TÝCHTO 5 NÁVYKOV ZHORŠUJE ZÁPAL ŽALÚDKA. ZBAVTE SA ICH OKAMŽITE!

Príznaky gastritídy sú veľmi nepríjemné, ale ľudia často, bez toho, aby si to uvedomovali, zhoršujú situáciu iba niektorými zo svojich každodenných návykov.

Gastritída je zápal alebo opuch sliznice žalúdka . Môže to byť spôsobené infekciou, nesprávnou stravou, stresom alebo autoimunitnými príčinami. Ale viete, aké návyky môžu zápal žalúdka zhoršiť?

Vo väčšine prípadov prechádza zápal žalúdka sám . Ak však vediete nezdravý životný štýl, môže sa stať chronickým. 

Päť návykov, ktoré zhoršujú zápal žalúdka

Nedostatok pitnej vody

Voda má neutrálne pH. Tak, piť veľa vody prostredníctvom regulovanie hladiny kyslosti žalúdka.

Nemali by ste však piť príliš veľa vody bezprostredne pred jedlom a po jedle, pretože to môže byť kontraproduktívne.

Stres

Denný stres a úzkosť môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravie žalúdka a spôsobiť zápal sliznice. To môže viesť k gastritíde vyvolanej stresom. Na rozdiel od iných druhov gastritídy nie je spôsobený baktériami, ale hromadením negatívnych emócií.

Príliš silný stres a úzkosť spôsobujú uvoľňovanie žalúdočnej kyseliny, čo vedie k nadmernému zaťaženiu žalúdočnej sliznice . Preto je vhodné cvičiť relaxačné techniky ako jóga alebo meditácia, pretože môžu výrazne znížiť stres na nervovom systéme.

Stresu sa samozrejme nedá vyhnúť. Ľudia to prežívajú inak a každý deň. V malých dávkach je dokonca prospešný. Preťaženie však môže mať vplyv na vašu fyzickú a duševnú pohodu.

Stres môže navyše zhoršiť gastritídu, pretože keď je človek v strese alebo úzkosti, zvyšuje sa hladina kortizolu v krvi , čo mení reakcie imunitného systému a potláča tráviaci systém . To je dôvod, prečo problémy s trávením a úzkosť idú zvyčajne ruka v ruke.

Fajčenie

Ide o veľmi návykový návyk, ktorý je hlavným rizikovým faktorom pre vznik rôznych žalúdočných chorôb. Fajčenie cigariet môže znížiť liečivú schopnosť sliznice žalúdka a spôsobiť vredy.

Alkohol

Nadmerná konzumácia alkoholu je najbežnejšou príčinou gastritídy. Alkohol v skutočnosti obsahuje určité toxíny, ktoré dráždia žalúdok a pri nadmernej konzumácii spôsobujú zápal.

Ak je váš žalúdok už zapálený, alkohol bude krvácať. To môže vyvolať vývoj závažnejších chorôb, ako sú žalúdočné vredy.

Nezdravé jedlo

Nakoniec by ste mali vedieť, že by ste sa mali vyhnúť niektorým potravinám, pokiaľ nechcete trpieť nepríjemnými príznakmi gastritídy. Preto by ste mali zo svojho jedálnička vylúčiť korenené, mastné, vyprážané a spracované jedlá.

Pamätajte tiež na to, že mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, ako je ťažká smotana, aktivujú sekréciu žalúdočnej kyseliny, čím zhoršujú zápal žalúdka.

Mali by ste sa tiež vyhnúť všetkým jedlám, ktoré môžu byť toxické alebo dráždivé, ako napríklad cesnakový prášok, paprika, paradajky alebo kyslé nápoje, ako je káva. Aj pri niektorých druhoch zeleniny sa môžete cítiť nepríjemne pri zápale žalúdka.

Na záver nezabudnite, že zdravá, vyvážená strava a zdravý životný štýl môžu znížiť riziko väčšiny chorôb vrátane tých, ktoré súvisia s gastrointestinálnym traktom. 

Ak trpíte gastritídou, veríme, že vám tu uvedené tipy pomôžu!

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>