AKTUÁLNE! Krčméry o látke, ktorá dorazí na Druhý sviatok vianočný: Prečo sa očkovania vôbec netreba báť

Na Slovensku hrozí časť talianskeho scenáru, ktorá sa týka nedostatku zdravotníkov. „Za posledné roky sme žili v pocite, že máme nadbytok lekárov, že máme nadbytok lôžok a sestier. To nie je pravda,“ tvrdí Krčméry.
Očkovanie bude dobrovoľné a prvé vakcíny prídu na druhý sviatok vianočný. Rezort zdravotníctva predstavil plán, ako sa budú Slováci očkovať. Prví, ktorí dostanú vakcínu, budu zdravotníci a zamestnanci domovov sociálnych služieb (DSS).
Kombinácia plošného testovania na koronavírus a prísne opatrenia sú východiskom z pandémie. Samotné testovanie či samotný lockdown nestačí. Uviedol to odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry v nedeľnej diskusnej relácii na televízii TA3 V politike.

Prvá vakcína proti koronavírusu by mala na Slovensko prísť 26. decembra. Informovala o tom štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková na tlačovej konferencii. Prvý človek by mal byť zaočkovaný ešte 26. alebo 27. decembra. „EÚ vyzýva, aby bolo očkovanie realizované 27. decembra,” dodala Ježíková. Na začiatok by malo prísť 10 000 kusov vakcíny, ktorá sa bude očkovať v dvoch dávkach. Takmer 15 nemocníc je už na očkovanie pripravených, postupne pribudnú ďalšie. Celkovo má Slovensko nakontrahovaných 18 miliónov vakcín. Preočkovať by sa malo 3,3 milióna obyvateľov.

V prvej vlne by mali byť zdravotníci, zamestnanci DSS-iek či pracovníci kritickej infraštruktúry. V druhej vlne by mali byť očkovaní klienti DSS, pacienti nad 65 rokov či chronicky chorí. Tretia vlna očkovania by sa mala dotknúť populácie s vysokým rizikom šírenia ochorenia a v štvrtej vlne pôjde o obyvateľov Slovenska nad 18 rokov.

Celkovo by malo fungovať 25 vakcinačných centier. Pripravené sú už nemocnice v Nitre, Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach. Podľa infektológa a odborníka na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho sú nežiaduce účinky pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19 nízke, a to preto, lebo ide o mŕtvu vakcínu.

„Mŕtve vakcíny majú podstatne menej nežiaducich účinkov ako živé vakcíny. Tie však majú robustnú odpoveď a stačí len jedna dávka,“ uviedol Krčméry v relácii televízie TA3 V politike s tým, že vakcína proti novému koronavírusu nevznikala na „zelenej lúke“, pretože sa vyvíjala už pri koronavíruse MERS.

Očkovať proti novému koronavírusu by sa malo v prvý a v 21. deň po prvom očkovaní. Na začiatku januára by malo prísť 150 000 vakcín od spoločnosti Pfizer. Postupne však na Slovensko budú prichádzať ďalšie vakcíny.

Na záver

Krčméry poukazuje na to, že zákaz vychádzania je prísne opatrenie. Ľudia by počas sviatkov mali dôsledne dodržiavať „svoje bubliny“. „Jediný problém, ktorý nám teraz hrozí, sú rodinné veľké oslavy. Tie bude možné robiť len v malej bubline a za celé obdobie trikrát,“ povedal odborník. Ľudia by sa počas sviatkov mali presúvať osobným autom. Vlaky a autobusy sú podľa Krčméryho v čase pandémie rizikové.

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>