Uvažujete o silikónových prsiach? Prečítajte si tento článok, môžno si to ešte rozmyslíte

Ženy so silikónovými prsnými implantátmi majú zvýšené riziko určitých ochorení v porovnaní s inými, podľa štúdie publikovanej v Annals of Surgery.

Vedci z Cancer Center MD. Andersonova univerzita v Texase (University of Texas MD Anderson Cancer Center) v Antverpách v Houstone analyzovala údaje z najväčšej štúdie o bezpečnosti silikónových prsných implantátov.

Začiatkom deväťdesiatych rokov FDA (Food and Drug Administration) zakázal používanie silikónových implantátov v reakcii na obavy verejnosti týkajúce sa zdravotných rizík vrátane rakoviny, ochorení spojivového tkaniva a autoimunitných ochorení. Štúdie však nezistili žiadnu súvislosť medzi prsnými implantátmi a týmito ochoreniami. V roku 2006 FDA schválil silikónové gélové implantáty od dvoch výrobcov – Allergan a Mentor Corp – s podmienkou uskutočnenia veľkých postregistračných štúdií (LPAS – rozsiahle postprovinkové štúdie) na sledovanie dlhodobých výsledkov v oblasti zdravia a bezpečnosti.

Vedci analyzovali údaje od takmer 100 000 pacientov zaradených do LPAS od roku 2007 do roku 2009-2010. Viac ako 80 000 z nich má silikónové implantáty; zvyšok sú implantáty naplnené sterilným fyziologickým roztokom. Táto rozsiahla databáza umožnila výskumníkom vyhodnotiť riziko zriedkavých nepriaznivých výsledkov.

Ukázalo sa, že ženy so silikónovými implantátmi sú vo zvýšenej miere vystavené riziku vzniku niekoľkých zriedkavých ochorení v porovnaní so všeobecnou populáciou. Tieto stavy sú klasifikované ako autoimunitné alebo reumatoidné poruchy: Sjogrenov syndróm (riziko je osemkrát vyššie ako riziko všeobecnej populácie), sklerodermia (sedemnásobné zvýšenie rizika) a reumatoidná artritída (zvýšenie rizika o šesťkrát).

Silikónové implantáty boli tiež spojené so 4,5-násobným zvýšením rizika mŕtvo narodených detí, miernym zvýšením rizika potratu. Riziko melanómu, nebezpečného typu rakoviny kože, bolo takmer štvornásobne vyššie. Nebolo zistené žiadne významné spojenie s rizikom samovrážd navrhnutým v predchádzajúcej štúdii. Databáza zahŕňala len jeden prípad anaplastického veľkého bunkového lymfómu spojeného s implantátom – zriedkavým, ale nebezpečným typom rakoviny, ktorý bol predtým spojený s prsnými implantátmi.

V porovnaní so implantátmi plnenými soľným roztokom mali silikónové implantáty vyššie riziko niektorých chirurgických komplikácií. Patria sem kapsulárne kontrasty (jazvy okolo implantátu), ktoré sa vyskytli v 5,0% prípadov silikónovými implantátmi oproti 2,8% implantátov s fyziologickým roztokom. Kapsulárna kontraktúra bola najčastejšou príčinou reoperácie v tejto skupine – 7,2% prípadov primárnych augmentačných procedúr.

Hoci niektoré zriedkavé ochorenia sa u žien so silikónovými implantátmi javia byť častejšie, absolútne miery týchto nepriaznivých výsledkov boli nízke. Výskumníci zdôrazňujú, že ich výsledky nie sú dostatočne presvedčivé kvôli obmedzeniam, ktoré sú spojené s používaním databáz po registrácii vrátane nedostatku kompletných informácií o pacientoch a jednotlivých následných údajov.

„Aby sme odstránili zostávajúcu neistotu v dôkazovej báze, je dôležitá nezaujatá analýza týchto údajov,“ povedal Dr. Mark W. Clemens a jeho kolegovia. „Zodpovednosťou komunity plastických chirurgov je poskytnúť komplexné dôkazy o rizikách spojených s prsnými implantátmi.“

ZDROJ:missbonus.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>