O tampónoch je stále veľa mýtov. Na ich použitie však existujú skutočné kontraindikácie. Len málo žien vie, že výber správneho tampónu a jeho zloženie je rozhodujúci. Kedy im hrozí syndróm toxického šoku?
Každý z nás môže používať tampóny za predpokladu, že ich dokáže voľne aplikovať a cítiť sa v ňom pohodlne. Mýtus je, že ich nemôžu využiť mladé dievčatá a panny. Niektoré ženy napriek tomu pociťujú bolesť pri nasadení a majú problém so správnym umiestnením. Toto je zvyčajne spôsobené stresom spojeným s použitím tejto metódy.
Kľúčom je výber správneho tampónu. Čím väčší je tampón, tým väčšia je nasiakavosť. Pri výbere veľkosti sa riadte množstvom menštruácie, nie vekom. Najlepšie je mať niekoľko veľkostí a zvoliť inú veľkosť v závislosti od dňa vášho obdobia. Tampóny s vysokou savosťou v prvých dňoch tohto obdobia a menšie ku koncu.
Pravidlá používania tampónov
- Pred každou aplikáciou tampónu si umyte ruky.
- Vložte tampón pomaly a jemne.
- Suchá vagína je aplikácia je oveľa ťažšie , ak máte problém s tým si môžete kúpiť intímny hydratačný gél.
- Tampón sa nemusí vkladať príliš hlboko.
- Ak sa po nasadení cítite nepohodlne , mali by ste zmeniť polohu tampónu.
- Správne nainštalovaný tampón by mal byť takmer nepostrehnuteľný.
- Bez ohľadu na to, aký tampón používame, mali by sme ho vymeniť v priemere každé 4 hodiny . Každý z nás by mal sledovať naše telo, aby si vybral najlepší čas na zmenu , ale nikdy by sme ho nemali nosiť dlhšie ako 8 hodín!
Ako si môžem nasadiť a odstrániť tampón?
- Pred nasadením si umyte ruky a z tampónu odstráňte priehľadnú fóliu. Ak je to vaša prvá aplikácia, nestresujte sa, pretože nič nie je.
- Pomocou ukazováka a palca uchopte tampón tak, aby jeho špička smerovala k vagíne a šnúre nadol.
- Druhou rukou jemne roztiahnite vaginálne pery. Tampón zatlačte mierne zvislo dovnútra smerom dozadu.
- Ak chcete tampón vybrať , podrepte a tampón vyberte pomocou šnúry dvoma prstami. Ak sa vám nedá odstrániť , skúste to naštvať , zvyčajne vám pomôže relaxácia svalov a mierny tlak.
Syndróm toxického šoku
Syndróm toxického šoku je akútna , život ohrozujúca intoxikácia . Sú zodpovedné za baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vagíne a hromadia sa v nadmerných množstvách, ak sa tampony alebo hygienické vložky používajú nesprávne.
Kedy sa môže vyskytnúť syndróm toxického šoku?
- ak tampon nenahradíme príliš dlho
- ak dáme tampón nesprávnym spôsobom
- ak zabudneme odstrániť tampón na konci menštruácie
- v prípade, že veľkosť podložky je nesprávne zvolená vo vzťahu ku krvácaniu
Príznaky syndrómu toxického šoku:
- hnačka
- zvracanie
- nevoľnosť – nevoľnosť, závraty
- bolesť žalúdka
- bolesť svalov
- horúčka
- kožné škvrny, vyrážky
- lúpanie epidermy na rukách a nohách
Dôležité!
Nezabudnite tampón meniť pravidelne a často, najmenej každé 3-4 hodiny. Dajte si pauzu na nosenie tampónu počas dňa, skúste ho v noci čo najmenej nasadiť. Vyberte si tampón vyrobený zo 100% bavlny, prakticky sa zníži na nulu, riziko infekcie a toxických šokov.
ZDROJ:kebieceinspiracje.pl