9 vecí, ktoré vám znemožňujú chuť v ústa a vás varujú pred nebezpečnými chorobami, najlepšie je ich hneď skontrolovať

Znaky na častiach tela môžu byť vždy varovaním pred určitými chorobami. Ak máte často v niektorých častiach tela nezvyčajné príznaky, napríklad v ústach, skontrolujte to teraz ….

Prevedieme vás niektorými z príčin, ktoré môžu byť zodpovedné za zlú chuť v ústach.

9 vecí, ktoré vám znemožňujú chuť v ústach

1. Mohli by ste mať kvasinkovú infekciu

Nazýva sa tiež orálna drozd a  ovplyvňuje ústa a vytvára na krku a jazyku biele škvrny  . Infekcia je spôsobená  baktériami nazývanými Candida Albicans,  ktoré prirodzene obývajú vaše ústa a sú riadené imunitným systémom. Ak však váš imunitný systém oslabí, táto baktéria sa môže rýchlo rozmnožiť a spôsobiť infekciu. Okrem bielych kúskov na krku je ďalším príznakom zvláštna chuť v ústach.

2. Môžete byť tehotná

Okrem nevoľnosti a únavy sa veľká časť tehotných žien sťažuje na kovovú chuť v ústach. To sa deje v dôsledku  hormonálnych zmien, ktoré vaše telo zažije  pri vytváraní nového života. Hormóny môžu ovplyvniť váš čuch a chuť a spôsobiť, že nenávidíte svoj bývalý obľúbený parfum a bolesť po ružičkových klíčkoch. Ale nebojte sa, zvyčajne to zmizne v treťom trimestri.

3. Možno budete potrebovať viac zinku

Ak jete diétu s nízkym obsahom zinku, vaše telo neabsorbuje správne množstvo zinku alebo máte nedostatok zinku, môžete mať v ústach zvláštnu chuť a vedci sa stále snažia zistiť prečo. Po tejto štúdii sa domnievajú, že je to preto, že  zinok zvyšuje hladiny  gustínu , typu proteínu,  ktorý riadi chuťové poháriky .

4. Môže to byť spôsobené chrípkou alebo pravidelným prechladnutím.

Ak máte horkú chuť na jazyku, sprevádzanú chrípkou alebo nachladením, nebojte sa, je to úplne normálne. Obidve sú  bežné infekcie  a podľa vedcov zvyšujú  imunitný systém  a sú pripravení  na ne bojovať s produkciou bielkovín.  Zatiaľ čo sa to deje, môže vám v ústach zanechať horkú chuť. Navyše, ak je infekcia v nose alebo krku, môže sa vám vyskytnúť zvláštna chuť kvôli baktériám, ktoré spôsobujú chrípku.

5. Môže to byť cukrovka

Ak má vaše telo  problémy s reguláciou cukru  v krvi  , môžete mať v ústach zvláštnu sladkú chuť  . Výskum ukazuje, že to je dôvod, prečo, ak trpíte cukrovkou, zažívate to. Ďalším dôvodom je to, že cukrovka niekedy môže znížiť množstvo zinku, ktoré absorbujete, takže vaše ústa budú cítiť, akoby jedli niečo horké.

6. Mohli by to byť borovicové oriešky, ktoré ste jedli pred pár dňami

Vedci sa stále snažia zistiť, čo spôsobuje  „syndróm borovicových orechov“,  ktorý poukazuje na horkú chuť, ktorú niektorí ľudia zažívajú pár dní po konzumácii borovicových orechov. Môže to trvať niekoľko dní až niekoľko týždňov a pri každom jedle alebo pití,  ktoré požívate ,  sa stáva silnejším . Keď budete jesť, nemusíte cítiť zvláštnu chuť, to však neznamená, že syndróm nedostanete. A nie je čoho sa obávať, pretože okrem toho neexistujú žiadne ďalšie vedľajšie účinky.

 7. Vaša úroveň stresu môže byť príliš vysoká

Úzkosť môže spôsobiť to, čo sa nazýva xerostómia alebo  sucho v ústach,  čo presne znamená, že účinok sucha spôsobený nízkym množstvom slín v ústach. Slín hrá dôležitú úlohu v našom zdraví od začiatku nášho trávenia až po boj proti škodlivým baktériám v našich ústach. Takže  ak to nevyrábate v potrebných množstvách, zažijete čudnú chuť.  Ak ste nervózni, máte strach alebo máte strach, máte tendenciu produkovať menej slín, čo je vysvetlením tejto zvláštnej chuti.

8. Môže to byť liek, ktorý užívate

Ak užívate konkrétny druh liekov, môžete mať v ústach horúcu, slanú alebo dokonca kovovú chuť. Ako však štúdie vysvetľujú, jedná sa  o vedľajší účinok mnohých liekov , predpisovaných alebo zakúpených na voľnom trhu, napríklad antibiotík, protizápalových liekov a  liekov používaných na liečbu hypertenzie a alergií. Tento účinok môžu mať dokonca aj niektoré multivitamíny. Našťastie to trvá iba dovtedy, kým nespracujete liek alebo doplnok.

9. Možno bude potrebné vylepšiť ústnu hygienu

Vaše ústa sú domovom mnohých druhov baktérií, dobrých aj zlých. Ak nemáte správnu ústnu hygienu každodenným čistením zubov a nite, umožníte množeniu škodlivých baktérií , čo povedie k podozrivej chuti. Okrem podivnej chuti by ste mohli mať problémy so zubami a ďasnami, čo by len zhoršilo situáciu.

Vždy je dobré ísť k zubárovi najmenej každých 6 mesiacov a riadiť sa odporúčaniami lekára.

 

ZDROJ:brightside.me

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>