Tieto ružové pilulky proti bolesti spôsobujú tisíce úmrtí ročne: nahraďte ich týmto

Nedávny článok publikovaný tlačovou agentúrou Reuters odhalil zaujímavé zistenia o liekoch užívaných proti bolestiam, ako sú diclofenac či ibuprofén.

Zistil totiž, že uvedené liečivá zvyšujú riziko srdcového infarktu v rovnakej miere ako lieky, ktoré boli v minulosti stiahnuté z trhu kvôli ich vysokým rizikám.

Jeden z takto stiahnutých liekov, Vioxx, bol príčinou až  30 000 úmrtí v dôsledku srdcových infarktov a náhlych srdcových príhod.

Tento liek bol dostupný na trhu niekoľko rokov napriek tomu, že jeho výrobca aj štátne úrady vedeli o možných následkoch jeho užívanie.

Článok agentúry Reuters uvádza, že rovnaké riziko srdcového zlyhania vyplýva aj zo súčasných liekov obsahujúcich látky diclofenac a ibuprofén.

Dôvody užívanie liekov proti bolesti

V dnešnej dobe mnoho ľudí trpí zápalmi az nich vyplývajúcimi bolesťami. Niekedy sa podarí znížiť bolesť napríklad odbúraním stresu či zmenou stravovania.

V niektorých prípadoch však môže byť bolesť tak neznesiteľná, že sa ju postihnutý človek snaží stoj čo stoj zastaviť. A práve v týchto prípadoch sa najčastejšie užívajú voľne predajné lieky proti bolesti ako napríklad ibalgin.

Bohužiaľ si mnohí ľudia neuvedomujú, že aj napriek úľavu od bolesti tieto lieky pomaly zabíjajú ich tela.

Ibuprofén je ropný derivát, ktorý zvyšuje riziko srdcového infarktu a úmrtia na srdcové zlyhanie.

Dokonca  keď sa ibuprofén skombinuje s aspirínom (acylpyrínom), môže spôsobiť multikauzální úmrtí , teda úmrtia z niekoľkých príčin.

Ibuprofen je spájaný aj s ďalšími zdravotnými problémami, ako napríklad:

 • poškodenie DNA
 • potraty
 • anémia
 • úmrtnosť na chrípku
 • hluchote
 • vysoký krvný tlak

Okrem ibuprofénu aj mnohé ďalšie nesteroidné lieky proti bolesti zvyšujú riziko srdcového infarktu.

Úľava od bolesti je veľmi dôležitá. Preto by ste mali poznať tiež prírodné alternatívy k synteticky vyrábaným liekom.

Alternatívne prostriedky proti bolesti

Namiesto Ibalginu či iných liekov proti bolesti založených na ibuprofenu alebo diclofenac môžete použiť nasledovné prírodné alternatívy:

 1. Zázvor. Užívanie čerstvého, práškového či zázvoru v kapsuliach, 4-krát denne, je vynikajúcou alternatívou k ibuprofénu, najmä v prípade menštruačných bolestí.
 2. Osteoartritídu v kĺboch ​​rúk či nôh je možné liečiť povrchovou aplikáciou krému s obsahom Arnica.
 3. Šišák bajkalský (Baikal skullap). Táto rastlinka obsahuje látku zvanú baicalin, ktorá účinne znižuje bolesti a bez problémov svojou silou nahradí aj ibuprofén.
 4. Vitamín C, Ginkgo biloba a astaxantín. Tieto látky používajte na zmiernenie bolesti a nepohodlie pri zápaloch v dýchacích cestách, astmy a iných ťažkostí s dýchaním.
 5. Omega-3 mastné kyseliny. Bolesť môže byť účinne znížená užívaním približne 2000 mg omega-3 mastných kyselín denne.
 6. Ženšen (všehoj ženšeňový). Je výborný na reumu a artritídu. Ženšen má na tento typ bolesti silnejší účinok než ibuprofén.
 7. Ľubovník bodkovaný. Aj ľubovník bodkovaný je lepšia tlmič bolestí ako ibuprofen, dokonca dvojnásobný.
 8. Maliny a čerešne. Enzým cyklooxygenáza, ktorý spôsobuje zápaly, je potláčaný lieky na báze ibuprofénu. Uvedené druhy ovocia naproti tomu obsahujú antokyaníny, ktoré tento enzým blokujú rovnako dobre.
 9. Táto bylinka má porovnateľné protizápalové účinky ako ibalgin, acylpyrín či ibuprofen.
 10. Olivový olej. Ibuprofén a oleocantal, látky nachádzajúce sa v olivovom oleji, majú rovnaké protizápalové vlastnosti.

Existuje oveľa viac prírodných látok, ktoré znižujú bolesti a zápaly. Napríklad aj taká aromaterapia má podobné účinky.

Pár slov na záver

Pri čítaní tohto článku si však treba uvedomiť jednu vec. Obe kategórie – syntetické aj prírodné lieky len potláčajú bolesť, ale nelieči jej príčinu.

Pre trvalé zbavenie sa bolesťou je potrebné správne identifikovať to, čo bolesti spôsobuje, a následne zmeniť stravovanie a celkový spôsob životného štýlu.

Medzi najčastejšie príčiny vyvolávajúce zápaly a následnej bolesti patria potraviny ako pšenica, mliečne výrobky, vysoko spracované potraviny obsahujúce veľké množstvo cukru a niektoré ďalšie alergény.

 

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>