Vedeli ste o tom, že hemoroidy trápi každého druhého tridsiatnika a u osôb nad štyridsať rokov sa objavujú takmer bez výnimky? Áno, nie ste v tom sami a práve preto by ste sa mali zbaviť hanby a ísť k lekárovi, ktorý už vám predpíše správnu liečbu a to skôr, než bude neskoro. Ochorenie má 4 štádiá. Ak máte to prvé, môže pomôcť naše sedem rád.
Ako spoznať jednotlivé štádiá choroby
Hemeroidy sú presnejšie povedané zväčšené kŕčové žily vo vchode do konečníka alebo priamo v ňom. Vyskytujú sa 2 druhy, hemoroidy vnútorné, ktoré sa tvoria vo vnútri konečníka a spôsobujú krvácanie po stolici, ale inak môžu byť úplne bez príznakov. Hemeroidy vonkajšie sú bolestivé a sú okolo vchodu do konečníka, časom však môžu zmiznúť samy od seba .
V prvom štádiu býva liečba jednoduchšie, postačia vám maste a čapíky. Neskôr dochádza k drastickejším metódam ako sú operácie.
Kto trpí?
Hemeroidy sú z časti dedičné ochorenie, ale často postihujú osoby trpiace zápchou alebo chorobou prostaty, ale aj tehotné ženyči športovcov ako sú cyklisti a kulturisti. Ochorenie sa nevyhne ani ľuďom s nedostatkom príjmu vlákniny, ale aj tým, ktorí majú sedavé zamestnanie.
Prvá pomoc pri hemoroidoch
- Vyskúšajte krémy, čapíky alebo vložky sa znecitlivujúcim účinkom.
- Nezanedbávajte hygienu – pravidelná kúpeľ sedacej časti tela, a to aj niekoľkokrát denne vám prospeje. Snažte sa vyhnúť sprchovaniu. Samozrejmosťou by mala byť aj výmena toaletného papiera za vlhčené obrúsky.
- Chlaďte! Napuchnuté oblasti často uľaví priloženie sáčkov s ľadom či studené obklady.
- Zmeňte stravu! Doprajte telu dostatok vlákniny (ovocie, zelenina, semienka, sója, strukoviny), dodržujte pitný režim min 1,5 – 2 litre čistej vody.
- Návštevu toalety neodkladajte, neskôr môže byť vylučovanie bolestivé.
- Vyhýbajte sa dlhému sedeniu či státiu. Majte dostatok pohybu.
- Na krátkodobé uvoľnenie bolesti pomôžu lieky voľne dostupné v lekárni.
Ak aj naďalej bojujete s hemoroidmi, neváhajte a navštívte lekára.
ZDROJ:dompelenpomyslow.pl