Aký je obvod vášho krku? Sledujte ho, môže znamenať zvýšené riziko vzniku určitých ochorení

Zdá sa, že na veľkosti krku vôbec nezáleží. Vedci však pomocou štúdie 3300 ľudí dokázali, že obvod krku nám môže povedať veľa o našom zdraví.

Väčšina z vás pravdepodobne nikdy nemerala svoj vlastný obvod krku. To nie je prekvapujúce. Zvyčajne meráme boky, pás alebo poprsie. Ukazuje sa však, že veľkosť krku nám môže povedať veľa o našich zdravotných a potenciálnych hrozbách. Je to však iba tip, nie diagnóza a nemali by ste paniku.

Aké sú štandardy?

Norma obvodu krku u žien je v priemere 34,2 cm. Pre mužov – 40,5 cm. Vedci tvrdia, že akékoľvek ďalšie 3 cm môžu znamenať zvýšené riziko vzniku určitých ochorení.

Výskum

Štúdie Framingham Heart Study sa zúčastnilo 3300 ľudí s priemerným vekom 51 rokov. Na základe tejto študijnej skupiny bol stanovený priemerný normálny obvod krku pre obe pohlavia. Tiež sa zistilo, že každé ďalšie 3 cm po obvode zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb. Navyše to platí nielen pre obéznych ľudí, ale aj pre štíhlych ľudí.

Je to spôsobené skutočnosťou, že čím viac tuku na krku mali subjekty, tým nižšia bola hladina dobrého cholesterolu DHL. DHL je určený na zníženie hladiny zlého cholesterolu, ktorý zase spôsobuje srdcové choroby.

Profesor Jimmy Bell z Centra pre klinické vedy MRC sa tiež domnieva, že výsledky týchto testov môžu znamenať, že záleží nielen na zdraví, či sme obézni alebo nie, ale aj na tom, v ktorých miestach naše telo hromadí tuk.

Zmerajme si teda obvod krku kvôli samotnej zvedavosti. Nemá však zmysel pre paniku, ak je jeho obvod o niečo väčší ako „norma“ stanovená vedcami. Štúdie však ukazujú, že väčší obvod krku môže mať nejaký vzťah k metabolickému syndrómu.

ZDROJ:kobieceinspiracie.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>