9 potravín, ktoré bojujú proti depresii lepšie ako lieky

Ľudia často hovoria o duševných a telesných ochoreniach, akoby to boli dve úplne odlišné veci, ale pravdou je, že medzi nimi existuje silná väzba. Napríklad depresia je rovnako fyzická ako psychika.

Nižšie je 9 potravín a nápojov, ktoré bojujú s depresiami

  • Zelený čaj

Ľudia dlho používajú zelený čaj na boj proti depresii. Jeho polyfenoly posilňujú dodávanie dopamínu v mozgu – „šťastný“ neurotransmiter. Tiež zvyšujú citlivosť na inzulín, ktorá udržuje zásobu glukózy v mozgu. A podľa jednej štúdie, čím zelenejší čaj váš nápoj, tým viac výhod budete žiť.

  • Mandle

100 gramov dávky horčíka obsahuje až 268 mg horčíka, čo je minerál, ktorý robí zázraky pre migrénu aj depresiu. Štúdia z roku 1968 zistila, že doplnenie hladín horčíka zvráti migrény, podráždenosť a depresiu. Ženy a muži vo veku 19 – 30 rokov potrebujú 310 mg a 400 mg horčíka.

  • Losos

Omega-3 tuky v lososoch uľahčuje serotonín dosiahnuť mozog, čo je rozhodujúce pre depresiu, pretože serotonín je ďalším neurotransmiterom. Vedecky sa zistilo, že antidepresívne účinky sa zvyšujú s konzumáciou omega-3 mastných kyselín a majú tendenciu klesať s nedostatkom lososov a omega-3 tukov vo vašej dennej diéte.

  • Avokádo

Avokádo je naplnené draslíkom, ktoré poskytujú 5 mg na 100 gramov. To je veľmi dôležité, pretože vysoká hladina draslíka bola zistená na zmiernenie príznakov stresu a depresie. Odporúčaná dávka pre priemerného dospelého pacienta je 4 700 mg draslíku denne.

  • Čokoláda

Ak chcete využívať výhody boja proti depresii, potrebujete čokoládu DARK. Je vedecky dokázané, že kakao v tmavej čokoláde zvyšuje hladinu serotonínu a dopamínu a zároveň znižuje množstvo stresového hormónu. 40 gramov čiernej čokolády denne stačí na dosiahnutie tohto účinku.

  • Banány

Banány majú vysoký obsah tryptofánu, čo je živina, ktorú mozog premieňa na 5-HTP. 5-HTP sa potom mení na serotonín a melatonín. Ako ďalší bonus, banány sú nabité draslíkom a horčíkom.

  • Cučoriedky

Čučoriedky sú známe svojimi silnými antioxidačnými vlastnosťami a ich schopnosťou znižovať oxidačný stres, hlavný rys depresie. Úžasne pomáhajú mozgu pestovať nové bunky, o ktorých sa predpokladá, že liečia aj depresiu.

  • Špargľa

Chřest je vysoký obsah kyseliny listovej a vitamínov B, ktoré podporujú duševné zdravie tým, že podporujú konverziu tryptofánu v tele.

  • Špenát

V neposlednom rade špenát obsahuje najviac kyseliny listovej zo všetkých listových zelených. Je to dôležité, pretože nedostatok kyseliny listovej je spojený s depresiou. Kyselina listová zvyšuje hladiny serotonínu a dopamínu a môže sa použiť na zvýšenie účinnosti antidepresív.

ZDROJ:globalremedyhouse.com

 

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>