WHO zdôrazňuje, že včasná diagnostika a prevencia týchto chorôb môže významne znížiť počet úmrtí.
Podľa hlavnej štúdie o príčinách úmrtia vo svete, ktorú uskutočnila Svetová zdravotnícka organizácia, za posledné dve desaťročia ľudia zomierali na neprenosné choroby, ako sú kardiovaskulárne choroby, cukrovka a rakovina. WHO zdôrazňuje, že včasná diagnostika a prevencia týchto chorôb môže významne znížiť počet úmrtí.
Ak v roku 2000 existovali v prvej desiatke dôvodov, prečo ľudia zomreli, iba štyri choroby, ktoré sa neprenášali kontaktom, potom ich v roku 2019 bolo už sedem.
„Tieto nové hodnotenia sú ďalšou pripomienkou, že musíme urgentne posilniť prevenciu, diagnostiku a liečbu nenakaziteľných chorôb,“ uviedol šéf WHO Tedros Adanom Ghebreyesus. „Hovoria tiež o tom, aké dôležité je radikálne zlepšiť systém primárnej zdravotnej starostlivosti … ktorý je zjavne v jadre všetkého, od riešenia neprenosných chorôb po riešenie globálnej pandémie.“
WHO tiež dospela k záveru, že v porovnaní s rokom 2000 sa priemerná dĺžka života na svete zvýšila o 6 rokov: teraz je to viac ako 73 rokov a pred 20 rokmi – asi 67 rokov. Iba päť z týchto ďalších šiestich rokov života však ľudia strávia zdravými.
Štúdia je založená na údajoch zhromaždených pred pandémiou koronavírusu a neodráža to, ako šírenie infekčnej choroby Covid-19 ovplyvnilo celkové trendy v posledných rokoch.
Hlavné príčiny smrti vo svete (2019)
- 1. Ischemická choroba srdca
- 2. Mŕtvica
- 3. Chronická obštrukčná choroba pľúc
- 4. Infekcie dolných dýchacích ciest (infekčné choroby)
- 5. Novorodenecké choroby (infekčné choroby)
- 6. Rakoviny priedušnice, priedušiek a pľúc
- 7. Alzheimerova choroba a iné formy demencie
- 8. Hnačka (infekčné ochorenie)
- 9. Diabetes mellitus
- 10. Ochorenie obličiek
Údaje WHO
Zabijak číslo jeden
Ischemická choroba srdca zostáva hlavnou príčinou smrti na svete – predstavuje 16% všetkých úmrtí na svete. Navyše za posledných 20 rokov počet úmrtí na túto chorobu vzrástol o viac ako 2 milióny na takmer 9 miliónov ročne.
Novorodenecké choroby sú na piatom mieste globálneho zoznamu WHO, ale v krajinách s nízkym príjmom zostávajú hlavnou príčinou úmrtí . Ako však organizácia poznamenáva, v posledných rokoch úmrtnosť pri narodení prudko poklesla: v roku 2019 zomreli 2 milióny novorodencov, čo je o 1,2 milióna menej ako v roku 2000.
Alzheimerova choroba a iné typy demencie sú v súčasnosti tiež medzi desiatimi najčastejšími príčinami úmrtia, pričom obe sú na treťom mieste v Európe a Amerike. Odborníci WHO zdôrazňujú, že ženy trpia takýmito chorobami viac: sú zodpovedné za 65% úmrtí.
Za posledné dve desaťročia sa úmrtnosť na cukrovku zvýšila o 70%, najmä u mužov. Najvýraznejší rast bol v krajinách Blízkeho východu.
Infekčné choroby
Údaje WHO ukazujú, že svet sa vo všeobecnosti v posledných rokoch vyrovnal s infekčnými chorobami v porovnaní s ukazovateľmi z roku 2000. Choroby ako tuberkulóza a HIV / AIDS už nepatria medzi 10 najčastejších príčin úmrtia na svete, aj keď naďalej predstavujú vážnu hrozbu pre život v afrických, ázijských a iných krajinách s nízkym príjmom.
Najnebezpečnejšími infekčnými chorobami zostávajú choroby dolných dýchacích ciest vrátane vírusového zápalu pľúc (práve ten je najčastejšie príčinou smrti v prípade Covid-19). V roku 2019 sa tieto choroby ukázali ako štvrtá príčina smrti na svete (zomrelo na ne 2,6 milióna ľudí), avšak v porovnaní s rokom 2000 bol počet úmrtí o 460 tisíc nižší.
Vyhlásenie WHO tiež poznamenáva, že jeho ďalšia správa „bude obsahovať odhady priameho a nepriameho dopadu pandémie Covid-19 na úmrtnosť a chorobnosť“.
Medzi ďalšími závažnými príčinami úmrtí vo svete v rokoch 2000 – 2019 zaznamenáva WHO dopravné nehody, najmä v Afrike a na Blízkom východe. Správa uvádza, že 75% obetí cestnej premávky sú muži.
Autori správy venujú osobitnú pozornosť aj počtu Američanov zomierajúcich na drogy. Toto je jediný región na svete, v ktorom bola táto príčina smrti v prvej desiatke.