POPRAVCOVIA ĽUDSTVA: WHO POMENOVALA HLAVNÉ PRÍČINY SMRTI NA CELOM SVETE

WHO zdôrazňuje, že včasná diagnostika a prevencia týchto chorôb môže významne znížiť počet úmrtí.

Podľa hlavnej štúdie o príčinách úmrtia vo svete, ktorú uskutočnila Svetová zdravotnícka organizácia, za posledné dve desaťročia ľudia zomierali na neprenosné choroby, ako sú kardiovaskulárne choroby, cukrovka a rakovina. WHO zdôrazňuje, že včasná diagnostika a prevencia týchto chorôb môže významne znížiť počet úmrtí.

Ak v roku 2000 existovali v prvej desiatke dôvodov, prečo ľudia zomreli, iba štyri choroby, ktoré sa neprenášali kontaktom, potom ich v roku 2019 bolo už sedem.

„Tieto nové hodnotenia sú ďalšou pripomienkou, že musíme urgentne posilniť prevenciu, diagnostiku a liečbu nenakaziteľných chorôb,“ uviedol šéf WHO Tedros Adanom Ghebreyesus. „Hovoria tiež o tom, aké dôležité je radikálne zlepšiť systém primárnej zdravotnej starostlivosti … ktorý je zjavne v jadre všetkého, od riešenia neprenosných chorôb po riešenie globálnej pandémie.“

WHO tiež dospela k záveru, že v porovnaní s rokom 2000 sa priemerná dĺžka života na svete zvýšila o 6 rokov: teraz je to viac ako 73 rokov a pred 20 rokmi – asi 67 rokov. Iba päť z týchto ďalších šiestich rokov života však ľudia strávia zdravými.

Štúdia je založená na údajoch zhromaždených pred pandémiou koronavírusu a neodráža to, ako šírenie infekčnej choroby Covid-19 ovplyvnilo celkové trendy v posledných rokoch.

Hlavné príčiny smrti vo svete (2019)

  • 1. Ischemická choroba srdca
  • 2. Mŕtvica
  • 3. Chronická obštrukčná choroba pľúc
  • 4. Infekcie dolných dýchacích ciest  (infekčné choroby)
  • 5. Novorodenecké choroby  (infekčné choroby)
  • 6. Rakoviny priedušnice, priedušiek a pľúc
  • 7. Alzheimerova choroba a iné formy demencie
  • 8. Hnačka  (infekčné ochorenie)
  • 9. Diabetes mellitus
  • 10. Ochorenie obličiek

Údaje WHO

Zabijak číslo jeden

Ischemická choroba srdca zostáva hlavnou príčinou smrti na svete – predstavuje 16% všetkých úmrtí na svete. Navyše za posledných 20 rokov počet úmrtí na túto chorobu vzrástol o viac ako 2 milióny na takmer 9 miliónov ročne.

Novorodenecké choroby sú na piatom mieste globálneho zoznamu WHO, ale v krajinách s nízkym príjmom zostávajú hlavnou príčinou úmrtí . Ako však organizácia poznamenáva, v posledných rokoch úmrtnosť pri narodení prudko poklesla: v roku 2019 zomreli 2 milióny novorodencov, čo je o 1,2 milióna menej ako v roku 2000.

Alzheimerova choroba a iné typy demencie sú v súčasnosti tiež medzi desiatimi najčastejšími príčinami úmrtia, pričom obe sú na treťom mieste v Európe a Amerike. Odborníci WHO zdôrazňujú, že ženy trpia takýmito chorobami viac: sú zodpovedné za 65% úmrtí.

Za posledné dve desaťročia sa úmrtnosť na cukrovku zvýšila o 70%, najmä u mužov. Najvýraznejší rast bol v krajinách Blízkeho východu.

Infekčné choroby

Údaje WHO ukazujú, že svet sa vo všeobecnosti v posledných rokoch vyrovnal s infekčnými chorobami v porovnaní s ukazovateľmi z roku 2000. Choroby ako tuberkulóza a HIV / AIDS už nepatria medzi 10 najčastejších príčin úmrtia na svete, aj keď naďalej predstavujú vážnu hrozbu pre život v afrických, ázijských a iných krajinách s nízkym príjmom.

HIV / AIDS bol v roku 2000 ôsmou najčastejšou príčinou smrti a v súčasnosti je 19.

Najnebezpečnejšími infekčnými chorobami zostávajú choroby dolných dýchacích ciest vrátane vírusového zápalu pľúc (práve ten je najčastejšie príčinou smrti v prípade Covid-19). V roku 2019 sa tieto choroby ukázali ako štvrtá príčina smrti na svete (zomrelo na ne 2,6 milióna ľudí), avšak v porovnaní s rokom 2000 bol počet úmrtí o 460 tisíc nižší.

Vyhlásenie WHO tiež poznamenáva, že jeho ďalšia správa „bude obsahovať odhady priameho a nepriameho dopadu pandémie Covid-19 na úmrtnosť a chorobnosť“.

Medzi ďalšími závažnými príčinami úmrtí vo svete v rokoch 2000 – 2019 zaznamenáva WHO dopravné nehody, najmä v Afrike a na Blízkom východe. Správa uvádza, že 75% obetí cestnej premávky sú muži.

Autori správy venujú osobitnú pozornosť aj počtu Američanov zomierajúcich na drogy. Toto je jediný región na svete, v ktorom bola táto príčina smrti v prvej desiatke.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>