NECÍTILI NIČ NEOBVYKLÉ: VEDCI HOVORILI O ŽENE S 18 MUTÁCIAMI COVID-19

Ruskí vedci opísali úžasný prípad – v tele 47-ročnej ženy sa naraz vyvinulo 18 mutácií koronavírusu SARS-CoV-2. Tieto správy okamžite „vyhodili do vzduchu“ internet a stali sa základom mnohých apokalyptických teórií a predpovedí. Čo je pravda a čo nie, a čo tento objav skutočne znamená pre vedu a pre bežných ľudí.

Štúdiu, ktorá upútala pozornosť najväčších ruských médií ráno 12. januára, uskutočnilo niekoľko vedeckých organizácií naraz – Vedecko-technický ústav Skolkovo, Ústav problémov prenosu informácií Ruskej akadémie vied, Štátna lekárska univerzita v Petrohrade v Pavlove a ako popredná A.A. Smorodintseva. Žena, ktorá sa stala jeho hlavným „objektom“, sa do povedomia vedcov dostala náhodou – pri selektívnom sledovaní pacientov s koronavírusovou infekciou. Pacientka má 47 rokov, je z Petrohradu a trpí Hodgkinovým lymfómom, onkologickým ochorením, pri ktorom sú postihnuté lymfatické

Podľa vedcov sa žena nakazila koronavírusom, keď bola v nemocnici.

Foto: Artem KILKIN

„Od 27. marca do 17. apríla bola žena v nemocnici a bola podrobená plánovanej chemoterapii,“ hovorí Dmitrij Lioznov, výkonný riaditeľ Výskumného ústavu pre chrípku. – A približne v rovnakom období sa nakazila koronavírusom od svojej spolubývajúcej.

Na konci apríla sa u pacienta vyvinula teplota subfebrilu (tj. Nie vyššia ako 38 stupňov). Test PCR, ktorý urobila, bol pozitívny . Potom začali zvláštnosti: od mája do júla žena urobila ďalšie štyri testy. Všetky mali negatívny výsledok napriek tomu, že príznaky COVID-19 nikde nezmizli a dokonca sa zhoršili. Piaty test sa nakoniec vrátil opäť pozitívny – rovnako ako ďalších sedem. Celkovo urobila Petrohradčanka 17 testov a bola chorá takmer šesť mesiacov – až v septembri boli jej testy na koronavírus stabilne negatívne.

A keď vedci z Výskumného ústavu pre chrípku porovnali genómy vírusov prijatých od pacienta v rôznych obdobiach, boli úplne prekvapení – v tele ženy sa za viac ako päť mesiacov vyvinulo 18 mutácií SARS-CoV-2. Navyše jedna z nich, podobne ako dve kvapky vody, pripomínala mutáciu nájdenú v takzvanom „britskom“ kmeni. A ďalšie dva – sa zhodovali s vypätím, kvôli ktorému na konci minulého roka v Dánsku oznámili celkové „zametanie“ noriek.

Ale počkaj, zľakni sa. Podľa samotných autorov štúdie z ich objavu nevyplýva nič strašné. Koniec sveta, ktorý ohlásili niektoré médiá, je zrušený – ešte raz.

 

Podľa autorov štúdie je tento prípad prvý popísaný, ale pravdepodobne nie jediný. Vírus zvyčajne nemá dostatok času na to, aby začal hromadiť mutácie.

Foto: Artem KILKIN

– Akýkoľvek vírus, okrem SARS-CoV-2, ktorý sa raz nachádza v ľudskom tele, sa mení, – vysvetľuje Dmitrij Lioznov. – To je úplne normálne. Je to tak, že vo väčšine prípadov sa vírus nachádza v tele veľmi krátko – zvyčajne nie dlhšie ako dva týždne bez vývoja mutácií. Tu sa mu vďaka tomu, že bol pôvodne oslabený imunitný systém ženy, pravdepodobne podarilo „zotrvať“ a nakoniec získať také veľké množstvo mutácií.

Odborník zároveň objasňuje, že tento nový (mimochodom, už bol pokrstený ako „ruský“) nemá zásadné rozdiely od už existujúcich kmeňov . To znamená, že sa nestal nebezpečnejším v procese mutácie – čo znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou od neho netreba čakať žiadne nepríjemné prekvapenia.

Mimochodom, ani samotná pacientka, od ktorej bol tento „kmeň“ nakoniec „izolovaný“, nepociťovala žiadne čudné príznaky – štandardný priebeh choroby, nič viac. Mimochodom, doteraz bola bezpečne vyliečená a cíti sa dobre – pokiaľ to jej chronické ochorenie umožňuje.

– Tento prípad tvorby mutácií u pacientov s oslabenou imunitou (to znamená u pacientov so  zníženou imunitou – pozn. Red.) Nie je prvý, – hovorí Lioznov. – Toto zistenie je dôležité pre vedu – pomôže študovať, ako sa vírus mení, akým zákonom a „stratégiám“ tieto zmeny podliehajú a ako môžu ovplyvniť priebeh ochorenia a účinnosť vakcín.

Pokiaľ ide o „britské“ a „dánske“ kmene, ktoré sa vyvinuli v tele petrohradskej ženy, ani Británia, ani Dánsko v posledných mesiacoch rozhodne necestovali – s najväčšou pravdepodobnosťou je to jednoducho najprínosnejšia stratégia vývoja vírusu. V tejto veci je však príliš skoro na vyvodenie akýchkoľvek ďalekosiahlych záverov – štúdium tohto fenoménu je stále v plnom prúde.

 

 

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>