Nie je žiadnym tajomstvom, že starší ľudia boli zdravší, trvalejší a dokonca vybehli z postele, aj keď sa prebudili s prvými kohútmi. Napríklad, starý otec môjho priateľa, nádherný muž, žil až 103 rokov! A môj kolega vždy povedal, že tým ľahším životom sú zdravší ľudia.
Dnes už život nie je jednoduchý: každý deň narazíme na nový, strmé vrcholy a majstrovské až nepredstaviteľné gadgety. Zdá sa, že tu je, budúcnosť … A čo nám prináša? Elektronické zariadenia ukradnú náš spánok, čo spôsobuje poruchy nervového systému a nevyliečiteľné zdravotné problémy.
„Takže jednoduché!“ Povie vám, prečo melatonínový hormón spánku je zdrojom dlhého a zdravého života a prečo potrebujete podporiť produkciu tohto hormónu.
Spánkový hormón
Rovnako ako väčšina, pravdepodobne rád sa pozriete na smartphone, prenosný počítač alebo elektronickú knihu predtým, ako sa uložíte do postele. Napriek tomu, pretože vo večerných hodinách v posteli je veľmi pekný čas dokončiť čítanie zmeškaných, skontrolujte poštu alebo bezcílne listujte na Facebooku.
Dokonca aj tí, ktorí sú najodhodnejší z nás, sa z času na čas ocitnú v posteli s inteligentným telefónom v ruke a oveľa častejšie – na vankúši.
Bohužiaľ, nie v prvom roku mnohé štúdie jednomyseľne potvrdzujú, že používanie prístrojov pred spaním má nepriaznivé následky na spánok a zdravie celého tela.
Ako sa ukázalo, všetky nové moderné zariadenia vyžarujú špeciálny typ svetla, ktoré je schopné narušiť biologické rytmy. Účinok umelého svetla v modrej časti spektra v noci potláča produkciu melatonínu , hormónu spánku zodpovedného za cirkadiánne rytmy.
“ Vývoj melatonínu v mozgu nastáva v noci, v tme. Práve tento hormón rozpráva telo noci. Počas dňa, melatonín ukazuje, že je čas ísť spať, a pripravuje telo na prechode zo dňa na noc režimu „ – hovorí Dr. Mariana Figueira.
Modré svetlo, produkcia melatonínu potláča, presviedča mozog, že čas nie je celá noc, ale denne. „Prerušenie produkcie melatonínu je dôsledkom nepravidelného vystavenia svetlým a tmavým snímkam alebo vystaveniu svetlu v najviac nevhodnom čase, čo môže viesť k narušeniu cirkadiánneho rytmu. Preto je to zlý sen a slabý výkon , „vysvetľuje Figueiro.
Ak takéto bezohľadné vzťahy s gadgetmi pokračujú už mnoho rokov, dôsledky môžu byť oveľa závažnejšie: predispozícia na diabetes sa zvyšuje, z ktorých sa prejavuje nadváha, kardiovaskulárne ochorenia a dokonca aj rakovina .
„Nehovorím, že svetlo vychádzajúce z obrazoviek moderných prístrojov spôsobuje rakovinu. To je príliš silné vyhlásenie. Ale verte mi, mali by sme všetci lepšie spať a menej pravdepodobné, že sa zbavíme cirkadiánnych rytmov , „hovorí doktorka Mariana Figueiro.
Medzitým ľudstvo nemôže zastaviť negatívny vplyv modrého svetla na produkciu melatonínu. Povie vám o jednoduchých preventívnych opatreniach, ktoré pomôžu obmedziť negatívne dôsledky používania gadgetov v noci.
- Neprestávajte používať gadgety v tme, jednoducho to nerobte dve hodiny pred spaním. Koniec koncov, melatonín sa začína vyrábať presne dve hodiny pred obvyklým časom na spanie. S týmto jednoduchým trikom dáte telu dostatok času na to, aby ste z bdelosti spali.
- Ak naozaj chcete skontrolovať poštu počas ležania v posteli, použite zariadenie s malou obrazovkou, teda nie s laptopom alebo tabletom, ale s inteligentným telefónom.„Je dôležité, aby množstvo svetla, najmä modrej, ktoré sa dostalo do sietnice. Zariadenie, ktoré vyžaruje viac modrého svetla, účinnejšie potláča melatonín , „hovorí Dr. Figueiro.
- Pokúste sa znížiť jas brazovky. Čím jasnejšie je zobrazenie gadgetu, tým silnejšie svetlo ovplyvňuje produkciu melatonínu. Znížením jasu smartfónu v posteli výrazne znížite množstvo modrého svetla, ktoré sa dostane do očí. Mimochodom, moderné zariadenia majú vstavaný večerný režim alebo režim čítania. Nezabudnite to zapnúť!
- Bohužiaľ, miniaplikácie nie sú jedinými zariadeniami, ktoré vyžarujú modré svetlo. Bežné žiarovky vo vašich obľúbených lampách môžu spáchať ten istý zločin. Zdá sa, že čítate aj skutočnú knihu a starostlivo prelistujte stránky a škodlivé ožiarenie sa stále dostane do tvojich očí. Skúste používať žiarovky v teplejších tónoch v noci.
- Môžete skúsiť nosiť okuliare so špeciálnymi ochrannými šošovkami. Oftalmické spoločnosti vyrábajú špeciálne šošovky, ktoré blokujú modré svetlo zo zariadení a prístrojov a nedosahujú sietnicu.
- Posledná rada sa môže zdať absurdná, ale často by ste mali chodiť na prechádzky počas dňa , aby ste nasiakli lúče prirodzeného modrého svetla. Samotné modré svetlo nie je zlé, pretože je nevyhnutné pre normálne fungovanie našich biologických hodín.Modré svetlo nás varuje, že príde deň a je čas tráviť čas produktívnym. Mimochodom, prirodzenejšie modré svetlo, ktoré dostanete za deň, tým efektívnejšie zvládnete jeho škodlivý vplyv v noci.
Ak chcete byť fit a zdraví, chrániť zrak a zabrániť rozvoju vážnych chorôb a zároveň minimalizovať používanie pomôcok pred spaním a doprajte si dostatok spánku. Kvalitný spánok je zárukou dobrého zdravia a dlhovekosti. Buďte zdraví!
Páči sa vám článok? Nezabudnite to zdieľať so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach.
ZDROJ:TAKPROSTO.CC