NEŠŤASTNÉMU ČÍNSKEMU VÍRUSU SA PREDPOVEDÁ OSUD BEŽNÉHO NACHLADNUTIA

Ak všetko pôjde podľa plánu, potom vírus SARS-CoV-2 v nás zostane navždy a masové očkovanie proti nemu nebude mať zmysel.

Takýto scenár predstavili vedci z Emory University a Pennsylvania State University (USA), ktorých článok vyšiel 12. januára v prestížnom vedeckom časopise  Science .

Vedci vyvinuli model vývoja udalostí spojených s pandémiou vírusu SARS-CoV-2, ktorý je založený na štúdiu správania ďalších štyroch koronavírusov, ktoré už dlho kolujú medzi svetovou populáciou a spôsobujú prechladnutie alebo akútnu respiračnú vírusovú infekciu (ARVI).

Väčšina ľudí čelí ARVI spôsobenej niektorým z koronavírusov v ranom detstve. To ich na celý život ochráni pred ťažkou formou ochorenia, nie však pred pravidelnými opätovnými infekciami, ktoré sa prenášajú pomerne ľahko a vírus je z tela rýchlo vylúčený . Zároveň sa nevyžaduje očkovanie proti takémuto prechladnutiu a samotný koncept „kolektívnej imunity“ je pre nich jednoducho nepoužiteľný.

Podľa modelu, ktorý vytvorili vedci, sa vírus SARS-CoV-2 pravdepodobne bude uberať rovnakou cestou – v blízkej budúcnosti sa rovnako ako jeho štyria „bratia“ premení na endemit, to znamená na nebezpečnú infekciu, ktorá neustále cirkuluje medzi populáciou.

Model ukazuje, že akonáhle sa dosiahne stabilný endemický stav, úmrtnosť na COVID-19 by mohla klesnúť pod mieru sezónnej chrípky.

V tejto situácii bude hromadné očkovanie proti zrazeninám jednoducho zbytočné. Účinné a bezpečné vakcíny môžu skutočne zachrániť státisíce životov v prvom roku alebo dvoch rokoch po začiatku očkovania, ale po tom, čo sa vírus stane endemickým, nebude mať podľa vedcov zmysel pokračovať v takom rozsahu.

Namiesto toho bude potrebné pokračovať v cielenom očkovaní obzvlášť zraniteľného obyvateľstva. S najväčšou pravdepodobnosťou si povieme niečo o starších ľuďoch. Podľa dostupných údajov deti priemerne tolerujú COVID-19 pomerne ľahko. Ak sa však ukáže, že SARS-CoV-2 bude nasledovať cestu iného príbuzného, ​​vírusu MERS-CoV, a spôsobí vážne ochorenie detí, bude musieť byť do očkovacieho plánu zaradené očkovanie proti covid.

 

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>