Imelu by mali venovať pozornosť hlavne starší ľudia.
Srdce je konečným orgánom liečivého pôsobenia imela. Má takú silu, že normalizuje krvný tlak. Vysoký tlak znižuje a nízky dvíha. Obsahuje látky, ktoré pôsobia protiskleroticky, proti vápenateniu ciev. Na prevenciu proti mozgovej porážke a infarktu je dobré piť pravidelne imelový čaj. Ak už niekto porážku, či infarkt prekonal, mal by piť imelový čaj po dobu šiestich týždňov tri šálky denne, tri týždne dve šálky a potom dva týždne jednu šálku imelového macerátu. Už naši predkovia ho používali ako liek proti epilepsii. Na povzbudenie látkovej premeny sa používajú lístky, ale treba ich užívať šesť mesiacov. Možno ho ďalej využiť na tlmenie bolesti hlavy, návaloch krvi do hlavy, pri rôznych problémoch počas prechodu, lieči chronické kŕče. Dobre pomáha aj pri ženskej a mužskej neplodnosti, rakovine žalúdka, podporuje činnosť a funkciu štítnej žľazy. A osvedčil sa aj ako prevencia proti rakovine.
Účinné látky v imele:
- obsahuje flavonoidy
- vlákninu
- éterické oleje
- kyseliny
- živice
- cholín
- hystamín
- triterpény…
Kedy je najlepšie zberať imelo
Imelo zbierajte od decembra do marca. Čím dlhšie budete s jeho zberom čakať, tým viac bude v rastline účinných látok. Nemusíte sa báť, že by ste omylom usušili jedovatú bobuľku. V marci ich už imelo nemá.
Od ostatných rastlín sa imelo odlišuje tým, že ho nesmiete zaliať horúcou vodou a teplý čaj si tak nevychutnáte. „Lístky nadrobno porežte a sušte v tieni do žltozelena. Imelo je termolabilné – ohrevom a varom sa liečivé zložky znehodnocujú, preto sa pije vo forme macerátu, teda studeného výluhu,“ upozorňuje Michal Slivka. Jednu kávovú lyžičku listov zalejte dvoma decilitrami studenej vody na dvanásť hodín, sceďte a vypite deciliter ráno a deciliter večer. Dbajte na to, aby ste čas macerovania výrazne neprekročili.
Recepty na lieky z imela
Čerstvá šťava:
Čerstvé konáriky a listy poriadne umyjeme a mokré odšťavíme v odšťavovači. Najlepšie je užívať 20-25 kvapiek do vody a to dva krát denne ( nalačno a pred spaním ). Mimoriadne vhodne na neplodnosť.
Macerát:
Pripravuje sa za studena. Do 1/4 litra studenej vody sa vloží jedna kopcovitá čajová lyžička imela, ráno sa trochu prihreje a scedí. Ak potrebujeme väčšie množstvo na deň, vypláchneme si termosku horúcou vodou a výluh prelejeme do termosky. Alebo hotový macerát prihrejeme vo vodnom kúpeli.
Imelová masť:
Čerstvé biele pabobule imela zmiešame s bravčovou masťou, všetko sa robí za studena ( výborný pomocník proti omrzlinám).
Tinktúra na imunitu
Posekané čerstvé listy imela natlačte do sklenej nádoby a zalejte päťdesiatpercentným liehom. Môžete použiť aj domácu pálenku. Nechajte lúhovať osem týždňov. Po scedení užívajte trikrát denne dvadsať kvapiek.
ZDROJ:hidoctor.ir