Pozor na klimatizáciu. Prečítajte si aké choroby môže spôsobiť

Národný hygienický ústav každý rok pripomína dôležitosť udržiavania klimatizačného systému v izbách a autách v čistote. Toto môže priamo prispieť k rozvoju mnohých chorôb.

Alergie

Osoby trpiace alergiou s klimatizáciou určite na ceste nemajú. Najbežnejšie sú roztoče, peľ, zviera, prach a huby. Bohužiaľ, všetky tieto alergény v klimatizovanej miestnosti zosilňujú. Preto sa oplatí, aj napriek horúcemu počasiu, vetrať miestnosť najmenej raz denne. Otvárajte okná na niekoľko minút. Vďaka tomu je možné vzduch vymeniť rýchlejšie.

Zápal horných dýchacích ciest

Dlhodobý pobyt v klimatizovanej miestnosti tiež zvyšuje riziko ochorení horných dýchacích ciest. Vyskytujú sa najčastejšie, keď často meníme teplotu prostredia. Takže ideme von a vojdeme z chladnej do teplej miestnosti.

Vírusy a baktérie

Klimatizačný systém neustále chladí rovnaký vzduch. Zvyčajne neotvoríme okno, keď klimatizácia funguje. Vďaka tomu sa vírusy a baktérie ľahšie pohybujú z človeka na človeka. Obzvlášť problematické sú kancelárie s mnohými ľuďmi. V takých podmienkach je jednoduchšie nakaziť sa.

Zápal spojiviek

V klimatizovanej miestnosti je vzduch zvyčajne veľmi suchý. Zasychá naše sliznice vrátane očí. Suché oči sú oveľa citlivejšie na vystavenie vírusom. Okrem toho existuje veľa vírusov, ktoré spôsobujú konjunktivitídu v prachu vytlačenom kontaminovanou klimatizáciou.

Infekcia plesňou

Vlhké miesta sú ideálnym prostredím pre rast plesní. V klimatizácii tieto podmienky zvyčajne prevažujú. Preto je potrebné pravidelne čistiť našu klimatizáciu. Plesňové a hubové zárodky môžu prežiť v dormancii niekoľko rokov a čakať na zlepšenie ich podmienok!

Ako tomu všetkému zabrániť?

Predovšetkým je potrebné pravidelne čistiť klimatizačný systém a vymieňať filtre. Platí to pre klimatizáciu v miestnosti aj vo vozidle. Stojí za zmienku o údržbe klimatizačného systému v našom aute. Nezabudnite na vetranie miestnosti a vysávanie interiéru vozidla. Prach vychádzajúci zo sedadiel vozidla nemá šancu vystúpiť z vozidla, keď neotvárame okná. Klimatizácia na nás fúka prašný, špinavý vzduch.

ZDROJ:kobieceinspiracje.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>