Jednoduché triky ako môžete odstrániť pesticídy z ovocia a zeleniny

Verte tomu alebo nie, pesticídy by mohli byť prítomné v ovocí a zelenine, ktoré jeme. Používajú sa predovšetkým počas pestovania plodín a v niektorých prípadoch môžu zostať ako zvyšky. Nedávno mnoho skupín obhajcov a mimovládnych organizácií vykonalo náhodné testy na ovocí a zelenine a v nich našlo neprijateľne vysoké množstvo pesticídov.

Podľa Centra pre vedu a životné prostredie (CSE) „vysoká hladina rezíduí pesticídov môže byť dostatočne toxická na vyvolanie rakoviny, poškodenia nervových a reprodukčných systémov, vrodených defektov a vážneho narušenia imunitného systému.

Je pravdepodobné, že každý deň konzumujete značné množstvo pesticídov, pokiaľ nekupujete certifikované organické ovocie a zeleninu.

Skupina pre ochranu životného prostredia (EWG) vydala správu, v ktorej sa uvádza, že najviac a menej znečistené ovocie a zelenina, ktoré sú k dispozícii na trhu, informovala verejnosť o tejto skutočnosti.

Dirty Dozen sa nazýva najhorší zoznam a to sú 12 položiek, ktoré by ste mali kúpiť ekologické.

Jablká, jahody, zeler, hrozno, broskyne, špenát, sladké papriky, nektárinky (dovezené), cherry paradajky, uhorky, hrachor (dovážané) a zemiaky sú nasledovné položky Dirty Dozen.

Ovocie a zelenina s najmenšími pesticídmi sú: avokádo, kukurica, kapusta, ananás, sladký hrášok (mrazené), cibuľa, mango, špargľa, papája, baklažán, kivi, grapefruit, melón, karfiol a sladké zemiaky.

Na odstránenie zvyškov pesticídov z ovocia a zeleniny nájdete niekoľko jednoduchých trikov, ktoré môžete použiť

Biely ocot

Do misy dajte pol pohára bieleho octu a ponechajte produkty na 15 minút. Po tom čase ich dobre umyte pod tečúcou vodou. Približne 98% mikróbov a pesticídov na potravinách vypestovaných z pôdy usmrtí biely ocot.

Sóda bikarbóna

Druhou alternatívou je sóda jedlá. V miske vody zmiešajte jednu lyžicu sódy a nechajte v nej potraviny na 15 minút. Po tom čase ich dobre umyte pod tečúcou vodou. Väčšia časť nahromadeného pesticídu z povrchu listových potravín bude odstránená.

ZDROJ:organichealthyfood.org

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>