Viete aký je rozdiel medzi kokosovým mliekom a kokosovou vodou a aký majú prínos pre naše telo?

Kokosová voda je prítomná v citlivých kokosoch, zatiaľ čo kokosové mlieko sa môže vyrobiť zmiešaním jeho mäsa. Kokosová voda bola vedecky dokázaná ako vynikajúca pre hydratáciu, znižovanie zlého cholesterolu a vysokú hladinu cukru v krvi. Kokosové mlieko má okrem toho vynikajúcu alternatívu, ktorá nie je mliečne, pre jedincov, ktorí netolerujú laktózu alebo sledujú vegánsky životný štýl.

Kokosové palmy sa nachádzajú vo viac ako 89 tropických krajinách a pokrývajú okolo 12 miliónov hektárov pôdy na celom svete. Univerzálnosť stromu slúžila ľudstvu na rôzne účely. Samotné kokosové ovocie je zdrojom živín s mäsitou bielou časťou, ktorá môže byť aj zdrojom mlieka a osviežujúcou kokosovou vodou.

V priebehu rokov s nárastom neznášanlivosti laktózy a veganizmu sa kokosové orechy tešili pozornosti, pretože boli zdravým zdrojom vody, mlieka, krému, cukru, octu a múky. Tu je náhľad na rozdiel medzi kokosovým mliekom a vodou, ktorý vás môže viesť k správnej voľbe vašej výživy.

Kokosová voda a jej výhody

Chladná a sladká šťava získaná z citlivých kokosov sa oslavuje ako energetický nápoj od Matky prírody. Šálka ​​kokosovej vody vám dá veľa vápnika, horčíka, mangánu, draslíka, sodíka a vitamínu C. Dokáže vám dokonca poskytnúť nasledujúce výhody.

 • Antioxidanty v kokosovej vode chránia telesné tkanivá pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Pravidelná konzumácia môže oneskoriť starnutie a vývoj chronických ochorení.
 • Je to výborný nápoj pre diabetikov, pretože pomáha pri regulácii krvného cukru a vysoký obsah horčíka v ňom zabraňuje progresii ochorenia.
 • Pitné tekutiny ako kokosová voda môžu zabrániť vzniku obličkových a močových zápalov.
 • Výskumníci dokázali, že môžu pomôcť pri znižovaní hladiny zlého cholesterolu a triglyceridov.
 • Ako dobrý zdroj draslíka to robí dobrou voľbou pre hypertonikov, ktorí chcú udržať krvný tlak v mierke.
 • Je to vedecky overený hydratačný nápoj po intenzívnom cvičení alebo tréningu.

Kokosové mlieko a jeho výhody

Kokosové mlieko sa môže pripraviť doma zmiešaním kokosového mäsa s vodou. Je tiež ľahko dostupný v obchodných domoch. Od storočia sa široko používa v ázijských a afrických kuchyniach.

 • Je to skvelá pomôcka pre správu hmotnosti, pretože má triglyceridy so stredným reťazcom (MCT), ktoré sa ľahko strávia a poskytujú veľa energie. Keďže sa cítite plnšie, je to dobrá voľba pre pozorovateľov hmotnosti.
 • Spotreba kokosového mäsa bola vedecky dokázaná, že znižuje hladinu LDL, zlé hladiny cholesterolu.
 • Antioxidanty a kyselina laurová v ňom môžu chrániť pred silným zápalom.
 • Podobne ako kokosový olej má silné antibakteriálne a protiplesňové pôsobenie v tele.
 • Môže to byť pre vás dobrú alternatívu bez mliečnych výrobkov, ak máte neznášanlivosť na laktózu. V porovnaní so sójovým mliekom však nie je tak vysoký obsah vápnika.

Domáci kokosový mliečny recept

Pre tých, ktorí nie sú veľkí fanúšikovia nákupu spracovaných verzií kokosového mlieka, je tu jednoduchý recept, aby ste to urobili v pohodlí svojich domovov. Skúste tento nákladovo efektívny recept, pretože kokosové mlieko, ktoré bolo kúpené v obchode, je drahšie a pridali sa do neho sladidlá alebo konzervačné látky.

zloženie:

 • 4 šálky vody
 • 2 šálky čerstvého kokosu

kroky:

 • Zohrievajte vodu, kým nie je veľmi horúca, ale nevarte.
 • Zmiešajte kokosové kúsky v mixéri a vody vysokou rýchlosťou, až kým nedosiahnete hustú a krémovú konzistenciu.
 • Mlieko pretláčajte cez sieťovinu alebo mušelínovú tkaninu do čistej misy.
 • Domáce kokosové mlieko je pripravené.

Najlepšie je ihneď použiť. Ak sa rozhodnete uchovávať v chladničke, uložte ho najviac 3 dni.

Kokosová voda je vynikajúci spôsob, ako doplniť vaše telo základnými živinami. Môže tiež zvýšiť vašu vitalitu a chrániť pred chorobami. Kokosové mlieko na druhej strane má podobné účinky na vaše zdravie, ale môže byť prínosom pre vegancov.

V minulosti bolo kokosové mlieko a olej falošne obvinené, že je schopný zvýšiť hladinu cholesterolu. Ale vedecké dôkazy uvádzajú, že kokos obsahujú nasýtený tuk, hlavne MCT, ktorý zvyšuje HDL hladiny dobrého cholesterolu, ktoré majú kardioprotektívnu povahu.

Po strávení času na slnku alebo tréningu sa kokosová voda odporúča ako zdroj energie, elektrolytov a hydratácie. Kokosové mlieko nemôže spĺňať vaše potreby hydratácie, rovnako ako voda. Ale stále môžete získať čo najviac z kokosového mlieka pridaním do smoothies a omáčok. V konečnom dôsledku to závisí od vašej preferencie, ale vrátane buď formy kokosu je pozitívnou diétnou voľbou pre vaše celkové zdravie.

ZDROJ:curejoy.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>