždni nastrihnúť roh vrecka. Bazalku umiestnite na teplé miesto s dostatkom svetla, dávajte však pozor na priame, ostré svetlo, rastlinka môže ľahko uschnúť.

Bazalka potrebujete dostatok vlahy, pravidelne ju zalievajte – bazalku sa odporúča zalievať v dopoludňajších hodinách, ideálne odstátou vodou.

zdroj:instructables.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>