Budete prekvapení, keď zistíte, ktorých 14 predmetov vo vašom dome je špinavejších ako záchodová misa

Keď sú na dosah ruky: Budete prekvapení, keď zistíte, že položky, ktoré používame každý deň, najmä nie premýšľať o ich čistote, sa ukázali byť veľmi špinavé. To znamená, že na nich je najväčší počet patogénov. Článok hovorí o každodenných predmetoch, ktoré je potrebné umývať a čistiť tak často, ako je to len možné.

Aké predmety vo vašom dome sú špinavejšie ako toaletná miska

1. Krájacie dosky

Výskumníci na University of Arizona zistili, že existuje stokrát viac baktérií na doske na mäso ako na toaletnom sedadle. A vinníkom je surové mäso. Drážky na doštičke sú mimoriadne priaznivé podmienky pre mikrobiálne prostredie.

Čo robiť: plastové dosky sa umývajú saponátom a vodou. Drevené dosky na krájanie sa umyjú teplou vodou, ale bez mydla.

2. Misky vášho domáceho maznáčika

Na každom štvorcovom centimetre WC sedátka je asi 100 baktérií. A na špinavú stenu misky pre psov je 10 krát viac.

Čo robiť: Ak chcete, aby vaše zviera zdravé, zakaždým potom, čo jedol, umyť misku s teplou vodou a mydlom, alebo zmes sódy, soli a teplej vody (všetky zložky sú prijímané v rovnakom pomere). V opačnom prípade sa baktérie množia na zvyškoch živočíšnych a potravinových slín. Je to ako keby sme každý deň používali nepranú lyžicu.

3. Práčka

S plnením spodnej bielizne sa do práčky dostanú milióny baktérií. Väčšina z nich sú baktérie E. coli, ktoré môžu infikovať iné oblečenie. S predným zaťažením sú veci ešte horšie. Zvyšná voda sa zachytáva v spodnej časti stroja. Vlhkosť, ako viete, je priaznivým prostredím pre baktérie.

Čo robiť: dezinfikujte vašu práčku bielením bielizne pri veľmi vysokej teplote. Spodné prádlo sa musí umývať oddelene aj v horúcej vode.

4. Smartphone alebo tablet

Britskí vedci zistili, že telefóny sú 6 krát špinavejšie ako toaletné sedadlo. Najmä veľa baktérií na telefóne s koženým puzdrom, ktoré má priestor na peniaze. Ďalší nie veľmi pekný detail. Prieskum 1000 britských zamestnancov zistil, že tretina respondentov použila telefón na toalete. Na smartfóne, ktorý bol prinesený na toaletu, určite zostanú neviditeľné stopy výkalov a moču, hovorí expertka na hygienu Lisa Ackerleyová. Následne prejdú do rúk majiteľa telefónu.

Čo robiť: utrite povrch telefónu špeciálnymi antibakteriálnymi utierkami na telefón alebo vlhkou, mäkkou handričkou. Nepoužívajte telefón ani tablet na toalete.

5. Váš koberec

Baktérie milujú zisk z odumretých kožných buniek. Každá osoba klesne v priemere až 1,5 milióna mŕtvych buniek za hodinu. Pridajte viac potravinových častíc, lupiny, peľ atď. Vaše rohože sú skvelým doplnkom pre baktérie.

Čo robiť: pretože vysávač nemôže čistiť koberec do svojej plnej hĺbky, raz za rok musíte urobiť špeciálne profesionálne čistenie kobercov.

6. Batérie

Na ventiloch kohútikov v kúpeľni je 21-krát viac baktérií ako na toaletnom sedadle. A na kuchynských batériách je 44-krát viac baktérií v porovnaní s WC sedadlom. Vodné filtre sú neustále mokré a nie sú s nimi manipulované bežnými čistiacimi prostriedkami. Podľa štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Applied and Environmental Microbiology, baktérie rezistentné na liečivá, ako napríklad E. coli, sa dostávajú z vodovodných potrubí do umývadla a na ruky.

Čo robiť: je potrebné pravidelné čistenie a dezinfekcia umývadiel a kohútikov.

7. Počítačová klávesnica

Keď britskí vedci z jedného z londýnskych kancelárií urobili škvrny od 33 počítačových klávesníc, ukázalo sa, že klávesnica má v porovnaní s WC sedadlom 5-krát viac baktérií.

