DOBRÉ DÔVODY, PREČO SA VZDAŤ SEMIEN

Obľúbená ruská zábava – lúpanie slnečnicových semienok za „sprievodu“ neutíchajúcich rozhovorov – vyzerá nielen zvonka neesteticky, ale spôsobuje aj veľké škody na zdraví. Autori mnohých online publikácií tvrdia, že slnečnicové semená majú veľa užitočných látok, ale zabúdajú spomenúť obrovské škody, ktoré im prináša nekontrolované jedenie.

Poškodenie zubnej skloviny

V prvom rade láska k semiačkam škodí kvalite úsmevu. Kousanie sa do šupky prednými zubami vedie k mikrotrhlinám v sklovine a vystaveniu nervových zakončení. Veľmi dlhý proces konzumácie mastných slnečnicových semienok vyvoláva vývoj kazu.

Výsledkom je, že sklovina stráca svoju belosť a je pokrytá zradnými tmavými škvrnami, na ktorých mieste sa časom tvoria kazové lézie. Ak sa vám nechce kráčať so žltými a zhnitými zubami alebo neustále behať k zubárovi a snažíte sa znovu získať stratenú krásu svojho úsmevu, je lepšie sa zbaviť zvyku lámať semená.

Poškodenie postavy

Energetická hodnota slnečnicových semien je 2385 kJ, čo je 570 kcal na 100 gramov. To je veľa! A ak vezmete do úvahy skutočnosť, že zvyčajne fanúšikovia semien nie sú obmedzené na 100 gramov, ukáže sa, že v jednom sedení človek zje svoj denný príjem kalórií.

Okrem neprístojne vysokého obsahu kalórií sa semená vyznačujú aj obrovským obsahom tuku: na 100 gramov produktu 49,57 gramov tuku. Ak vezmeme do úvahy všetky tieto ukazovatele, môžeme s istotou povedať, že vášeň pre semená je ideálnym spôsobom, ako rýchlo získať tucet (alebo dokonca viac) kíl navyše. Každý odborník na výživu vám povie, že sú pre vašu postavu veľmi zlé.

Poškodenie trávenia

Pravidelné lúpanie slnečnicových semien často spôsobuje pálenie záhy. To znamená, že enzýmy pankreasu sa uvoľňujú zo žalúdka do pažeráka a dráždia jeho steny. Napriek tomu, že mnohí sú už zvyknutí na opakované pálenie záhy, nie je na tom nič dobré a upokojujúce.

Pálenie záhy je prvou predzvesťou gastritídy, vredov a celého radu gastrointestinálnych ochorení. Najdesivejším vývojom udalostí môže byť rakovina pažeráka, ktorá sa lieči veľmi ťažko. Takže ak máte pálenie záhy – častý návštevník, musíte urgentne kontaktovať gastroenterológa a navždy zabudnúť na semená.

Poškodenie kostí

Slnečnicové polia sa zvyčajne nachádzajú v tesnej blízkosti diaľnic a táto rastlina ako špongia absorbuje výfukové plyny. Počas obdobia dozrievania sa v slnečnicových semenách hromadí veľké množstvo kadmia. Je to ťažký a jedovatý kov. Hromadí sa v ľudskom tele a vedie k množstvu vážnych porúch.

Kadmium zasiahne prvý úder do obličiek a pľúc. Druhá je cez kosti. Tento kov narúša absorpciu vápnika, takže kosti milovníka semien sa časom stanú veľmi krehkými. Čím viac kadmia v tele máte, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku osteoporózy, zlyhania obličiek a rakoviny pľúc.

Medzi príznaky otravy kadmiom patria bolesti svalov „neznámeho pôvodu“, nedobrovoľné zlomeniny kostí, problémy s dýchaním a opuchy. Všetky tieto choroby a vyššie uvedené riziká sú príliš vysokou cenou za lásku k semienkam.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>