Ľanové semená sú naplnené mikronutrientmi, mangánom, vlákninami, omega-3 a vitamínom B1. Tieto semená môžu pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny, mŕtvice, cukrovky a srdcových ochorení.
Táto rastlina je jednou z najstarších vlákninových plodín, o ktorých vieme, že boli kultivované už v roku 3000 pred naším letopočtom v Babylone, Číne a Egypte.
V roku 2010 bolo na severoamerickom trhu zavedených viac ako 300 nových výrobkov na báze ľanu. V dôsledku toho sa výrazne zvýšilo aj poľnohospodárstvo. Ľanové semeno je tiež podávané kurčatám vďaka vysokým obsahom omega-3 tukov, ktoré im pomáhajú znášať vajíčka.
Ľanové semená sú plné živín, antioxidantov, vlákniny, vitamínov a minerálov.
Ako také ponúkajú širokú škálu zdravotných výhod:
- Ľanové semená obsahujú nerozpustné aj rozpustné druhy vlákien
- Ľanové semená obsahujú lignany, antioxidanty fytoestrogénov, ktoré sa v porovnaní s inými rastlinnými potravinami nachádzajú 75-800 krát viac
- Polievková lyžica mletého ľanového semena obsahuje 1,8 gramov omega-3 tukov, ktoré sú známe svojimi zdravými výživami
Pravda o ľanovom semene, ktorú musí každý pacient s rakovinou vedieť
„Súčasné dôkazy naznačujú, že ľan môže byť spojený so znížením rizika rakoviny prsníka,“ uviedli vedci. „Ľan demonštruje antiproliferatívne účinky v tkanivách prsníka u žien s rizikom rakoviny prsníka a môže chrániť pred primárnym karcinómom prsníka. Riziko úmrtnosti môže byť tiež znížené u tých, ktorí žijú s rakovinou prsníka. “
Ako už bolo spomenuté vyššie, ľanové semená obsahujú lignany, fytoestrogény, ktoré sú známe svojimi antioxidačnými a protirakovinovými vlastnosťami. Blokujú enzýmy, ktoré sa podieľajú na hormonálnom metabolizme a ovplyvňujú rast a metastázy nádorových buniek.
Podľa Kelley C. Fitzpatrick, riaditeľky zdravotníctva a výživy s Kanadou ľanu, nedávne štúdie ukazujú, že ľanové semienko funguje ako preventívne opatrenie proti rakovine prsníka, rakovine hrubého čreva a rakovine prostaty.
1. Kardiovaskulárna choroba
Omega-3 tuky pomáhajú kardiovaskulárnemu systému s jeho protizápalovými vlastnosťami pri súčasnom znižovaní krvného tlaku a regulácii srdcového tepu. Môžu byť tiež prínosné pri liečbe zlyhania srdca a arytmie. Lignany v ľanových semenách znížili tvorbu aterosklerotických plakov až o 75 percent.
Pravidelná konzumácia ľanového semena pomáha znížiť hladinu cholesterolu. Štúdia zahŕňajúca menopauzálne ženy ukázala významný pokles hladiny LDL po tom, ako ženy konzumovali štyri polievkové lyžice ľanu denne.
2. Diabetes
Pravidelná konzumácia lignanov v ľanovom semene pomáha zvyšovať hladinu cukru v krvi.
3. Zápal
Lignány a omega-3 tuky v ľanovom semene pomáhajú zmierňovať zápaly spojené s astmou a Parkinsonovou chorobou, blokovaním uvoľňovania prozápalových látok.
4. Menopauzálne symptómy
Podľa štúdie žien z menopauzy z roku 2007 jedením dvoch polievkových lyžíc mletého ľanového semena dvakrát denne znížilo intenzitu a frekvenciu návalov horúčavy. Ženy zaznamenali rozdiel po tom, ako sa ľanové semená užívali týždeň, a získali najviac prospechu do dvoch týždňov.
Koľko ľanového semena sa odporúča
Navrhovaná dávka je denne 1-2 lyžice mletého ľanového semena.
ZDROJ:besthealthyguide.com