Mnoho ľudí považuje elektronické cigarety za účinný prostriedok na odvykanie od fajčenia a početné štúdie ukazujú, že sú zdraviu podstatne menej škodlivé ako bežné cigarety. Nová štúdia však uvádza že prístroj nie je bez rizika – môžu zvyšovať riziko ochorení ústnej dutiny.
Štúdia zverejnená v časopise zistila, že výpary elektronických cigariet obsahujú toxické zlúčeniny a nanočastice, ktoré ničia vonkajšie, neskôr kožné bunky v ústach.
Vedci pod vedením doktora Shena Hu, odborného asistenta biológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles (UCLA), dospeli k záveru analýzou účinkov pary elektronických cigariet na bunkové kultúry v laboratórnych testoch.
Tím zhromaždil bunkové kultúry z vrchnej vrstvy úst – konkrétne z oblasti za zubami a ďasnami.
Pomocou stroja, ktorý generuje pary elektronických cigariet efektívne napodobňujúcich použitie elektronických cigariet pre ľudí, vedci vyhodnotili látky prítomné v pare a zmerali ich koncentráciu v časticiach.
Skupina navyše vystavila bunkové kultúry 24 hodín cigaretovým parám dvoch značiek a sledovala výsledky.
Výpary elektronických cigariet zničia 85 percent orálnych buniek Výpary
elektronických cigariet nikotínu aj mentolu pozostávajú z kovových, kremičitých a uhlíkových nanočastíc. Koncentrácia týchto látok závisela od značky a arómy pár.
Pri hodnotení účinkov výparov elektronických cigariet na bunkové kultúry v ústnej dutine vedci zistili, že para znižuje hladinu glutatiónu v bunkách, čo je dôležitý antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením. Výsledkom bolo, že výpary z elektronických cigariet zabili asi 85 percent buniek.
Vzhľadom na rastúcu popularitu elektronických cigariet po celom svete sa vedci domnievajú, že ich zistenia môžu mať dôležité dôsledky pre ľudské zdravie.
Podľa údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa v rokoch 2011 až 2012 medzi americkými študentmi stredných a stredných škôl v Spojených štátoch viac ako zdvojnásobilo používanie elektronických cigariet a v roku 2014 viac ako pätina dospelých fajčila elektronické cigarety.
Aj keď veľa štúdií naznačuje, že elektronické cigarety sú účinným nástrojom, ktorý pomáha fajčiarom prestať fajčiť, negatívne účinky týchto zariadení na zdravie boli nejasné.
Dr Hu a kolegovia tvrdia, že výskum zdravotných rizík používania elektronických cigariet bol obmedzený, najmä pokiaľ ide o účinky pomôcok na zdravie ústnej dutiny.
Riziká spojené s elektronickými cigaretami
Aj keď je na potvrdenie výsledkov potrebný ľudský výskum, vedci tvrdia, že ich výsledky ukazujú, že používanie elektronických cigariet môže zvýšiť riziko ochorenia ústnej dutiny.
„EC [elektronická cigareta] vytvára aerosóly, ktoré sú nanočastice a obsahujú malé množstvo chemikálií, ktoré môžu spôsobiť toxikologické účinky v ústnej dutine človeka.
Vzhľadom na zvyšujúcu sa popularitu ES u bežnej populácie je naliehavo potrebné charakterizovať aerosóly ES a vyhodnotiť ich biologické nebezpečenstvo pre bunky orálneho epitelu.
Na základe svojich zistení vedci vyzývajú poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby zvyšovali povedomie verejnosti o možných zdravotných rizikách, ktoré môžu elektronické cigarety predstavovať.
Skupina v súčasnosti plánuje štúdie na ľuďoch s cieľom posúdiť, ako používanie elektronických cigariet ovplyvňuje zdravie ústnej dutiny.
„Malá, ale významná časť zubných lekárov použila elektronické cigarety, čo poskytne dostatočné zdroje pre náš plánovaný výskum,“ hovorí Dr. Hu. „Dúfame, že vyvinieme skríningový model, ktorý pomôže predpovedať hladiny toxicity v elektronických cigaretách, aby boli spotrebitelia lepšie informovaní.“