AKO SA LIEČI CERVIKÁLNA MIGRÉNA?

Neurologický stav nazývaný cervikálna migréna má veľa synoným. Najznámejší je Barre-Lieuov syndróm. Vyvoláva porušenie kompresie nervov, ktoré pokrývajú tepnu chrbtice.

Z tohto dôvodu môže človek pociťovať bolestivé pocity rôznej intenzity. Bolesť pripomína hlavu migrény – v jednom okamihu pulzujúce kŕče. Podľa toho dostala choroba svoje meno.

Charakteristika choroby

Prvá zmienka o chorobe sa vyskytuje v druhej polovici 20. rokov minulého storočia. V tom čase neurológ z Francúzska Barre a o štyri roky neskôr čínsky lekár Lieu odhalil príznaky novej choroby.

Zistili, že vývoj krčnej migrény začína v dôsledku porúch odlišnej povahy troch stavcov krku.

Výsledkom je, že koncovky miechových nervov, pokrývajúce vertebrálnu artériu, sú pod tlakom.

Je tiež podrobený stlačeniu, ktoré naruší prívod krvi do tejto zóny, krv stagnuje a nervové zakončenia začnú napučiavať. Poruchy krvného obehu postihujú nielen krčnú oblasť, ale aj určité oblasti mozgu.

Patologická transformácia sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku:

 • osteochondróza;
 • spondylóza;
 • poranenia a nádory chrbtice;
 • zapálené lymfatické uzliny na krku;
 • zapálený arachnoidný obal miechy;
 • tlak na stavce a tepnu chrbtice.

Bolesť pod vplyvom cervikálnej migrény môže byť taká intenzívna, že pacient je postihnutý.

Príznaky

Bolestivé príznaky dopĺňajú ďalšie:Jasný príznak Barre-Lieuovho syndrómu sa prejavuje vo forme neustálej, boľavej bolesti v okcipitálnej oblasti.

Bolestivé pocity sa pravidelne zhoršujú a je veľmi ťažké ich vydržať.

Nepohodlie sa aktivuje dlhodobou nehybnosťou, napríklad pri sedení za počítačom bez rozcvičky.

Pacient môže pociťovať nepohodlie pri pohybe hore a dole po svahu alebo po schodoch, pri cestovaní v doprave alebo pri intenzívnej chôdzi.

Cerviko-okcipitálna oblasť môže byť bolestivá niekoľko minút alebo sa tiahnuť celé hodiny.

 • necitlivosť v hlave alebo pocit napätia;
 • tlak a bolesť v očiach, muchy a závoje pred nimi;
 • tinnitus;
 • záchvaty nevoľnosti;
 • závraty a únava.

Pacienta možno hodiť do potu alebo naopak zmraziť. Môže sa zhoršiť videnie a pamäť, neustále podráždenie a poruchy spánku.

Ľudia trpiaci cervikálnou migrénou, ukazujúc na miesto bolesti, prechádzajú rukou, akoby si odstraňovali pokrývku hlavy z hlavy, prechádzajúc od čela k zadnej časti hlavy. Lekári tento príznak nazvali „syndróm prilby“.

V neskorších štádiách ochorenia sú bežné mdloby. Ak sa obrátite na reumatológa, musíte povedať o všetkých svojich príznakoch cervikálnej migrény a liečba bude vybraná čo najskôr.

Mechanizmus rozvoja

V dôsledku rôznych typov tlaku na oblasť krku sa často vyskytujú degeneratívne zmeny v tkanivách kostí a chrupavkového typu.

Zakrivenie chrbtice, jej poranenia a chronické ochorenia tela môžu mať vplyv na vznik krčnej migrény.

Mäkké tkanivá, ktoré pociťujú neustály tlak, zarastajú osteofytmi – formáciami kostného pôvodu. Všetko sa zhoršuje edémom tkaniva, ku ktorému dochádza v dôsledku neustáleho zápalu a kŕčov vo svalových vláknach.

Miechové nervy, ktoré zapletajú vertebrálnu artériu, tiež prechádzajú kompresiou, a preto sa vyvíja cervikálna migréna.

Zovretá tepna v chrbtici neprijíma potrebnú výživu z krvi a nedokáže nasýtiť zadnú časť mozgu.

Diagnostika

Určenie prítomnosti krčnej migrény je ťažké.

Toto ochorenie je maskované mnohými prejavmi, takže diagnózu je možné stanoviť až po príslušnom vyšetrení.

Najskôr sa urobí röntgen oblasti krku, pomôže to zistiť prítomnosť osteofytov a iných patologických procesov.

Pred predpísaním liečebného kurzu môže lekár predpísať ďalšie typy hardvérovej diagnostiky, ktoré pomôžu identifikovať štádium ochorenia.

