Bolesť v kolenných kĺboch sa nazýva artritída kolenných kĺbov, artróza kolenných kĺbov, gonoartróza. Tieto choroby veľmi často prenasledujú ľudí staršej vekovej skupiny.
Lekárska prax ukazuje, že v prípade ťažkostí s bolesťou kolena je potrebné urobiť diferenciálnu diagnostiku: skutočne vás kolená bolia alebo je to ozvena bolesti z iných častí tela? A spravidla sa to, bohužiaľ, potvrdzuje. To znamená, že ľudia si často roky liečia kolená, vyrábajú rôzne krémy, obklady, injekčnými striekačkami vytiahnu zápalovú tekutinu z kĺbového puzdra a znova sa vytvorí.
Tieto zákroky sú v skutočnosti dosť škodlivé,pretože majú tendenciukĺb vysušovať, väzy v kĺboch stuhnú a ľahko sa zrania bežnými pohybmi.
Spravidla priamo s boľavým kolenom nastáva problém iba v tých prípadoch, keď došlo k priamemu zraneniu. Napríklad poškodenie menisku často vedie k rozvoju artrózy . Ľudia začnú šetriť nohu, kolená sa prestanú normálne ohýbať, stehenné svaly atrofujú, a tým sa naruší výživa kĺbu.
Najprv sa vyvinie artritída , to znamená, že dôjde k zápalu mäkkých tkanív kĺbu – to sú väzy a svaly zodpovedné za kĺb. Výsledkom je, že ďalším krokom je artróza , pri ktorej sa deformuje kĺbový povrch. Plus kontraktúry kolenného kĺbu, ktoré vedú k skráteniu nohy.
Prečo sa to deje – skrátenie nohy? Pretože svaly a väzy v dôsledku kontraktúry už nie sú schopné ohybiť a predĺžiť koleno. Ľudia majú ťažkosti s chôdzou, krívaním, prežívaním množstva ďalších nepríjemných pocitov.
Koleno môže bolieť až po priamom úraze, napríklad došlo k pretrhnutiu väzov u športovcov, poraneniu menisku, po nesprávnej rehabilitácii. Ak sa osobe ponúkne správny komplex rehabilitačných cvičení, konkrétne fyzické cvičenia, ktoré liečia akýkoľvek kĺb, potom je možné vyrovnať sa s bolesťou v kolenných kĺboch.
Je potrebné mať na pamäti, že kĺb priamo závisí od svalov a väzov tohto kĺbu. Keď sú vypnutí z práce, zakrývajú nohu dlahou, prirodzene, časom dôjde k hypotrofii, redukcii svalov. A to zase vedie k pretrvávajúcej flexnej kontraktúre, ktorú je takmer nemožné vyliečiť.
Moja prax ukazuje, že 90% bolestí kolena nesúvisí so samotným kolenom, ale buď s bedrovým kĺbom, ktorý spôsobuje bolesti chrbta, slabín a kolien, alebo s osteochondrózou bedrovej chrbtice.
Je veľmi dôležité rozlišovať medzi bolesťami krížov a bolesťami kolien. V opačnom prípade môže dôjsť k posunu zamerania: lekár bude liečiť to, na čo sa pacient sťažuje. Ale ak liečite účinok, nie príčinu, potom nemôžete chorobu nikdy poraziť.
Cviky na kolená
Chôdza na kolenách (na všetkých štyroch). Začnite s 10 – 30 sekundami, ktoré postupne zvyšujú dĺžku cvičenia. Každý pohyb je sprevádzaný zvukom „HA“, vydychujúcim do boľavého kĺbu. Vždy hovorím: „Choroba sa musí vydychovať!“ Pri akýchkoľvek nádychoch neprichádza do úvahy zadržanie dychu. Sústreďte sa iba na výdych do bolestivého miesta. Mimochodom, u človeka, ak je tiež hypertonik, pri výdychu tlak klesá. V kĺbe by ste mali cítiť teplo z výdychu, bolesť „vyteká“.
Chápem, že hneď, keď budete sedieť na kolenách, nebudete sa môcť dostať dole na päty . Aj v 10-15 o bude toto cvičenie nemožné. Pod kolená si položte valček, sadnite si naň. Načasovaný čas? Bolo to 5-10 sekúnd? Veľmi dobre! Zajtra teda budete poslúchať 20 – 30 sekúnd. Takže postupne toto cvičenie priveďte na 3 – 5 minút.
Každý deň, po chôdzi na kolenách a spustení panvy až po päty, urobte valček nižšie a nižšie. Za týmto účelom môžete zložiť na polovicu, najskôr tvrdý, potom mäkký vankúš. A teraz, po 3 – 4 mesiacoch, prichádza požehnaný deň, keď sa môžete bez akútnej bolesti klesnúť na päty.
Čo sa stalo? A čo. Odstránili ste funkčnú kontraktúru štvorhlavého svalu prednej časti stehna, to znamená, že ste boli schopní natiahnuť svaly do normálu. Ako sme už zistili, zvyčajne je boľavý kolenný kĺb sprevádzaný skrátením, kontraktúrou tohto svalu. Poklesom na pätách natiahneme svaly a bolesť nespôsobuje problém samotného kolena. Kosti nebolí, nemajú receptory bolesti. Preto nie je potrebné ošetrovať koleno. Je potrebné liečiť svaly nad a pod kolenom.
Tretie naťahovacie cvičenie sa vykonáva v sede. Bolesti kolien sa môžete zbaviť natiahnutím svalov na zadnej strane dolnej časti nohy. Cez bolesť v lýtkovom svale a pod kolenom vytiahnite prst na nohe smerom k sebe. Týka sa to svalov a väzov pod kolenom.
To znamená, že v prvých dvoch cvikoch natiahneme svaly nad koleno, v treťom – pod koleno. Takto akoby sme odstránili stláčanie, stláčali kĺbové povrchy kolena a obnovovali jeho výživu a pohyb.
Ak ste zvládli tieto tri cviky, začnite s parterovou gymnastikou. Tentokrát sú to drepy: nohy doširoka od seba, ruky sa držia pevnej opory, napríklad kľučky na dverách alebo tyče. Drepujeme s rovným chrbtom a pokrčíme kolená o viac ako 90 o. Prineste tieto drepy na 100 denne. Ale menej ako 20 naraz nemá zmysel. V budúcnosti vykonávajte toto cvičenie až 100 za deň. Ale menej ako 20-krát v jednom prístupe, opakujem, nedáva zmysel. V budúcnosti bude možné toto cvičenie vykonávať bez podpory.
Po vykonaní drepov natiahnite prednú časť stehna. Toto cvičenie sa vykonáva v ľahu na bruchu, pokrčenia kolien, pätami sa snažte dotknúť zadku.
Potom sa z polohy v sede na kolenách a rúk pred sebou pokúste pri výdychu posadiť (znížiť panvu) medzi päty.
Procedúry musia byť ukončené kontrastnou sprchou.
Kĺb nikdy nehrejte, nepodľahnite presviedčaniu lekárov a neodčerpávajte tekutinu z kĺbu. Starajte sa o svoje kolenné kĺby ako očné jablko, pretože ide o superpočítač nôh. Môže sa obnoviť. Je prekvapujúce, že 95% bolestí kolena sa dá liečiť bez akýchkoľvek liekov a bez akejkoľvek operácie.
Hlavná vec je trpezlivosť a pravidelné cvičenie. Operácia kolenného kĺbu v prípade artritídy mu nikdy nevráti zdravie, ale povedie k endoprotéze, a aj tak je to vzhľadom na dostupnosť materiálnych zdrojov drahé „potešenie“.