Čo robiť: Nezabudnite si často umývať ruky a čistiť klávesnicu antibakteriálnymi utierkami.

8. Taška

Vedci z Veľkej Británie zistili, že taška je 10 krát špinavejšia ako sedadlo v kancelárii. Väčšina baktérií je na rukovätiach vrecka. Ale aj na predmetoch vo vrecku sa našli aj baktérie. Vrecká na opakované použitie obsahujú aj stopy vírusu žalúdočnej chrípky.

Čo robiť: nedávajte tašky na zem. Látkové vrecká by sa mali pravidelne umývať. Plastové a kožené tašky sa utierajú dezinfekčnými utierkami.

9. Uteráky a misky na riad

Ako sa zistilo na základe výskumu, na každom štvorcovom centimetri špongie na umývanie riadu sú miliardy mikróbov. Kuchynské utierky a huby sú útočiskom pre E. coli a iné patogénne baktérie. Všetko kvôli tomu, že uteráky a špongie sa nemenia tak často, ako by mali.

Čo robiť: výmena kuchynských utierok každé 3 dni. Špongie umyte v umývačke riadu alebo ich namočte v mikrovlnnej rúre aspoň 30 sekúnd. Nepoužívajte špongiu dlhšie ako týždeň.

10. Diaľkové ovládanie televízora

Na ovládacom paneli je tiež veľa zárodkov. Všetko na vašich rukách zostáva na ňom. Aj na diaľkovom ovládači sa prach, omrvinky, ak chcete niečo žuť pred televízorom. Medzi tlačidlami a medzerami sa upchajú nečistoty. Čistenie diaľkového ovládača nie je také jednoduché.

Čo robiť : mať panel čisté, je potrebné vyčistiť s pomocou antibakteriálnych obrúskov a umývanie riadu.

11. Rukoväte palivových čerpadiel na čerpacích staniciach

S najväčšou pravdepodobnosťou, ak máte auto, dotknete sa týchto položiek aspoň raz týždenne. Výskumníci z University of Arizona skúmali rukoväte palivových čerpadiel a zistili, že na väčšine z nich sa vyskytla bakteriálna kontaminácia (71%).

Čo robiť: pred manipuláciou s rukoväťou palivového čerpadla používajte antiseptikum na ruky vo vozidle alebo noste rukavice.

12. Tlačidlá vo výťahoch

Ako budete stúpať na podlahu, ktorú potrebujete, zárodky z tlačidiel výťahu sú bezpečne presunuté do vašich rúk. Štúdia vedcov z Univerzity v Toronte zistila, že na tlačidlách výťahov sú podstatne viac baktérií, najmä v kancelárskych budovách a nemocniciach, v porovnaní s vaším WC sedadlom.

Čo robiť: po výlete vo výťahu si umyte ruky alebo ich utrite antiseptikom na ruky.

13. Prepravky v chladničke

Štúdia NSF, ktorú si objednala organizácia pre ochranu zdravia a bezpečnosť, zistila, že priestory v chladničke zeleniny a mäsa sú miesta, kde sú patogény najhojnejšie.

Čo robiť: často si prečítajte obsah krabíc v chladničke. Umyte ich teplou mydlovou vodou. Pred vložením škatúľ do chladničky ich utrite do sucha. Vlhkosť v chladničke je zdrojom plesní.

14. Držiaky zubných kefiek

Dúfame, že budete meniť zubnú kefku každé 3-4 mesiace, ale kedy ste naposledy vyčistili držiak na zubnú kefku? S najväčšou pravdepodobnosťou bol pokrytý nánosom, ktorý vznikol v dôsledku akumulácie reziduálnej zubnej pasty po čistení zubov. Podľa štúdie NSF sú držiaky na zubné kefky najšpinavším miestom v kúpeľni. Na tretine vyšetrených držiteľov boli zistené baktérie črevnej skupiny.

Čo robiť: je potrebné opláchnuť prázdny držiak v horúcej vode a potom ho starostlivo vyčistiť mydlovou kefou s nízkymi štetinami. Pred umiestnením zubnej kefky do nej opláchnite a vysušte.

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>