Liek v jednej lyžičke: čaj z kurkumy a 16 liečivých vlastností zlatého nápoja

Kurkuma sa nedávno stala veľmi populárnou. Kurkuma korenie je hlavnou zložkou karí. Odporúča sa používať nielen ako korenie, ale aj na liečbu rôznych ochorení. Kurkuma je známa ako zlaté žlté korenie, ktoré dáva kari svoju farbu a chuť. Ale priaznivé vlastnosti kurkumy sú oceňované pred mnohými tisícročiami.

Kurkumín – účinná látka v kurkume, ktorá má silný terapeutický účinok. Kurkuma môže vstúpiť do vášho každodenného života v mnohých ohľadoch: vo forme korenia alebo pridaním do omáčok alebo mlieka, nahradením latte. Ale ak chcete niečo upokojujúce a účinné, zachovanie všetkých výhodných vlastností kurkuma, šálka kurkumy čaj je to, čo potrebujete! A navyše, kurkuma čaj má jemnú chuť, že každý môže tešiť. Kurkuma chutí dobre s inými rastlinnými superpotravinami.

16 prospešných vlastností kurkumy

1. Kurkuma – účinný nástroj v boji proti nachladnutiu a infekcii

Zlaté mlieko s kurkuma je časom testovaný liek proti kašľu a chladu. Kurkuma má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, ktoré pomáhajú v boji s respiračnými infekciami. Je to tiež vynikajúci expektorant.

2. Kurkuma korenie zmierňuje príznaky alergie

Kurkuma má silné protizápalové a antialergické vlastnosti. Výskum ukázal, že kurkumín je schopný potlačiť uvoľňovanie histamínu, látky zodpovednej za mnohé symptómy alergií, ako je napríklad nosný výtok, vodnaté oči, bolesť hrdla. Pod vplyvom kurkumínu prejdú príznaky potravinových alergií, záchvatov astmy a recidív atopickej dermatitídy.

3. Výhody kurkumy na posilnenie imunitného systému a boj proti zápalu

Čaj z kurkumy s medom je vynikajúcim protizápalovým činidlom. Naše telo je denne pod vplyvom veľkého množstva patogénov. Vďaka práci imunitného systému sme chránení pred infekciou a chorobami. Šálka ​​kurkumy čaj bude užitočné pre posilnenie imunitného systému. Výskumy naznačujú, že kurkuma je silný imunitný modulátor, ktorý stimuluje imunitný systém a účinne bojuje proti zápalu. Je to zápal, ktorý spôsobuje mnoho chorôb, od srdcových ochorení a artritídy až po Alzheimerovu chorobu.

4. Kurkuma ako bezpečný liek proti bolesti

Ako je kurkuma užitočná na zmiernenie bolesti? Kurkuminoidy prítomné v kurkume výrazne znižujú bolesť. Všetko vďaka svojej schopnosti inhibovať enzýmy cyklooxygenázy, menovite TSOG2. Kurkumín okrem toho znižuje množstvo P-látky – neurotransmiteru bolesti. Pravidelná konzumácia čaju z kurkumy pomôže vyrovnať sa nielen s jedinými bolesťami hlavy, ale aj s chronickou bolesťou pri ochoreniach, ako je fibromyalgia, artritída, divertikulitída.

5. Kurkuma korenie zlepšuje trávenie

Kurkuma korenie sa tradične používa ajurvédskym liekom ako prostriedok na zlepšenie trávenia. V jednej štúdii dostávali pacienti s poruchami trávenia kurkumu vo forme kapsúl štyrikrát denne po jedle a pred spaním. Je preukázané, že zlepšuje trávenie a znižuje nadúvanie. Je to spôsobené choleretickým efektom. Preto, ako preventívne opatrenie, je dobré piť čaj z kurkumy na podporu tráviaceho systému.

