Pozor na zvyk hryzenia nechtov! Je to škodlivejšie, ako ste si mysleli

Zvyk hrýzť a prehltnúť nechty sa môže zdať neškodný (aj keď nepríjemný), ale v skutočnosti je smrteľný.

Do istej miery je súčasťou 60% populácie. Mexická Montserrat Jimenez hrýzla nechty už 20 rokov.

„Všetko sa začalo, keď som bola veľmi mladá, už v prvých ročníkoch školy. Keď som bola nervózna pred skúškou alebo niečím iným, alebo keď som bola veľmi hladná, začala som si uhrýzť nechty. Odvtedy som nedokázala prelomiť tento zvyk, hoci niekedy som si ublížila, “hovorí Montserrat.

Klinickým termínom pre túto poruchu je onychofágia. Lekári tvrdia, že to môže mať vážne následky. Prsty sú ideálnym živným prostredím pre baktérie.

„Sliny obsahujú oveľa viac baktérií ako iné časti tela a dokonca aj veľa povrchov. Aj keď sa to stáva veľmi zriedka, zvyk hrýzť si nechty môže byť fatálny – napríklad pri vývoji sepsy, to znamená otravy krvi. Tráviaca obštrukcia si môže vyžadovať aj chirurgický zákrok, “hovorí Carlos Aboites z Mexického inštitútu zdravia.

Okrem toho je škodlivý pre zuby, pretože oslabuje zubnú sklovinu. A prsty zbavené krytu nechtov sa môžu časom zdeformovať.

„Moje prsty boli hore široké a na spodku tenké. Moje nechty sú veľmi slabé, často krvácajú. Som v rozpakoch, keď ukážem svoje ruky, “hovorí Montserrat.

 

„Sú prípady, keď ste museli amputovať prst alebo ruku,“ hovorí Aboites.

Montserrat sa pokúsila tento problém vyriešiť pomocou lakov a v detstve jej rodičia ušpinili prsty feferónkou. Nič však nepomohlo – je to psychologický problém, a preto si vyžaduje konzultáciu s odborníkom.

„Dúfam, že nezostanem bez nechtov.“ Chápem, že nechty ma nezbavia stresu a neopravia moju psychiku, takže musím ísť k psychológovi, “hovorí Montserrat.

ZDROJ:lifter.com.ua

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>