Čo s lístím v záhrade? Takto ich môžete vo svojej záhrade použiť

Nemusíme vyhadzovať napadané lístie,to urobíme veľkú chybu, keď to urobíme, ale aj keď ho spálime! V tomto článku vám ukážeme, ako používať nadané listy!

Zber listov je tradičnou činnosťou (a jednou zo základných nevyhnutností je čistenie záhrady). Tento proces musíme opakovať každý týždeň doma, kým posledný list nespadne zo stromov.

V tomto okamihu uvažujete o tom, aké by bolo dobré použiť toto obrovské množstvo listou na niečo užitočné, ak už máte toľko problémov s jeho zberom. Dobrou správou je, že tieto listy sa dajú skutočne použiť na záhrade, a nie iba jedným spôsobom!

Odkiaľ by sme mali lístie určite odstrániť

Ak lístie necháte ležať na terase alebo dlažbe, zmení sa nebezpečnú šmykľavku. Lístie by ste preto mali odstrániť. A to nielen z chodníkov a terás, ale aj z chúlostivých výhonkov, stále zelených rastlín a pestovaného trávnika, kde môže vlhké lístie reagovať hnitím. Z nedostatku svetla by mohol mať trávnik neskôr hnedé škvrny.

Kam s ním a čo s ním

Listy sú ale naopak na iných miestach žiadané. Kľudne ich ponechajte a navrstvite pod kríkmi, stromami, alebo ich zapracujte do záhonov. Tiež nimi môžete pozakrývať kvetinové záhony, aby chránili rastliny pred mrazom. Nezabudnite však na jar listovú vrstvu odstrániť, aby sa k rastlinám dostal vzduch a svetlo.

Opadané lístie sa tiež dá kompostovať. Do kompostu ho miešame s ostatným záhradným odpadom. Pomerne rýchlo a ľahko sa rozpadne lístie ovocných stromov, javora a lipy. Čo sa týka orechového, gaštanového a dubového lístia, názory na ich kompostovanie sa rôznia. Tieto listy totiž obsahujú protibakteriálne a fungicídne látky, ktoré sa prejavujú pomalším rozkladom listov. Vzniknutý nežiadúci jav sa však dá zmierniť, alebo dokonca úplne odstrániť tak, že jeden diel orechového (gaštanového, dubového) lístia zmiešame s troma dielmi iného rastlinného materiálu (iné lístie, zbytky rastlín). V tomto prípade nemajú orechové listy na výslednú kvalitu kompostu žiaden vplyv.

Spravte ježkom radosť

Ak je kompost plný a máte stále veľa lístia, rozhodne ho nepáľte. Vytvorte z lístia a vetvičiek hniezdo pre ježka. Vďaka trendu dokonale upravených a čistých záhrad žiaľ toto užitočné zvieratko postupne mizne z európskych krajín. Urobte mu teda z lístia a vetvičiek malú kôpku na okraji záhradky.

Odvďačí sa vám pojedaním slimákov, lariev a pavúkov. O ovocie sa obávať nemusíte. Napriek ilustráciám z mnohých rozprávkových knižiek, nie je výlučný vegetarián a jabĺčka si na chrbte iste neodnesie.

Prebuďte v sebe tvorivého ducha

Máte lístie zakompostované, zapracované, kríky a stromy vystlaté, ježkovia majú domčeky a stále je ho dosť? Skúste sa inšpirovať na internete a vyrobte si rôzne jesenné dekorácie či svietniky. Inšpirácií sa dá pohľadať na internete naozaj neúrekom.

Kosenie trávnika

Toto je pravdepodobne jedno z najjednoduchších riešení, pretože ho ani nemusíte hrabať. V skutočnosti nemá zmysel odstraňovať všetky listy z trávnika. Ak nad nimi prejdete kosačkou, v zime sa rozložia a hostiteľovi poskytnú živiny. Okrem toho pokryjú pôdu, čo bude znamenať menej burín v budúcom roku. Ak to opakujete každý týždeň, kým nespadnú posledné listy, môžete na hrabanie zabudnúť.

ZDROJ:bidista.com

 

 

 

 

 

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>