Potešiť sa s kokteilom v útulnej kaviarni alebo bare, a dokonca obklopený priateľmi – je to úžasná vec. Samozrejme, pomaly ju popíjajte slamkou. Áno, a McDonaldova cola je akosi chutnejšia, ak ju pijete slamkou. Ale tento roztomilý, detský zvyk nie je v žiadnom prípade neškodný. A po prečítaní tohto článku si už viac neželáte, aby ste si dali nápoj s plastovou trubičkou.
Čo je na nich také zlovestné?
Čo by mohlo byť zlovestné v jednoduchej plastovej trubici? To jediné, cez ktoré deti a očarujúce mladé dámy pijú džúsy? Na prvý pohľad nič. A ak áno: každý deň v Spojených štátoch používa okolo 500 miliónov (!) Slamiek. Uvádza to verejná organizácia Ecocycle. Toto množstvo by stačilo na naplnenie 127 školských autobusov. Už vám začína hroziť hrozba?

Zaujímalo vás niekedy, kam smerujú trubice po použití?
Najhoršie však nie je ani množstvo nezmyselne použitého plastu, ale čo sa stane potom. Na konci svojho „životného cyklu“ trubice (spolu s ďalšími malými jednorazovými vecami) skončia v oceánoch. Čo sa s nimi stane ďalej, na výrečnej fotografii je uvedená fotografia.
V žalúdku tejto veľryby sa našlo 30 plastových vreciek. Bohužiaľ, také zistenia dnes nie sú neobvyklé.
Ekologické organizácie na celom svete naliehajú na ľudí, aby znížili spotrebu jednorazových plastových predmetov: trubice, tašky, perá, žiletky, šálky, taniere a podobne. Navyše môžu vždy nájsť alternatívu z bezpečných materiálov. A dokonca aj slamky sú ekologické – z rýchlo rastúceho bambusu. Mimochodom, v žiadnom prípade nie sú neobvyklé.
Kozmetici sú kategoricky proti „slamkám“.
Ak však starostlivosť o životné prostredie nie je dôvodom pre odmietnutie malých potešení, počúvajte kozmetičky. Varujú: pravidelné pitie slamkou urýchľuje tvorbu vrások okolo pier a zhoršuje existujúce. Skutočne to stojí za to?
ZDROJ:womenshour.ru