6. Ako je kurkuma užitočná pri syndróme dráždivého čreva?

Syndróm dráždivého čreva – zradná choroba. Stále nie je presne známe, čo spôsobuje toto ochorenie, ktoré spôsobuje pretrvávajúce problémy s trávením, od nepohodlia a bolesti v oblasti brucha až po nadúvanie, zápchu a hnačku. Ale v tomto prípade, užitočné vlastnosti kurkuma prídu na záchranu. V jednej štúdii, na ktorej sa zúčastnilo približne 200 pacientov, sa zistilo, že užívanie extraktu kurkumy počas 8 týždňov denne znižuje bolesť a nepohodlie v epigastrickom regióne. Všetci pacienti zaznamenali významné zlepšenie výkonnosti čriev.

7. Prevencia ochorenia srdca

Výhody kurkumy sú obrovské pri udržiavaní zdravia srdca. Zabraňuje lepeniu plakov v krvných cievach, čo znižuje pravdepodobnosť výskytu nebezpečných krvných zrazenín na ich stenách, čo môže blokovať prístup krvi do orgánov a tkanív tela. Ako výsledok experimentov sa zistilo, že korenie kurkumy je inhibítorom enzýmu konvertujúceho angiotenzín, ktorý podporuje vazokonstrikciu. Potlačenie tohto enzýmu rozširuje cievy, znižuje krvný tlak. Štúdie tiež ukazujú, že kurkumín je schopný zabrániť poškodeniu tepien v dôsledku vysokého krvného tlaku. Preto bude vaše srdce vďačné za denný šálku teplého čaju z kurkumy.

8. Užitočné vlastnosti kurkumy pre kĺby

Pri osteoartritíde je poškodené tkanivo chrupavky, ktoré pokrýva konce kĺbov. To sa prejavuje bolesťou, stuhnutosťou, opuchom kĺbov. Ale aj v tomto prípade, osviežujúci šálka kurkumy čaj pomôže. Kurkuminoidy prítomné v kurkume majú protizápalový a ochranný účinok na chrupavku. Jedna štúdia zistila, že s miernou a strednou závažnosťou osteoartritídy kolena došlo k významnému zlepšeniu jeho funkcie a zníženiu bolesti v dôsledku šesťtýždňovej liečby kurkuminoidmi.

9. Ako je kurkuma užitočná pri diabete?

Ďalším veľmi častým chronickým ochorením, ktoré kurkuma pomáha udržať pod kontrolou, je diabetes. Štúdie na zvieratách ukázali, že doplnky s kurkumínom znižujú hladinu cukru v krvi u diabetických potkanov. Ale to nie je všetko. Kurkuma tiež znížila škodlivé účinky oxidačného stresu. Oxidačný stres hrá vedúcu úlohu vo vývoji mnohých komplikácií diabetu. Bez toho, aby sa znížil význam zdravej výživy a pravidelnej fyzickej aktivity, môže mať pozitívny vplyv aj denný šálka kurkumy.

10. Kurkuma čelí neurodegeneratívnym ochoreniam

Priaznivé vlastnosti kurkumy sú zrejmé pri liečbe neurodegeneratívnych ochorení. Kurkumín má silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré sú obzvlášť hojivé pre ľudí s neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako sú Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Ďalšou užitočnou vlastnosťou kurkumy je účinok antiproteínovej agregácie. U ľudí s degeneratívnymi ochoreniami majú proteíny tendenciu držať sa spolu. Kurkumín tento proces inhibuje. Experimentálne štúdie ukázali, že kurkumín zabraňuje tvorbe amyloidných plakov v mozgu pri Alzheimerovej chorobe. Kurkuma tiež spomaľuje zničenie neurónov mozgu a zlepšuje pamäť. Zaužívajte si kurkuma čaj na svoj každodenný zvyk. Tým zaistíte zdravie mozgu na dlhú dobu.

