Rôzne farby banánov – ktorá verzia je najzdravšia?

Banány sú vynikajúcim zdrojom draslíka, horčíka, vlákniny a mnohých ďalších cenných vitamínov a minerálov. Sú veľmi často vyberaní športovcami, pretože rýchlo doplňujú elektrolyty a poskytujú veľkú dávku uhľohydrátov, ktoré telo potrebuje po tréningu. Banán však má niekoľko fáz dozrievania. Počas každého z nich sa jeho farba, chuť a nutričné ​​hodnoty mierne menia.

Zelené a málo zrelé

Zelené banány obsahujú cenné probiotiká, ktoré podporujú imunitu a funkciu čriev. Majú tiež nízky glykemický index, a preto ich môžu ľudia s cukrovkou jesť bez strachu. Obsahujú tiež veľa škrobu, vďaka ktorému sa cítite plný. Avšak nenájdeme príliš veľa cenných antioxidantov.

Žlté a zrelé

Najčastejšie vyberáme banány, ktoré sú už úplne zrelé, tvrdé a veľmi žlté. Takéto banány neobsahujú tmavé škvrny. Výhoda žltého výskumu spočíva v tom, že obsahujú oveľa viac antioxidantov ako zelené banány. Sú teda výbornou prevenciou rakoviny a omladzujú a posilňujú srdce. Sú tiež omnoho sladšie, preto sa neodporúčajú ľuďom, ktorí by mali monitorovať hladinu cukru v krvi.

Žlté so škvrnami

Veľmi zrelé banány už majú na pokožke tmavé škvrny. Sú však stále veľmi chutné a zdravé. Majú silnejší protirakovinový účinok a vyššiu koncentráciu minerálov. Osobitne sa odporúčajú ľuďom, ktorí majú problém s tlakom.

Hnedé banány, prezreté

Banány sú niekedy už pokryté tmavými škvrnami. Takéto banány však stále nestrácajú chuť. Čím zrelý banán, tým viac cukru obsahuje, a tým je jednoducho sladší a chutnejší. Hnedé banány dokonale ovplyvňujú zdravie svalov, kosti a odolnosť tela.
Banány v každej podobe sú chutné a veľmi zdravé. Pokiaľ nemáte problémy s hladinou cukru v krvi, mali by ste v každej fáze dozrievania dosiahnuť banány čo najčastejšie. Ak však máte cukrovku alebo potrebujete kontrolovať hladinu cukru – vyberte si zelenú verziu, ktorá obsahuje najmenej cukru a nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

ZDROJ:kobieceinspiracie.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>