Trápi vás nepríjemné nadúvanie? Zbavte sa nafúknutého brucha raz a navždy!

K plynatosti, nadúvanie alebo tiež vetrom dochádza pri trávení jedla po tom, čo sa dostane do hrubého čreva. Tam ho začnú rozkladať baktérie. Práve pri tomto procese sa uvoľňujú rôzne chemické látky alebo prvky. Plynatosťou sa potom označuje stav, kedy je v tráviacej trubici viac plynu, než je bežné, a človeku často odchádza plynov príliš veľa.


Vetry môžu byť ale aj prvým príznakom chorôb tráviaceho traktu – napríklad ochorenie pažeráka, zápalov žalúdka,  vredových problémov, chorôb pankreasu, žlčníka, pečene alebo čriev. Na vyšetrenie ku gastroenterológovi treba zájsť v prípade, že nadúvanie a plynatosť trvajú dlho, nezaberá úprava jedálnička, obmedzenie nadýmavých potravín ani dostatočný pohyb. Ten je mimochodom pre správny odchod plynov z tela zásadné. Zbystrite aj vtedy, keď vetry sprevádza bolesť brucha, krv v stolici a chudnutie.

Čo vyradiť z jedálnička?

Za plynatosť môžu hocikedy aj potravinové alergie, neznášanlivosť lepku (skúste vyradiť bielu múku), neznášanlivosť laktózy (obmedzte kravské mlieko) alebo tzv. Syndróm dráždivého  čreva. Ten sa prejavuje okrem nadúvanie predovšetkým opakovanými hnačkami. Príčinou tohto problému býva zvyčajne nahromadený stres, dlhodobý psychický tlak a nedostatok odpočinku.

Ktoré pilulky pomôžu?

Nikdy nič nepokazíte investíciou do probiotík. Voľne predajný prípravok Lactocare obsahuje probiotický kmeň Bacillus coagulans  a vlákninu arabinogalaktan, ktoré sú dohromady veľmi účinné ako na ochranu črevnej sliznice, tak proti plynatosti. A na akútne obmedzenia plynatosti, prípadne i bolestivých kŕčov vyskúšajte z voľnopredajných prípravkov Noball, Espumisan alebo aktívne uhlie.

Čo by sme nemali robiť po jedle?

Rozhodne neležte v posteli, to trávenie zhoršuje. Naordinujte si krátku a pomalú prechádzku, rýchlejšie tempo naopak škodí. Hlavne ale jedlo nehltajte, každé  sústo by ste mali prežuť až päťdesiatkrát! Škodí aj zdanlivé drobnosti, napríklad pitie slamkou alebo časté žuvanie žuvačiek, pri ktorom sa nadýchate veľa vzduchu. Vadí aj sýtené nápoje. Pivo síce tiež nadúva, ale keď si ho dáme v primeranom množstve, potom nevadí (ono primerané množstvo predstavujú u mužov tri malé au žien dve malé pivá). ¨

Ktoré bylinky užívať?

Vynikajúci je napríklad odvar z feniklu alebo rasce. Jeho príprava je jednoduchá: stačí prevariť štvrť litra vody a preliať jednu čajovú lyžičku sušených byliniek (korenie). Nechajte stáť 15 minút a popíjajte trikrát denne. Skvelý je aj aníz, ten stačí dokonca len žuť v ústach – pomôže od prebytočných plynov a zároveň prevonia dych. Proti vetrom je výborným liekom aj správne dýchanie. Je potrebné sa nadychovať pomaly a hlboko. A usadenín v črevách, ktoré plynatosť podporujú, sa dá veľmi ľahko zbaviť konzumáciou citrusov. Ideálne je grep, pomáha aj pomaranč alebo citrón.

Čo robiť keď nič nezaberá?

Stavte na ozdravný jednodňové pôst! Celý deň pite veľa vody s citrónovou šťavou ak tomu jedzte zeleninové vývary, do ktorých ale nedávajte nafukujúcu zeleninu  (karfiol, kapusta, kaleráb).

ZDROJ.fithacker.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>