OČKOVANIE SÚDNOU CESTOU: V ŠPANIELSKU NARIADILA STARŠIA ŽENA OČKOVAŤ

Podľa súdneho príkazu vydaného v stredu 13. januára sudca v Španielsku nariadil obyvateľke domova ošetrovateľských služieb očkovanie proti novému vírusu napriek námietkam svojej dcéry.

Staršia žena s „veľmi obmedzenou rozhodovacou schopnosťou“ mala v nedeľu dostať injekciu v domove s opatrovateľskou službou v meste Santiago de Compostela na severozápade. Jej dcéra protestovala s odvolaním sa na obavy z možných vedľajších účinkov.

Rezidencia sa potom dostala pred súd a sudca rozhodol, že žene „chýbala schopnosť adekvátneho súhlasu s lekárskym zákrokom,“ uvádza sa v rozsudku.

Aj keď sudca sympatizoval s obavami svojej dcéry, uviedol, že vakcína je „menej riziková“ ako žiadna vakcína.

Postavenie dcéry „bolo v rozpore so záujmami obyvateľky ošetrovateľského domu z hľadiska zachovania jej zdravia,“ dodal sudca vo svojom rozsudku.

Zdôraznil, že jeho rozhodnutie bolo založené výlučne na záujmoch staršej ženy, a nie na všetkých obyvateľoch domova ošetrovateľských služieb. Očkovacia kampaň v Španielsku je dobrovoľná a nikoho nemožno nútiť k očkovaniu z dôvodu, že to bude prospešné pre komunitu.

Rovnako ako väčšina ostatných európskych krajín, aj Španielsko začalo koncom decembra imunizačnú kampaň a ako prví boli očkovaní seniori a personál opatrovateľských ústavov .

Podľa prieskumu zverejneného v decembri Ipsos Global Advisor v krajine je pomerne vysoká miera prijatia očkovacej látky proti koronavírusom. Podľa 62% respondentov je vakcínapripravená na očkovanie.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>