13 neobvyklých spôsobov, ako využiť kávu a kávovú usadeninu

Káva je schopná pomáhať kvetinám ku krajším farbám a postará sa aj o vašu pleť. Čo ďalšie vie káva  sa dozviete práve tu.

 

1. Vypestujte si huby

V kvetináči si môžete vypestovať niekoľko húb. Stačí vám k tomu len vedierko alebo kvetináč, kávová usadenina a výtrusy hlivy ustricovej. Potreba je veľké množstvo kávovej usadeniny, tak začnite zbierať.

2. Vypestujte krásne modré kvety

Pokiaľ do hliny u pestovaní hortenzií pridáte trochu mletej kávy alebo usadeniny, získajú modrú farbu. Dôvodom je fakt, že kávová usadenina pomáha rastline absorbovať hliník. Ten u hortenzií spôsobí modré kvety.

3. Čistú pleť prírodným spôsobom

Jednoduchý masážne a čistiaci prostriedok získate zmiešaním vášho obľúbeného masážneho oleja s trochou kávovej usadeniny. Jemne vmasírujte do pokožky na tvári a udržujte pritom bezpečnú vzdialenosť od očí. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom dôkladne zmyte.

4. Udržte škodca ďaleko od vašej záhrady

Ľuďom je väčšinou vôňa kávy veľmi príjemná, pre mačky a záhradný škodca ale zapácha. Pri pestovaní rastlín posypte miesta, kde nechcete, aby zvieratá chodila, trochou kávovej usadeniny. Proti slimákom a slimákov použite usadeninu tiež ako bariéru. Ako bude pôda vysychať, vznikne bariéra, cez ktorú nebudú slimáci prechádzať.

5. Zapojiť sa čuch

Po chorobe alebo napríklad pri skúšaní parfumov môže byť náš nos otupený a nevnímať okolité vône. Privoňajte na chvíľu k miske s kávovými zrnami a váš nos bude všetko zase vnímať.

6. Čistenie hrncov a panvíc

Kávová usadenina je účinný čistiaci prostriedok. Posypte škvrny na dne hrncov a ako obvykle hubkou vyčistite. Riad potom dôkladne umyte.

7. Urýchli kompostovanie

Pri výrobe kompostu nezabudnite pridať kávovú usadeninu. U častí kompótu, ako sú listy alebo slama, urýchľuje kávová usadenina proces kompostovania.

8. Odpudzovanie komárov a ďalšieho hmyzu

Až budete o letných večeroch sedieť na terase alebo len tak vonku a bude vás obťažovať hmyz, máme pre vás tip. Dajte vedľa seba misku s kávovou usadeninou alebo ňou trošku posypte okolia.

9. Prírodné farbenie veľkonočných vajíčok

Veľkonočné vajíčka nemusíte farbiť len kupovanými farbami alebo šupkami od cibule. Do rôznych odtieňov hnedej môžete vajcia zafarbiť pomocou 1 lyžice octu a 1 hrnčeka kávy pridaním do farbiace vody.

10. Odstráni pach z chladničky

Zbavili ste sa všetkého zapáchajúceho jedla v chladničke a stále je podivne cítiť? Dajte do spodnej časti misku s kávovou usadeninou, pomôže vzduch neutralizovať.

11. Peeling tela

Pomocou kávy nemusíte čistiť len tvár. Primiešajte trochu kávovej usadeniny do telového mlieka (zmes umiešame napr. V keramickej miske) a naneste na telo. Zrniečka zo usadeniny jemne odstráni suchú kožu. Podľa pocitu prípadne opláchnite.

12. Odstránenie bĺch z vášho psa

Ak máte psa a pravidelne ho kúpete, pridajte do jeho šampónu mletú kávu. Kávová vôňa blchy odpudzuje.

13. Starostlivosť o vaše vlasy

Uvarte hrnček kávy a nechajte ju vychladnúť. Umyte si vlasy, ako ste zvyknutí a nakoniec použite túto kávu, ako kondicionér. Nezabudnite vlasy opláchnuť.

ZDROJ: gardeningchannel.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>