Hypotyreóza môže mať niekoľko príznakov, pretože telo má obmedzenú schopnosť kompenzovať chýbajúcu štítnu žľazu, zvyšuje na ňu stimuláciu, napríklad stlačenie plynového pedálu vozidla pri stúpaní z kopca, aby sa vozidlo pohybovalo rovnakou rýchlosťou.
Keď sa produkcia hormónov štítnej žľazy znižuje a metabolizmus tela sa spomaľuje, môžu sa objaviť:
- rozšírená únava
- ospalosť
- zábudlivosť
- ťažkosti s učením
- suché, krehké vlasy a nechty
- suchá svrbivá pokožka
- opuchnutá tvár
- zápcha
- bolesť svalov
- Nárast hmotnosti a zadržiavanie tekutín
- ťažký a / alebo nepravidelný menštruačný tok
- zvýšená frekvencia potratov
- precitlivenosť na mnoho liekov
Existuje mnoho možných príčin hypotyreózy, vrátane:
Autoimunitná tyreoiditída (Hashimotova tyreoiditída)
Imunitný systém tela môže spôsobiť reakciu v štítnej žľaze, ktorá vedie k hypotyreóze a najčastejšie k struma (zväčšenie štítnej žľazy). S touto poruchou môžu byť spojené ďalšie autoimunitné ochorenia a môžu byť postihnutí aj ďalší členovia rodiny.
Liečba rádioaktívnym jódom
Hypothyroidizmus sa často vyvinie ako požadovaný terapeutický cieľ po liečbe rádioaktívnym jódom pre hypertyreózu.
Operácia štítnej žľazy
Hypotyreóza môže byť spojená s operáciou štítnej žľazy, najmä ak bola odstránená väčšina štítnej žľazy.
Lieky
Lítium, vysoké dávky jódu a amiodarón môžu spôsobiť hypotyreózu.
Subakútna tyreoiditída
Tento stav môže nasledovať po vírusovej infekcii a je charakterizovaný bolestivým zväčšením štítnej žľazy a zápalom, ktoré vedie k uvoľneniu veľkého množstva hormónov štítnej žľazy do krvi. Našťastie sa tento stav zvyčajne vyrieši spontánne. Štítna žľaza sa obvykle uzdraví v priebehu niekoľkých mesiacov, ale často skôr, ako dôjde k dočasnej hypotyreóze.
Popôrodná tyroiditída
U 5-10 percent žien sa vyvinie mierna až stredná hypertyreóza v priebehu niekoľkých mesiacov po narodení. Hypertyreóza v tomto stave obvykle trvá približne 1 – 2 mesiace. Po ňom často nasleduje niekoľko mesiacov hypotyreóza, ale väčšina žien nakoniec obnoví normálnu funkciu štítnej žľazy. V niektorých prípadoch sa však štítna žľaza nelieči, a preto sa hypotyreoidizmus stáva trvalým a vyžaduje celoživotnú náhradu hormónov štítnej žľazy.
Prechodná štítna žľaza
Prechodná (dočasná) hypertyreóza môže byť spôsobená tichou tyreoiditídou, stavom, ktorý sa zhoduje s popôrodnou tyreoiditídou, ale nesúvisí s tehotenstvom. To nie je sprevádzané bolestivou štítnou žľazou.
Vrodené ochorenie
Dieťa sa môže narodiť s nedostatočným tkanivom štítnej žľazy alebo s defektom enzýmu, ktorý bráni normálnej produkcii hormónov štítnej žľazy. Ak sa tento stav nezaobíde rýchlo, môže dôjsť k fyzickému oneskoreniu a / alebo duševnému poškodeniu (cretinizmus).
Hypotyreóza hypofýzy
Akékoľvek deštruktívne ochorenie hypofýzy môže poškodiť bunky, ktoré vylučujú hormón štítnej žľazy (TSH), ktorý stimuluje štítnu žľazu, aby vytvorila normálne množstvo hormónu. Toto je veľmi zriedkavá príčina hypotyreózy.
Recept na rovnováhu štítnej žľazy
zloženie:
- 4 šálky organických vlašských orechov
- 2 polievkové lyžice surového organického medu
Príprava:
Orechy rozdrvte na malé kúsky a zamiešajte do medu.
Ako používať:
Jedzte dve polievkové lyžice tejto zmesi skoro ráno a 60 minút pred obedom a večerou.
ZDROJ:jensprav.ru