Intolerancia na lepok: 6 príznakov, ktoré sa nevypláca podceňovať

Intolerancia a alergia na lepok sa v poslednej dobe stali veľmi hlasnou témou. Mnoho ľudí však viní lepok za svoje zdravie, zatiaľ čo iba 1% populácie by nemalo konzumovať lepok. Nezmení to však skutočnosť, že existujú prípady, keď sa musíme gluténu úplne vzdať.

Čo je to lepok?

Lepok je jednoducho zmes rastlinných bielkovín, ktoré sa vyskytujú okrem iného v zrnách niektorých obilnín: raž, pšenica alebo jačmeň . Glutén je zodpovedný okrem iného za tvorbu lepkavej látky, keď zmiešame múku s vodou.

Kto musí odstraňovať lepok?

Lepok by mal úplne vylúčiť celiakiu (celiakia závislá od gluténu) zo stravy. Ide o genetické ochorenie, ktoré postihuje približne 1% populácie. Keď pacient konzumuje lepok, jeho telo reaguje nepríjemným spôsobom. Môžu sa objaviť:

  • hnačka
  • strata hmotnosti
  • bolesť žalúdka
  • nevoľnosť a vracanie
  • slabosť

Ďalšou miernejšou intoleranciou gluténu je alergia na glutén. Príznaky alergie a celiakie sú podobné, ale kožné príznaky sa môžu vyskytnúť aj v prípade alergie.

Aké nežiaduce príznaky spôsobuje lepok pri celiakii a alergiách?

Únava

Stály pocit únavy a únavy, najmä v dňoch, keď konzumujete veľa výrobkov obsahujúcich lepok, môže byť príznakom neznášanlivosti alebo alergií. Je dobré vyskúšať bezlepkovú diétu, aby ste sa uistili, že táto zložka je príčinou únavy.

Časté vyrážky

Alergia na lepok sa často prejavuje aj ako kožná vyrážka. Pľuzgiere, ktoré sa objavujú bez zjavného dôvodu, môžu byť spôsobené týmito ochoreniami.

Časté husia koža

Husacie hrbole sa objavujú z mnohých dôvodov. Ak sa však často objavuje na chrbte a pleciach a bez zjavného dôvodu, môže to naznačovať potrebu vzdať sa lepku.

Problémy s trávením

Problémy, ako je hnačka alebo zápcha, sú najbežnejšími príznakmi neznášanlivosti alebo alergií na lepok. Aj v tomto prípade sa oplatí prejsť na výrobky bezlepkové na niekoľko dní a skontrolovať, či sa zdravotný stav zlepšuje.

Hormonálne fluktuácie

Hormonálne abnormality spôsobené konzumáciou lepku sa zvyčajne prejavujú silnou bolesťou a premenštruačnými príznakmi, ako aj problémami s plodnosťou. Môže sa tiež vyskytnúť syndróm polycystických vaječníkov.

Závraty a bolesti hlavy

Časté závraty a bolesti hlavy sú tiež jedným z najbežnejších príznakov alergie na neznášanlivosť a lepok. Je to tak preto, že krv, ktorá sa dostáva do mozgu s neznášanlivosťou a alergiami, nemá primerané vlastnosti.

ZDROJ:kobieceinspiracie.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>