Cervikálna migréna je podobná Menierovej chorobe, ale v druhom prípade nie sú pozorované vestibulárne poruchy. Na stanovenie presnej diagnózy je potrebné diferenciálne vyšetrenie.

Terapia

Príznaky a liečba krčnej migrény sú pomerne ťažké. Ak však necháte všetko na náhodu, stav choroby sa môže zhoršiť a priniesť veľa problémov, problémov a celkovo komplikovať život.

Je mylné domnievať sa, že tabletky proti bolesti môžu zlepšiť situáciu, prinesú dočasnú úľavu, ale patológia sa neprestane rozvíjať.

Liečba závisí od stavu pacienta. Ak je ochorenie v akútnej forme, v prvom rade je predpísaný odpočinok v posteli najmenej tri dni. Niekedy lekár predpíše hospitalizáciu s cieľom monitorovať stav pacienta. Po úplnom odpočinku v posteli nasleduje čiastočný odpočinok, keď môžete byť občas vo vzpriamenej polohe. Trvá asi päť dní.

Pri krčnej migréne by ste nemali spať na vysokých vankúšoch. Choré miesto je vhodné ohriať suchým teplom.

Naplňte handrovú nádobu alebo čistú ponožku horúcim pieskom alebo soľou a držte ju pod krkom.  Tento kompresný prostriedok pomôže udržať chrbticu v pohodlnej polohe. V pokročilých štádiách môže lekár predpísať krčný golier.

Existuje mnoho liečebných metód na boj proti chorobe:

1. Užívanie liekov a vitamínov.

2. Terapeutická gymnastika a manuálne vplyvy.

3. Fyzioterapia a alternatívna medicína.

4. Diéty a korekcia životného štýlu.

Liečba drog sa skladá z liekov rôznych účinkov. Predpíšte protizápalové a analgetické tablety, diuretiká, komplexy vitamínov a minerálov, lieky stimulujúce krvný obeh.

Mierna cervikálna migréna sa úspešne lieči súborom fyzických cvičení.

Lekár na základe klinickej situácie pacienta určí priebeh cvičebnej terapie. Ručné ovplyvnenie problémovej oblasti môže tiež prispieť k zotaveniu. Mali by ste však dôverovať iba certifikovaným špecialistom s rozsiahlymi skúsenosťami a pozitívnymi recenziami.

KRK MIGRÉNA: neskúšajte bojovať s tabletkami!

Lekár tiež predpisuje fyzioterapiu a alternatívne možnosti liečby. Môže to byť napríklad akupunktúra alebo hirudoterapia, v závislosti od rozpočtu a zdravotného stavu.

Ako fyzioterapeutická pomôcka sa najčastejšie predpisuje elektroforéza. Ak nie je možné uskutočniť kurz, uchýlia sa k liečbe horčicovými náplasťami alebo masťami s otepľujúcim účinkom.

Ak chcete vyliečiť krčné migrény diétami, musíte do stravy zahrnúť veľké množstvo bielkovín.

Musíte jesť viac vlákniny, najmä zeleninu a ovocie.

Zo stravy budete musieť vylúčiť nápoje s obsahom kofeínu, jedlá obsahujúce veľa sacharidov a tučné jedlá.

Mali by ste sa tiež vyhnúť jedlu, ktoré hromadí soľ v tele: hrozno, šťavel, mlieko, zemiaky a iné.

K zvýšenej fyzickej aktivite dochádza iba pri miernom ochorení alebo ako doplnok k liekovej terapii. Reumatológ často predpisuje plávanie, denné prechádzky na čerstvom vzduchu. Na podporu tela je tiež vhodné navštíviť aspoň raz ročne sanatóriá, balneologické strediská.

Preventívne opatrenia

Ako pri každom ochorení, aj pri cervikálnych migrénach sa dá predchádzať ľahšie ako pri liečbe. Aby sa zabránilo výskytu Barre-Lieuovho syndrómu, je potrebné chrániť zdravie chrbtice. Porušenie jeho stavu ovplyvňuje vývoj tejto choroby.

Je dôležité posilniť chrbticové svaly, pravidelne podstúpiť masáž, vyhnúť sa poraneniam chrbtice a udržiavať správne držanie tela. Ak sa tieto tipy stanú každodennou nevyhnutnosťou, cervikálna migréna nebude hroziť ani v starobe.

Zdravá strava je tiež veľmi dôležitá. Pre vaše zdravie a tvar budú prospešné obmedzenia týkajúce sa soli, sladkostí a výrobkov z múky. Vyvážená strava posilňuje krčné stavce, stávajú sa pružnejšími a pevnejšími.

Ak máte podozrenie, že máte krčnú migrénu, neskúšajte proti nej bojovať tabletkami. Včasná terapia neumožní zhoršiť stav tela a budete môcť žiť plnohodnotný život!

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>