Rady, ako popohnať náš metabolizmus a začať konečne chudnúť

Máme pre vás 10 rád, ktoré poriadne rozhýbu spaľovania. Bohaté raňajky, dobrá voľba potravín, viac jedla i vody. A samozrejme pohyb, ktorý metabolizmus naštartuje.

Pite viac mlieka

Mliečne výrobky podporujú schopnosť organizmu spaľovať tuk. Vápnik v nich obsiahnutý – napodiv je ho viac v nízkotučných variantoch – skrátka nedovolí tukovým bunkám robiť si prehnané zásoby.

Raňajkujte ako kráľovná

Keď spíme, metabolizmus sa spomalí, s prvým jedlom sa však opäť rozbehne. Vynecháme Ak raňajkách, bude metabolizmus leňošiť tak dlho, než sa konečne najeme. To znamená, že napríklad až do obeda bude naše telo spaľovať menej kalórií, než by spáliť mohlo. Na raňajky si dajte cereálie s vlákninou. Sacharidy z cereálií preberú k životu vašu energiu a vláknina zas povzbudí k činnosti čreva.

Nenaháňajte sa

Ak ste v strese, metabolizmus šliapne na brzdu, pretože hormón stresu kortizol
vykoľají celý metabolický proces. Hladinu stresového hormónu znížite, keď si dáte relaxačnú štvrťhodinku. Tá úplne postačí k tomu, aby sa metabolizmus zase rozbehol.

Jedzte častejšie

Štyri hodiny po poslednom jedle začne telo spomaľovať proces spaľovania energie – tú si totiž chce usporiť na horšie časy. Každé štyri hodiny preto niečo vyzobú. Aby sme schudli, musíme paradoxne jesť viac. Čím častejšie jeme, tým rýchlejšie metabolizmus pracuje, pretože telo potrebuje energiu na trávenie a vstrebanie jedla. Nemýľte si však pravidelné jedlo s prejedaním sa!

Vezmite si do rúk činky

Ignorujete posilňovacie stroje a činky, pretože sa obávate, že sa zmeníte svoje telo na horu svalov? Žiadne strachy. Zdvíhanie činiek trikrát týždenne po polhodine úplne postačí pre povzbudenie metabolizmu. Kilo svalu totiž spáli trikrát viac kalórií ako pol kila tuku.

Pite počas jedla, ale len vodu!

Pijete Ak pri jedle alkohol, skonzumujete o 200 kalórií viac, než by ste zjedli normálne, pretože alkohol povzbudzuje chuť k jedlu. Kalórie v ňom obsiahnuté sa do tohto množstva nepočítajú, takže konečná bilancia je ešte horšie. Navyše telo musí najskôr spáliť kalórie z alkoholu, potom sa ešte len pustí do kalórií z potravy a prebytok ukladá ako tuk. Preto pri jedle pite obyčajnú vodu a pohár s  vínom si vychutnajte až po večeri.

Choďte skôr spať

Ak telu doprajete menej ako päť hodín spánku, produkuje viac inzulínu, ktorý podporuje ukladanie tuku. Nedostatok spánku navyše spôsobuje nárast hladiny hormónov regulujúcich chuť. Kto menej spí, má skrátka väčší hlad. Naviac vám bude chýbať energia, takže nebudete schopní metabolizovať to, čo zjete, a telo si to pekne uloží do tukových zásob.

Hýbte sa …

Pohyb pomôže aktivovať zleniveli a ochabnutú tkanivo, čo okrem iného povedie k zlepšeniu metabolizmu. Deje sa tak preto, že sval je, narozdiel od tuku, aktívne tkanivo a spotrebováva telesnú energiu. Skvelé je skákanie cez švihadlo, jogging alebo rýchla prechádzka.

Nehýbte sa až príliš

Je to paradox, ale najrýchlejší spôsob, ako rozhodiť metabolizmus, sú prehnané dávky pohybu, pretože telo nútia energiu ukladať, nie spaľovať. Pre podporu metabolizmu je omnoho priaznivejšie striedať krátke intenzívne cvičenie, zamerané na kardiovaskulárny systém, s posilňovaním. Zamerajte sa teda na kvalitu cvičenia, nie na kvantitu. Rozumná hranica je prostá. Cvičte tak, aby ste sotva chytala dych, ale ešte stále mohla hovoriť.

Jedzte bielkoviny

Bielkoviny sú horšie stráviteľné: na trávenie spotrebujú o 20 až 30% viac energie (150 až 200 kalórií za deň), takže váš metabolizmus zrýchľujú.

ZDROJ:fithacker.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>