Jednoduchý návod ako predísť zápachu z úst a mať stále svieži dych

Zlý dych alebo zápach z úst je problém, ktorý čas od času postihuje každého z nás. Zapáchajúci dych môže byť spôsobený množstvom faktorov, medzi ktoré patrí vyschnutá ústa, jedlá s vysokým obsahom bielkovín, cukru či kyselín alebo fajčenie.

 

Dôkladne si čistite zuby

Čistenie zubov je jednou z najlepších vecí, ktoré proti páchnoucímu dychu môžete urobiť. Zuby čistite aspoň dvakrát denne, zakaždým po dobu najmenej dvoch minút a uistite sa, že pokryjete skutočne celú plochu všetkých zubov. Obzvlášť sa zamerajte na miesta, kde zuby prechádza v ďasná.

Používajte zubnú niť

Používanie zubnej niti je veľmi dôležitou súčasťou zubnej hygieny. Odstránite s ňou totiž povlak a baktérie, ktoré sa nahromadili medzi zubami, kam sa nedostanú ani tie najlepšie kefky. Niť používajte aspoň raz denne.

 • Zubná niť odstráni z úst tiež zvyšky jedla a nečistôt. Ak by ste medzi zubami tieto čiastočky nechali, postupne by tam odhnité a spôsobili silný zápach.
 • Pri používaní zubnej nite by ste sa mali zamerať na miesto, kde sa zuby stretávajú s ďasnami a dajte si záležať, aby ste v jednej medzere vyčistili oba susedné zuby.

Používajte ústnu vodu

Ústna voda je ďalšou cestou, ako rýchlo zvrátiť nepríjemné dopady zlého dychu. Zápach síce zakryje iba na krátku dobu, avšak aj to môže byť dostačujúce, aby ste predišli nepríjemné a trápne situáciu.

 • Antiseptická ústna voda dokáže zlé baktérie zabíjať, takže zlý dych nielen maskuje, ale aj odstraňuje. Hľadajte ústne vody s obsahom chlórhexidínu, cetylpyridiniumchloridu, oxidu chloričitého, chloridu zinočnatého a triklozánu. Všetky tieto látky dokážu likvidovať baktérie.
 • Ústnu vodu s obsahom chlórhexidínu nepoužívajte dlhodobo, mohla by spôsobiť škvrny na zuboch (tento stav je však liečiteľný).
 • Snažte sa nepoužívať ústne vody na báze alkoholu. Alkoholické ústne vody môžu hrať úlohu vo vzniku rôznych typov ústnych rakoviny.
 • Ústnou vodou si poriadne prepláchnite celá ústa a nezabudnite si vykloktať.

Žujte žuvačky bez cukru a cucajte mentolové pastilky

Rovnako ako voda, tak i paštét alebo žuvačky zvyšujú produkciu slín, ktoré pomáhajú odvádzať škodlivé baktérie. Na krátku dobu tiež dokážu zlý dych zamaskovať.

 • Žuvačky, mentolky a ďalšie podobné pochutiny by mali byť skutočne bez cukru. Cukor vyživuje škodlivé baktérie a celú situáciu sa zapáchajúcim dychom by mohol ešte zhoršiť.
 • Žuvačky sú vhodnejšie ako mentolky a ich pozitívne účinky pocítite už po niekoľkých minútach.
 • V prevencii zlého dychu môžu byť obzvlášť účinné žuvačky s obsahom látky nazývané xylitol, čo je sladidlo získavané z brezovej kôry. Tieto žuvačky pomáhajú obmedzovať kazivosť zubov a tiež obnovujú zubnú sklovinu tým, že zubom dodávajú potrebné minerály.

Pite dostatočné množstvo vody

Jedným z faktorov, ktorý významne ovplyvňuje zapáchajúci dych, sú vyschnuté ústa. Voda je bez zápachu a pomáha odplaviť zvyšky jedla, na ktorých si tak rady pochutnávajú baktérie. Tiež podporuje tvorbu slín, ktoré čistia ústa a eliminujú zložky potravy, spôsobujúce zápach.

 • Na čistenie úst nepoužívajte kávu, malinovky ani alkoholické nápoje. Zlý dych neodstráni ani nezamaskují. V skutočnosti k nemu často prispievajú.
 • Ako sme už spomenuli, častým faktorom, spôsobujúcim zlý dych, je dehydratácia. Smrdutému zápachu z úst teda zabránite priebežným pitím väčšieho množstva vody.

ZDROJ:fithacker.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>