Šupka od melóna nepatrí do koša: podľa odborníkov vyhadzujeme cenné vitamíny

Milujete melóny?

Okrem dobrej chuti sú aj veľmi zdravé. Obsahuje množstvo výživných látok, antioxidantov a vitamínov, ktoré majú množstvo zdravotných prínosov.

Udržujú nás dobre hydratovaných a prečisťujú telo od škodlivých toxínov.

Na šupky zabúdame

Avšak šupky z červených melónov už tak veľmi neobľubujeme. Nie sú tak sladké ako samotná dužina a sú aj pomerne tvrdé. Preto ich zvyčajne po dojedení vyhadzujeme.

To je však chyba. Vedeli ste, že šupka melónu je jedlá a navyše výživnejšia než vnútorná dužina?

Čo dobré obsahuje melónová šupka

Melónová šupka má vysokú koncentráciu vitamínu C, vitamínu B6, vitamínu A, horčíka, zinku a draslíka.

Je bohatá na lykopén, silný antioxidant, ktorý nám pomáha predchádzať veľkému počtu rôznych ochorení.

Šupky z červeného melónu majú močopudné účinky, udržujú obličky v dobrej kondícii a taktiež veľmi dobre znižujú krvný tlak.

V podstate, až 95% prospešných látok z melónu sa nachádza práve v ich šupkách. Poďme sa teraz podrobnejšie pozrieť na možné spôsoby ich využitia.

1. Šupky pomáhajú zvyšovať efektivitu cvičenia

Vysoký obsah látky citrulín podporuje funkciu svalov počas cvičenia alebo športovania. Keď pravidelne športujete, zadovážte si melónové šupky a pridajte si ich do jedla ako prílohu k tuniaku či hydine.

Najlepšie ich zužitkujete vtedy, ak sa skonzumujú po cvičení.

2. Zvyšuje libido

Pociťujete niekedy, ako strácate chuť na intímny život?

Ak je vaša odpoveď „áno“, potom by ste mali hneď začať s jedením melónových šupiek, ktoré dokážu účinne zvyšovať libido.

Vedeli ste, že spracované melónové šupy sa pridávajú do mnohých doplnkov na podporu sexuálnej žiadostivosti? Navyše, dokážu liečiť aj stredne ťažkú erektilnú disfunkciu.

3. Prispieva k odbúravaniu nadbytočných kíl

Melónové šupky sú plné zdravej vlákniny. Pomáhajú tak tráveniu, zrýchľujú metabolizmus a v konečnom dôsledku prispievajú k odbúravaniu nadbytočných kíl.

Okrem toho, ako už bolo spomenuté, majú močopudné účinky.

Preto vás zbavia aj zadržanej telesnej tekutiny, ktorá je zodpovedná za mnohé opuchy, najčastejšie opuchy dolných končatín.

4. Reguluje krvný tlak

Odstraňovaním nadmernej tekutiny v rámci svojich močopudných vlastností, dochádza aj k následnej regulácii krvného tlaku.

Viaceré štúdie preukázali pozitívne účinky extraktov z melónových šupiek na znižovanie vysokého krvného tlaku u ľudí trpiacich hypertenziou.

5. Infekcie močových ciest

Melónové šupky sú veľmi vhodné ako prevencia, ale aj liečba zápalov močových ciest. Tak isto chránia obličky a ostatné orgány močových ciest pred bakteriálnymi infekciami.

Nezabúdajte ani na to, že pre udržiavanie zdravých obličiek je nutné dodržiavať zdravý pitný režim, čo je asi 8 pohárov čistej vody za deň.

6. Prevencia rakoviny

Už vieme, že melónové šupky obsahujú vysoký podiel lykopénu. Ide o veľmi silný antioxidant s protirakovinovými účinkami.

Mnohé štúdie potvrdili, že lykopén znižuje riziko rakoviny prostaty až o 34%.

Tento antioxidant predchádza aj ďalším typom rakoviny, ako napríklad rakovina pažeráka, žalúdka, pankreasu, hrubého čreva a krčka maternice.

ZDROJ:dompelenpomyslow.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>