11. Kurkuma korenie zlepšuje kognitívne funkcie

Často zabúdate, kde ste nechali kľúče? Užitočné vlastnosti kurkuma vám pomôže. Podľa jednej štúdie sa ukázalo, že ľudia, ktorí užívali výživové doplnky s kurkumínom, ktoré telo ľahko vstrebávalo, zaznamenali zlepšenia v pamäti a pozornosti. Podľa výsledkov testu sa pamäť zlepšila o 28%. Je to spôsobené aktivačným účinkom kurkumínu na mozog, ako aj jeho schopnosťou znížiť hromadenie amyloidných plakov.

12. Užitočné vlastnosti kurkumy na depresiu

Kurkuma pomáha ľuďom trpiacim depresiou. Výsledkom štúdie bolo zistenie, že stav pacientov, ktorí dostávali kurkuminoidy a piperín po dobu 6 týždňov, ako doplnok k tradičnej terapii, sa v porovnaní s tými, ktorí boli liečení len liekmi, stal oveľa lepším. Piperín, obsiahnutý vo veľkých množstvách čiernym korením, ktorý mu dodáva ostrosť, zvyšuje vstrebávanie kurkuminu organizmom. Ako kurkumin funguje? Zvyšuje hladinu dvoch neurotransmiterov – serotonínu a domapínu, ktoré zlepšujú náladu. Preto je šálka čaju s kurkuma kľúčom k dobrej nálade.

13. Výhody kurkumy pri riešení stresu a úzkosti

Kurkuma stráži duševné zdravie človeka. Zmierňuje negatívne účinky stresu na ľudské telo, odstraňuje negatívne účinky stresu, ako je napríklad úzkosť. Kurkumín významne znižuje úzkosť a súvisiace poruchy spánku. Výhody kurkumy sa prejavujú v protizápalových a antioxidačných vlastnostiach. Sú mimoriadne priaznivé pre fyzické a duševné zdravie. Šálka ​​čaju s kurkuma je vynikajúci liek na zlú náladu, stres a úzkosť.

14. Kurkuma proti oxidačnému stresu

Oxidačný stres hrá významnú úlohu vo vývoji mnohých chorôb, najmä rakoviny, reumatoidnej artritídy, katarakty, autoimunitných porúch, neurodegeneratívnych a kardiovaskulárnych ochorení, starnutia. Ako je v tomto prípade užitočná kurkuma? Antigenanty kurkumy sú schopné odolať škodlivým účinkom voľných radikálov, ktoré spôsobujú oxidačný stres. A je známe, že kurkumin je silný antioxidant.

15. Ako je kurkuma užitočná pre pečeň?

Naša pečeň pracuje tvrdo, aby eliminovala toxíny z tela. To môže výrazne pomôcť korenie kurkuma. Použitie kurkumy bolo stanovené na zníženie poškodenia pečene, čo je spôsobené pôsobením toxínov takých škodlivých látok, ako je alkohol, nikotín, prebytočné železo. Takéto prospešné vlastnosti kurkumy, ako protizápalové a antioxidačné, zohrávajú v tomto významnú úlohu.

16. Výhody kurkumy pri liečbe rakoviny

Čo je užitočné kurkuma v boji proti zhubným nádorom? Podľa mnohých štúdií má kurkumín protirakovinový účinok. Je schopný zničiť rakovinové bunky a inhibovať rast nádorových rastov. Výhody kurkumy sa prejavujú v boji proti takýmto rakovinám, ako sú rakovina čriev, prsníka, kože a žalúdka. Antioxidačné vlastnosti kurkumínu, ako aj jeho schopnosť inhibovať aktivitu enzýmov, ktoré spúšťajú zápalové procesy, z neho robia silný nástroj proti rakovine.

Ako urobiť čaj s kurkumy

Uľahčite to. K tomu, miešajte ½ lyžičky kurkumy prášok v pohári vriacej vody. Nechajte stáť 5 minút. Na zvýšenie biologickej dostupnosti kurkuminu, na jeho stráviteľnosť pridajte štipku čierneho korenia do vriacej vody. Do nápoja môžete pridať med.

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>