Olej z čajovníka je extrahovaný zo stromu známeho ako Melaleuca v Austrálii. Používajú ho domorodci, ktorí ju používajú po stáročia najmä na liečbu kožných ochorení. Potom v roku 1920 dokázal chemik Arthur Penfold objaviť jeho antiseptické vlastnosti.
V dnešnej dobe sa v kozmetickom priemysle bežne používa hlavne kvôli jeho protizápalovým a antiseptickým schopnostiam.
Ktorý čajovníkový olej je najlepší?
Početné krémy, pleťové vody a zvlhčovadlá obsahujú čajovníkový olej, ale len v malých dávkach. Najlepšie by bol 100% čistý olej.
Predtým, ako sa rozhodnete použiť, urobte test náplasti na kožu len v prípade, že ho zriedime s kokosovím, jojobovím alebo mandľovoím olejom.
10 výhod potretia oleja z čajovníka na vašu pokožku
1. Liečba akné
Jeho silné protiplesňové a antibakteriálne zlúčeniny robia čajovníkový olej schopný znížiť zápal. Podľa niektorých nedávnych výskumov má 5% oleja z čajovníka významný účinok ako 5% benzoylperoxid, ktorý je najbežnejším liekom proti akné.
Stačí olej aplikovať na kožu a vysuší všetky biele, pupienky a dezinfikuje póry!
Ak máte na svojom tele výražky, pridajte niekoľko kvapiek do kúpeľa a úspešne vyčistite akné z hrudníka, chrbta a ďalších oblastí.
Olej z čajovníka citlivo reaguje na UV žiarenie, preto by ste mali lepšie využiť ochranu predtým, než vyjdete von!
Tento olej pomáha aj s jazvami. Ak chcete odstrániť jazvy, spojte dve kvapky oleja z čajovníka s 1 lyžicou surového medu. Naneste ho na kožu a masírujte chvíľu. Potom nechajte pôsobiť asi 20 minút a opláchnite studenou vodou. Tento postup opakujte každý deň a jazvy čoskoro začnú slabnúť!
2. Zmiernenie psoriázy
Psoriáza je zobrazená ako červená, šupinatá a zapálená oblasť na koži. Tento stav nemá žiadnu liečbu, ale môžete zmierniť nepohodlie pomocou oleja z čajovníka.
Olej z čajovníka odstraňuje odumreté bunky kože, ktoré skutočne spôsobujú psoriázu. Jeho antivírusové, antimikrobiálne, protizápalové, antibakteriálne, antiseptické a antifungálne vlastnosti zmierňujú sčervenanie, svrbenie a pálenie. Obsahuje terpinen 4, zlúčeninu, ktorá preniká hlboko do pokožky a znižuje jazvy psoriázy.
V prípade psoriázy zmiešajte 10 kvapiek tohto oleja s 2 lyžicami roztaveného kokosového oleja. Použite ju na postihnuté miesto. Opakujte to 2-3 krát denne.
3. Ekzém
Ekzém je pretrvávajúci stav kože. Vyzerá to ako vyrážka a svrbí pri ňom koža.
Antiseptické vlastnosti oleja z čajovníka utišujú svrbenie a uzdravujú pokožku. Protizápalové vlastnosti oleja z čajovníka znížia zápal, zatiaľ čo antibakteriálne vlastnosti budú bojovať proti infekcii a zastaviť jej šírenie.
V prípade ekzému spojte 20 kvapiek tohto oleja s ½ šálkou kokosového oleja. Aplikujte zmes na postihnutú oblasť dvakrát denne.
4. Rezy a infekcie
Kombinujte čajovníkový olej s levanduľovým esenciálnym olejom na liečbu infekcie alebo rezu. Najprv vyčistite rez vodou a peroxid vodíka. Potom zrieďte 2 kvapky oleja z čajovníka v levanduľovom alebo jojobovom oleji a naneste ho na rez. Zakryte ho obväzom na prevenciu.
5. Odstraňovač make-upu
Olej z čajovníka je vynikajúci na odstránenie make-upu. Zmiešajte 10 kvapiek oleja z čajovníka a šálku panenského olivového oleja v pohári s vekom. Pretrepte ho, kým zmes nie je dobre zmiešaná a uložte na tmavom a chladnom mieste.
Aplikujte toto riešenie na tvár. Potom opláchnite vodou.
6. Bradavice
Olej z čajovníka je vynikajúci proti bradaviciam kvôli antiseptickým a antivírusovým vlastnostiam.
Aplikácia čajového oleja zastaví infekcie a vývoj baktérií a húb. Znižuje tiež zápal, začervenanie a podráždenie.
Najprv umyte ruky a postihnutú oblasť. Naneste jednu kvapku čajového oleja priamo na bradavicu. Dajte nad ňu obväz a nechajte ju tak odpočinúť cez noc. Odstráňte ho ráno a očistite oblasť. Opakujte tento proces, kým bradavica nevypadne. To sa zvyčajne stáva medzi 1-4 týždňami.
7. Upokojte kiahne
Včelie kiahne sú dnes veľmi vzácne, ale stále sa vyskytujú. Ak chcete zmierniť toto nepríjemné svrbenie, len si kúpte olej z čajovníka.
Stačí pridať 5 kvapiek oleja z čajovníka, ktorý bol predtým zriedený v niektorom olej a dajte do kúpeľa. Kúpte sa v teplej vode najmenej dvadsať minút.
ZDROJ:newdailyrecipes.com