Obezita predstavuje najväčšiu zdravotnícku hrozbu pre najbližšie desaťročia. Je to ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť len zmenou životného štýlu. Zmeniť sa musí aj lekársky prístup k ľuďom s nadváhou.
Obezita skracujú dĺžku života o osem až desať rokov. Počet Európanov s nadváhou a obezitou sa od roku 1980 zdvojnásobil, pričom dnes trpí nadváhou každý druhý Európan. Nadváha sa tak stáva normálnym stavom.
American Medical Association v júni 2013 definovala obezitu ako ochorenie, ktoré sa navyše veľmi ťažko lieči a sprevádzajú ho komorbidity, z ktorých najzávažnejšie sú diabetes II. typu, onkologické a kardiovaskulárne ochorenia. V prípade ľudí s nadváhou a obezitou dochádza navyše k psychickým problémom a k stigmatizácii, neraz spôsobeným práve preventívnymi programami, ktoré výrazným spôsobom preferujú zmenu životného štýlu oproti liečbe. Pritom najnovšie lekárske poznatky hovoria o veľmi zložitých telesných mechanizmoch podmienených epigeneticky, vplyvoch životného prostredia, stresu, nedostatku spánku a ďalších faktoroch spôsobujúcich obezitu. Tieto faktory sa len zmenou životného štýlu odstrániť nedajú a pacienti potrebujú aj pomoc zo strany lekárov.
Obezita
V prípade, že konvenčná liečba neprináša úspechy, je dôležité pristúpiť aj k chirurgickému výkonu. Podľa európskych odporúčaní je bariatrická liečba vhodná pre pacientov s BMI nad 40 (morbídna obezita), nad BMI 35 s komorbiditami, avšak v ostatnom čase sa v súvislosti s preukázanými účinkami na liečbu diabetu diskutuje aj o rozšírení indikácií aj pre diabetických pacientov s nižším BMI ako 35.
Bariatrický zákrok
„Bariatrický zákrok je chirurgický zásah určený pacientom, u ktorých zlyhala klasická liečba zacielená na zníženie hmotnosti. Princípom operácie je reštrikcia príjmu potravy pasážou žalúdka.
Chirurgický zákrok prináša obéznym pacientom stratu hmotnosti, a tým aj ústup viacerých zdravotných ťažkostí. Zlepšuje ich kvalitu života, efektívne redukuje respiračné problémy, zlepšuje spánok. Výsledkom zákroku je pacient, ktorý má lepšiu perspektívu na dlhší a plnohodnotný život. Najnovšie výskumy preukazujú, že sa vďaka zmene metabolických procesov po operácii zlepšuje aj liečba sprievodných ochorení ako je diabetes mellitus. Vďaka týmto poznatkom sa v posledných rokoch hovorí o bariatricko-metabolickej chirurgii.
Pri tomto zásahu dochádza k zámernému zmenšeniu žalúdka resp. k zmenšeniu plochy pre vstrebávanie živín z tenkého čreva.
Štúdie potvrdzujú, že táto liečba je z dlhodobého pohľadu nielen užitočná pre pacienta, ale aj efektívna pre zdravotníctvo. Náklady na bariatrickú operáciu sa vrátia v priebehu približne troch rokov – po operácii. Pacient následne potrebuje omnoho menšiu lekársku starostlivosť a farmakoterapiu, ako v stave morbídnej obezity s komorbiditami pred operáciou.
Tak čo poviete? Podstúpite chirurgický zákrok alebo radšej vsadíte na trošku zdĺhavejší proces, ako je zmena životného štýlu.
ZDROJ:dompelenpomyslow.pl