Nakupujete šalátové dresingy v obchodoch? Keď sa dozviete, čo obsahujú, viac tú chybu nespravíte

Kupujete komerčné šalátové dresingy? Ak áno, môžete ich prestať kupovať, pretože väčšina z nich – ak nie všetky – sú nezdravé. Väčšina šalátových dresingov je vysoko spracovaná, sú vyrobené z nízko kvalitných prísad a väčšina z nich obsahuje škodlivé chemikálie a prísady.

Pozrime sa na niektoré bežné zložky:

Geneticky modifikované oleje:  Väčšina olejov používaných v neorganických šalátových dresinkoch pochádza z geneticky modifikovaného sójového alebo repkového oleja, ktorý nemá účinky na človeka. Ostatné obsahujú zmes lacných rastlinných olejov s vysokým obsahom omega-6, ktoré podporujú zápal v tele.

Cukor:  Vedeli ste, že nielen väčšina šalátových dresingov obsahuje cukor, ale že mnohé z nich obsahujú aj vysoko fruktózový kukuričný sirup? Cukor prispieva k prírastku hmotnosti, k zubnému kazu, cukrovke a ďalším. Vysoko fruktózový kukuričný sirup je geneticky modifikovaný a je horší ako biely cukor.

Umelé sladidlá:  Tieto sladidlá sa bežne vyskytujú v nízkokalorickom a cukrovom obliekaní. Veľa štúdií preukázalo spojenie medzi umelými sladidlami a rôznymi druhmi rakoviny. Väčšina umelých sladidiel pochádza aj z GMO. Ak chcete ušetriť na kalóriách, stačí použiť menej obliekania!

Umelé farby : Vo väčšine šalátových dresingov farba nepochádza zo skutočného ovocia alebo prísad, ale z umelých potravinárskych farbív. Používajú sa na to, aby obväzy vyzerali krajšie a chutnejšie. Červená # 40 bola spojená s ADHD u detí, Žltá 5 môže spôsobiť alergické reakcie a karamelová farba, bežné zložky používané v krémových obväzoch, bola spojená s rakovinou.

MSG:  glutamát monosodný alebo MSG je potravinová prísada, ktorá zvyšuje chute. Bolo to spojené s migrénami u ľudí a poškodením nervov u zvierat. MSG môže byť tiež skrytá pod mnohými rôznymi názvami, ako je maltodextrín a autolyzovaný kvasinkový extrakt.

EDTA : Táto chemická látka pôsobí ako konzervačná látka a pomáha viazať kovy, ktoré sa nachádzajú v obväzu kvôli výrobnému procesu, aby sa predišlo reakciám a problémom v tele. Táto chemikália môže spôsobiť alergické reakcie, kožné vyrážky a poškodenie obličiek.

Sorbát draselný:  konzervačné činidlo, ktoré udržuje obväzy „čerstvé“ po dobu niekoľkých mesiacov bez chladenia.

Polysorbát 60:  Používa sa ako emulgátor na uchovávanie všetkých zložiek. Chcete prirodzený emulgátor? Jednoducho potriasť obväz pred použitím – žiadne chemikálie nie je potrebné.

Oxid titaničitý:  Je to chemikália nachádzajúca sa v priemysle farieb, ktorá sa bežne používa v šalátových dresingoch, aby zložky vyzerali sviežejšie. Táto chemikália môže obsahovať aj olovo.

A tu je riešenie? 

Urob si svoj vlastný šalátový obväz! Týmto spôsobom môžete ovládať to, čo je v ňom, a upraviť ho podľa vlastného vkusu. Navyše je to jednoduché a rýchle, je to zdravé a chutí oveľa lepšie! Ak sa ponáhľate a potrebujete dresing pre váš šalát, jednoducho naliať kvalitný olej, pridajte trochu čerstvej citrónovej šťavy alebo jablčného octu a posypete morskou soľou, prípadne korením, receptov je na internete dosť. Je to tak jednoduché!

A ak musíte kúpiť šalátový obväz, uistite sa, že je organický a hľadajte, ktorý má krátky zoznam zložiek.

ZDROJ:consciouscooking.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>