Pozrite sa, čo sa stane s vaším telom, keď nebudete piť denne dostatok vody

Všetci vieme, že telo potrebuje najmenej 8 pohárov vody denne. Ale viete, čo sa môže stať, ak nepijete potrebné množstvo vody?

Zlaté pravidlo hovorí, že dva litre vody denne sú povinné, ale toto pravidlo nie je všetkým dodržané. Avšak menej ako osem pohárov vody denne je oveľa lepšie ako nevypiť ani kvapku vody po celý deň.

Toto sa vo vašom tele deje, ak nepijete dostatočne?

Zhoršuje náladu

Ako môže súvisieť pitie tekutín s náladou? Môže sa to zdať čudné, ale skutočne súvisí. Určite ste už počuli, že keď ste v strese, je dobré vypiť pohár vody. Áno, funguje to, a nielen na stres. Možno ste vyskúšali na vlastnej koži, že keď pijete málo tekutín ste skôr unavený, ale môžete sa cítiť aj napäto, či depresívne. Vždy, keď máte pocit, že niečo nezvládate a všetko na vás padá, ste unavení a nešťastní, doprajte si čistú vodu. Túto súvislosť potvrdil aj rozsiahly výskum University v Medforde v Massachusetts.

Dáva mozgu zabrať

Sila vody sa vo veľkej miere prejavuje aj v mozgu a procese uvažovania. Inštitút psychiatrie na Kings College v Londýne v roku 2011 potvrdil, že mozgy dehydrovaných tínedžerov sa reálne fyzicky zmenšujú – scvrkávajú kvôli nedostatku vody v tele. V tomto stave je omnoho náročnejšie a namáhavejšie sústrediť sa a riešiť problémy a úlohy, ktoré inak – pri plnej hydratácií – vie náš mozog vyriešiť rýchlo a bez mimoriadnych ťažkostí.

Zvyšuje chuť do jedla

Je dobré pred každým jedlom vypiť pohár-dva vody. Štúdie potvrdili, že keď sa pred jedlom napijete, spotrebujete pri jedle približne o 90 kalórií menej, ako keby ste predtým nepili. Už v priebehu pár mesiacov môžete sledovať nielen zníženie hmotnosti, ale aj zdravotné efekty a tiež sa budete lepšie cítiť.

Spomaľuje sa metabolizmus

Dôkladná hydratácia organizmu je veľmi dôležitá aj pre bazálny metabolizmus človeka – teda koľko kalórií a akou rýchlosťou spálime v pokoji. Dostatok tekutín zrýchľuje telesný metabolizmus, telo sa lepšie vyrovnáva s prijatou potravou a lepšie ju dokáže spracovať. Pri snahe o udržanie zdravej hmotnosti alebo schudnutie tak veľmi dôležité dodržiavať kvalitný pitný režim.

ZDROJ:healthyfoodteam.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>