Jedzte viac vajec: Zlepšujú videnie, zabraňujú srdcovému infarktu a rakovine prsníka, chránia mozog a …

Zdá sa, že médiá podceňujú výhody vajec, pravdepodobne kvôli ich potenciálnym nevýhodám. Ale vajcia majú nespočetné kvality, ktoré ich robia ideálne jedlo pre zdravie. Od bohatstva živín pomáhajú zabrániť mozgovej príhode, vajcia môžu byť skvelým doplnkom k strave každého jednotlivca, ktorý si uvedomuje zdravie.

Robustný výživný profil

Vajcia sú jedny z najviac výživných potravín tam – sú balené s proteínmi, dobrými tukmi, vitamínmi a minerálmi.

Jedno veľké (50 g) vajíčko obsahuje:

 • Vitamín A: 5% RDA.
 • Vitamín B6: 5% RDA.
 • Fosfor: 9% RDA.
 • Vitamín D: 10% RDA.
 • Vitamín B12: 10% RDA.
 • Vitamín B2: 15% RDA.
 • Selén: 28% RDA.

Zdravie a výhody vajec

 • Vajcia podporujú dobré zdravie očí

Vaječné žĺtky majú vysoký obsah luteínu a zeaxantínu, antioxidanty, ktoré znižujú riziko vzniku makulárnej degenerácie a podobných očných problémov.

Podľa štúdie uskutočnenej výskumníkmi z Tufts University a uverejnenej vo vydaní časopisu American Journal of Clinical Nutrition v auguste 1999 sa tieto dva antioxidanty dramaticky zvyšujú v tele, keď sa jedia žĺtky.

 • Vajcia vám môžu pomôcť schudnúť

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of American College of Nutrition, ľudia, ktorí konzumovali vajcia bohaté na bielkoviny na raňajky, boli schopní ovládať svoj apetít a zároveň schudli.

To bolo dôsledkom menšieho hladu a väčšej sýtosti po raňajkách s vajciami. Prirodzene, jedli po konzumácii vajec menej kalórií.

 • Vajcia pomáhajú budovať kostnú a svalovú silu

Vajcia sú jedným z mála prírodných zdrojov vitamínu D, ktorý v kombinácii s vápnikom zabraňuje vzniku osteoporózy a pomáha budovať a udržiavať silné kosti. Proteín obsiahnuté vo vajciach ich navyše robí ideálnymi na budovanie silných svalov.

 • Vajcia pre zdravie mozgu

Vajcia posilňujú zdravie mozgu kvôli nevyhnutnému nutričnému cholínu, ktorý obsahujú. Podľa štúdie publikovanej v časopise American Journal of Clinical Nutrition, zvýšený diétny cholín bol spojený so zlepšenou kognitívnou funkciou, vrátane verbálnej a vizuálnej pamäte.

 • Vajcia môžu zabrániť ochoreniam srdca a rakovine prsníka

Podľa štúdie vedcov z oddelenia výživy na Univerzite v Severnej Karolíne v Chapel Hill, cholín obsiahnutý vo vajciach nie je len prospešný pre udržanie dobrej funkcie mozgu, ale aj pre správnu zdravotnú funkciu a prevenciu rakoviny prsníka. Tieto výsledky boli publikované v novembri 2009 v časopise Nutrition Reviews, zdôrazňujúc jeho pozitívny vplyv na zdravie srdca.

Koľko vajec by ste mali jesť každý deň?

Na Mayo Clinic, zdravé osoby môžu konzumovať až 7 vajec týždenne bez zvýšenia rizika srdcových ochorení. Niektoré štúdie naznačujú, že táto úroveň konzumácie vajec môže skutočne zabrániť niektorým chorobám.

Poznámka: Toto neplatí pre diabetikov. Jesť 7 vajec týždenne môže zvýšiť riziko srdcových ochorení, takže ľudia, ktorí majú cukrovku, by mali obmedziť ich spotrebu.

ZDROJ:.globalremedyhouse.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>