Úzkosť je napätý stav mysle, ktorý môže dlhodobo ovplyvniť fungovanie nervového systému, čo vedie k vzniku nepríjemných symptómov. Úzkosť môže viesť k problémom so spánkom, čím sa nervový systém ešte viac vyčerpá. Paralelne s tým sa znižuje fyzická a psychická výkonnosť. Toto vytvára začarovaný kruh, ktorý sa často ťažko zbaví.
Úzkosť, ak už existuje dlhý čas a má významný vplyv na každodenné činnosti, je vecou špecializácie (duševné zdravie, psychológ, terapeut). Odborník zhodnotí závažnosť problému a ponúkne najvhodnejšie riešenie (psychoterapia, lieky atď.).
Ak je úzkosť prechodná a má menšiu intenzitu, potom postačuje alternatívna metóda na obnovenie rovnováhy.
Pozrime sa, čo príroda môže ponúknuť na udržanie nášho vnútorného mieru. Tu je 10 bylín, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nepríjemných účinkov úzkosti. Zdôraznili sme účinné látky, ich účinky, dávky, vedľajšie účinky, kontraindikácie. V prípade použitia sa poraďte s odborníkom.
Passionflower (Passiflora incarnata)
Nadzemná časť rastliny obsahuje flavonoidy, a teda jej sedatívny účinok. Niektoré z alkaloidov v ňom menia myseľ. Dlhodobé používanie ovplyvňuje kognitívne funkcie. Na šálku čaju cca. Varte 2,5 gramu. Maximálne 4 gramy za deň. Predávkovanie môže prispieť k rozvoju depresívnych porúch. Je kontraindikovaný u tehotných žien a dojčiacich matiek.
Biele imelo (album Vascum)
Vďaka obsahu lecitínu, triterpénu a polypeptidu je vhodný na psychické a fyzické vyčerpanie a ako prostriedok na potlačenie úzkosti. Okrem toho redukuje vnútorné napätie a psychicky reguluje vysoký krvný tlak. Je kontraindikovaný u pacientov s chronickými infekciami, napr. tuberkulóza, citlivosť na bielkoviny a tehotenstvo a laktácia. Absolútne kontraindikované u detí. Ak sa objaví zvracanie, liečba sa musí na začiatku liečby prerušiť.
Chmeľ (Humulus lupus)
Obsahuje vysoké množstvo živice a chmeľových kyselín: humulon, lupolón, triesloviny a prchavé látky. Dobré na prekonanie nervového napätia. Jeho sedatívno-anestetický účinok je spôsobený metylbutenolom . Kvôli svojmu obsahu fytoestrogénu je kontraindikovaný pri nádoroch závislých od estrogénu (rakovina maternice, prsníka, krčka maternice). Vedľajšie účinky sa vyskytujú, keď sa kombinujú s psychoaktívnymi (antidepresívami). Dávka je 0,5 g / deň.
Levanduľa (Lavandula angustifolia )
Liečivá sú hydroxykumarín a triesloviny. Esenciálny olej v malých dávkach 2-3 kvapky upokojujúce, anestetikum, veľké dávky 6-8 kvapiek osviežujúce, stimulujúce. Pri vnútornom použití sa musí prísne dodržiavať odporúčaná dávka, pretože pri vyšších dávkach môže byť nebezpečná. Vedľajšie účinky nevoľnosti.
Citrus aurantium
Obsahuje flavonoidy a limón. Jeho éterický olej je sedatívny a anxiolytický. Účinkuje tak, že znižuje účinok aktívnej zložky synefrínu, ktorá podporuje odbúravanie tukov. Dávkovacia tinktúra 2 – 3 g / deň Extrakt 1 – 2 g / deň. Ako vedľajší účinok sa môže vyskytnúť fotocitlivosť.
Harmanček (Matricaria chamomilla)
Liečivá sú deriváty flavonoidov. Nauzea zmierňujúce účinky na zmiernenie úzkosti sú dobre známe, ale okrem toho sú dobré protizápalové a antispasmodické. Odporúčaná dávka je 2-4 gramy / deň.
Výťažok z ovsa (Avena sativa)
Znižuje nepríjemné pocity úzkosti v dôsledku účinku flavonoidov, oligopolysacharidov, vápnika a horčíka. Vhodný na poruchy spánku, nadmerné psychické zaťaženie a zmiernenie príznakov z odňatia cigariet. Vedľajšie účinky pri vysokých dávkach: tvorba plynu, zápcha a pomalý pohyb čriev. Upozorňujeme, že ak sa extrakt pripraví z iného ako čistého zdroja, môže často obsahovať aflatoxín, ktorý je karcinogénny. Použite 20-30 kvapiek extraktu rozpusteného vo vode trikrát denne.
Valeriana officinalis
Kyselina valerová je účinná látka. Účinok: sedatívny, anxiolytický, svalový relaxant. Účinkuje na centrálny nervový systém zvýšením koncentrácie kyseliny gama-aminomaslovej, čo má za následok celkovú sedáciu. Vedľajšie účinky: Pri dlhodobom používaní sa môžu vyvinúť kontaktné alergie, bolesti hlavy, mydriáza. Varovanie! Nepoužívajte s alkoholom alebo inými psychoaktívnymi látkami.
Jahodový list (Fragaria vesca)
Jeho aktívnymi zložkami sú triesloviny a flavonoidy. Hlavnými účinkami nervového systému sú úzkosť, kŕče. Úzkosť môže zabrániť gastrointestinálnym symptómom. Kontraindikácia pre alergiu na jahody. Odporúčaná denná dávka je 1 gram.
Jedľa strieborná (Picea pungens)
Extrakt z púčika má dobrý vplyv na zmiernenie neurovegetatívnych príznakov, ako sú nadmerné búšenie srdca, potenie a nepokoj. Môže sa tiež úspešne používať na nervovú bolesť močového mechúra, svrbenie, zníženie libida a vysoký krvný tlak. Aplikácia 3 x 30 kvapiek denne.