Ešte dnes si doprajte poriadny spánok, riaďte sa týmito jednoduchými radami

Pokojný spánok je základom dobrého zdravia. Nemôžete byť zdravý bez primeraného spánku. Aj keď spíme, naše telo uvoľňuje, detoxifikuje a opravuje.

Väčšina zdravých dospelých potrebuje každú noc asi osem hodín spánku, aby fungoval čo najlepšie, ale môže sa líšiť od človeka k človeku. Nedostatočný spánok oslabuje našu schopnosť zvládať stres, udržiavať zdravý imunitný systém, zmierňovať naše emócie a jasne premýšľať.

Tu je desať tipov, ktoré môžu zlepšiť váš spánok

1. Postupujte podľa rutiny pred spaním

Rutina pred spaním pomáha mozgu relaxovať a uvoľniť sa pred spaním. Hodinu alebo dve pred spaním vypnite elektronické prístroje, stlmte svetlá a urobte niečo, čo vás uvoľní, ako je čítanie knihy, meditácia, vizualizácia alebo hlboké dýchanie, počúvanie jemnej hudby alebo horúci kúpeľ. Pomôže vám upokojiť svoju myseľ a pripraviť sa na spánok. Pokúste sa odložiť na začiatok svojej rutiny, kým nebudete skutočne ospalý.

2. Vytvorte upokojujúce prostredie

Vyhnite sa stresujúcim stimulujúcim aktivitám, ktoré môžu spôsobiť, že telo vylučuje stresový hormón kortizol, čo zvyšuje ostražitosť. Ak máte príliš veľa starostí, pokúste sa ich napísať. Denník môže byť veľmi užitočný. Môže vám pomôcť lepšie spať a byť viac v pokoji; môžete tiež rýchlo plánovať ďalší deň. Tiež presuňte TV zo spálne.

3. Udržujte konzistentný režim spánku

Pokúste sa ísť do postele v rovnakom čase každý večer a prebúdzať sa súčasne každý deň. Konštantný režim spánku je najlepší spôsob, ako posilniť vnútorné hodiny tela.

4. Vyhnite sa stimulanciám a alkoholu

Buďte opatrní pri konzumácii stimulantov, ako je cukor, kofeín, nikotín, rovnako ako alkohol. Cukor bude hrať s hladinami cukru v krvi a môže vás v priebehu noci prebudiť. Kofeín je najlepšie piť štyri až šesť hodín pred spaním. Kofeín je prítomný v káve, čaji, sóde, ľadovom čaji, čokoláde, energetických nápojoch a dokonca aj pri niektorých liekoch. Nikotín je ďalší stimulant, ktorý môže narušiť spánok a alkohol je tlmiaci prostriedok, ktorý vám môže pomôcť zaspať, ale aj znížiť celkovú kvalitu spánku.

5. Skúste jesť ľahkú večeru

Snažte sa pripraviť večeru skôr večer a vyhnite sa konzumácii ťažkých, bohatých jedál do dvoch hodín pred spaním. Korenené jedlá môžu tiež byť spúšťačom pre niektorých ľudí. Digestovanie potravín vyžaduje energiu, takže ak máte v noci ťažké jedlo, vaše telo bude musieť pracovať na trávení potravy, kým sa snažíte spať.

6. Napite sa bylinkového čaju pred spaním, aby ste sa mohli uvoľniť

Bylinný čaj, ako je harmanček a koreň valeriánov, je známy tým, že uvoľňuje nervový systém a znižuje stres a úzkosť. Možno budete chcieť vychutnať si horúci šálku čaju pred spaním ako súčasť vašej rutiny, ktorá vám pomôže oddýchnuť.

7. Použite upokojujúce éterické oleje

Môžete použiť upokojujúce éterické oleje, ako je levanduľa, kadidlo, divoká oranžová farba alebo dokonca niektoré relaxačné zmesi olejov, ktoré vám pomôžu znížiť úzkosť a pomôcť upokojiť váš duch pred spaním. Môžete ich rozptýliť, dýchať alebo pridať niekoľko kvapiek do kúpeľa alebo pod nohami. Vyberte čisté esenciálne oleje.

8. Získajte dostatok horčíka

Horčík je najsilnejší relaxačný minerál a je známy ako protijed na stres. Môže tiež pomôcť zlepšiť spánok. Nedostatok horčíka je veľmi častý, takže doplnenie stravy s týmto alkalickým minerálom môže byť veľmi užitočné, alebo môžete tiež zvýšiť spotrebu potravín bohatých na horčík, ako sú tmavé listové zelené, ryby, fazuľa a šošovka, hnedá ryža, avokádo, orechy a semená.

9. Uistite sa, že počas dňa budete mať prirodzené svetlo a počas noci obmedzíte vystavenie domácemu osvetleniu

Melatonín je hormón riadený expozíciou svetla, ktorý pomáha regulovať cyklus spánku-prebudiť. Trávenie dlhých dní dovnútra mimo prirodzeného slnečného žiarenia môže mať vplyv na uvoľňovanie melatonínu, čo sťažuje spánok a spôsobuje nadmerné vyčerpanie. V noci sa vyhýbajte dlhým časom stráveným pred televízorom alebo počítačom, ktoré potláčajú produkciu melatonínu. Tiež sa uistite, že vaša spálňa je tmavá.

10. Pravidelne trénujte

Cvičenie zvyšuje náladu, znižuje stres a zlepšuje spánok. Môže tiež významne znížiť nespavosť. Najlepšie je cvičenie ráno alebo popoludní, pretože je to energizujúce. Vyhnite sa intenzívnym cvičením v noci, ktoré vás môžu prebudiť. Avšak relaxačné cvičenia v noci, ako je jóga alebo strečing, alebo dokonca sex, môže podporiť spánok. Nájdite aktivitu, ktorú chcete robiť, a držte sa jej!

ZDROJ:consciouscooking.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>